Mēs, Latvijā esam laimīgi, jo mums nav vajadzīgs iet uz teātri, apmeklēt kinozāles, televīzijā vērot spriedzes pilnus trillerus, romantiskas melodrāmas vai saldas „ziepju operas”, jo mums ir citi aktieri un citi galveno lomu tēlotāji - veterāni Voldis un Raimis, mīlas pāri Mamma un Tuks, Ogris un Urga, Rasene un Akacis un, protams, visslavenākās „kinozvaigznes”, kas mums sagādājušas ne vienu vien drāmas cienīgu mirkli - Milda un H kungs jeb Hugo. Turklāt Mildu varam dēvēt par pasaulslavenu, viņa iekarojusi ap 4,5 miljonu skatītāju simpātijas 100 pasaules valstīs. Jāpiebilst, ka šie aktieri tomēr nav nekādi baltrocīši, kas tikai gozējas slavas starmešos, viņi ir arī visai čakli darbarūķi un prasmīgi būvnieki - Hugo artava dekorāciju jeb savas mājvietas celšanā ir 739 zari, savukārt Mildas, kā jau dāmas, pienesums ir 178 zari.
„Nākotnes pieturā” viesojās video tiešraižu galvenais režisors un producents, reizēm arī scenogrāfs un skatuves strādnieks - biologs, ornitologs, dabas aizsardzības eksperts un ērgļu pētnieks, Latvijas Dabas fonda padomes loceklis Jānis Ķuze. Un, ja gadījumā nesapratāt- tad spārnotās kinozvaigznes ir putni. Viņa „sirds pieder” jūras ērgļiem, un Jānis koordinē šo putnu monitoringu Latvijā. Realizēts arī projekts “Mazā ērgļa aizsardzības nodrošināšana Latvijā”, tā ietvaros pie mazā ērgļa ligzdām uzstādītas tiešraides kameras un veikti biotopu atjaunošanas darbi, nodrošinot mazajiem ērgļiem piemērotas dzīves un barošanās vietas. Latvijā mājo aptuveni trešā daļa no Eiropas Savienības mazajiem ērgļiem, tādēļ mūsu valsts ir ļoti svarīga sugas aizsardzībai visas Eiropas mērogā. Savulaik, lai veiktu Eiropas mēroga aizsargājamu dabas vērtību - augstā purva, slapjo mežu un palieņu pļavu – atjaunošanu, darbojies projektā "Ķemeru nacionālā parka hidroloģiskā režīma atjaunošana".
Jānis Ķuze savulaik gan piedalījies, gan organizējis slavenās putnu vērošanas sacensības „Torņu cīņas”. Bet, ja kāds domā, ka ornitologa darbs ir tikai vērot un pētīt, tad tā nebūt nav - tā ir arī pamatīga fiziskā slodze un rūpes par putnu ērtībām. Jānis Ķuze kopā ar kolēģiem būvē ligzdas un kāpj augstu kokos, lai labiekārtotu mājvietas gan melnajiem stārķiem, gan jūras, klinšu un mazajiem ērgļiem. Savulaik aizrāvies ar putnu fotografēšanu un, lai „noķertu” labāko kadru, apguvis dažādas viltības. Piemēram, pats pārģērbies par gulbi. Tomēr bijušas aizdomas, ka putni viņu atšifrējuši un par īstu savu sugas brāli tomēr nav atzinuši.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X