Vai zinājāt, ka Latvijā laika periodā no februāra līdz septembra beigām gaisā regulāri tiek konstatēti ap 35 dažādiem putekšņu veidiem, kas izraisa deguna niezēšanu, asarošanu, klepu un šķaudīšanu vai pat smagākas alerģiskas reakcijas? Bīstamākie esot ziedošo koku - bērza, alkšņa, lazdas putekšņi pavasarī, kuru „stafeti” vasaras turpinājumā un rudenī pārņem ziedošo augu - graudzāļu, ceļmallapu, skābeņu, vībotņu putekšņi.

Latvijas Universitātes zinātnieki ar vadošo pētnieci, Dr.geogr. Olgu Ritenbergu priekšgalā izstrādājuši personalizēto putekšņu alerģijas simptomu prognozēšanas sistēmu PASYFO jeb, vienkāršāk runājot - mobilo aplikāciju, kas alerģiskiem cilvēkiem krietni atvieglo dzīvi. Šī mobilā lietotne ļauj uzzināt gan aktuālo ziedputekšņu koncentrāciju konkrētā dienā, konkrētā vietā, gan arī sastādīt savu individuālo prognozi.

Pērn Olga Ritenberga izpelnījusies starptautisku atzinību - viņai piešķirts Starptautiskās aerobioloģijas asociācijas apbalvojums „Young Aerobiologist Award 2018”, ko par īpašiem nopelniem aerobioloģijā ik gadu piešķir kādam no pasaules talantīgākajiem jaunajiem aerobiologiem. Taču zinātne nav vienīgais Olgas talants - viņa ir izcils piemērs tam, ka zinātne soļo roku rokā ar mākslas pasauli.

Raidījumu klausieties trešdienās pēc pulksten 19-tiem!