Labi zināms ir fakts, ka Imantam Ziedonim bija īpašas attiecības ar kartupeļiem. Tik īpašas, ka dzejnieks pat paģērēja negaidīt no viņa rožu dvesmu, jo viņš taču ir kartupeļa zieds. Turklāt atzina, ka ar kartupeli var būt mīlestība.

„Ja jūs kartupeļus tikai ēdat” - viņš sacīja - „tad es jums velti stāstu par mīlestību. Kaut gan - kartupeļu ēšana arī ir mīlestība, un jūs vēl visu neesat zaudējis, ja neesat ievērojis, kā kartupeļi zied”.

Kartupeli godā turpina celt Ziedoņa fonds „Viegli”, savulaik tika atklāts Kulturālo kartupeļu lauks, kur kartupeļiem labu mūziku atskaņoja Kartupeļu lauka radio. Kartupelis kā viena no Latvijas kultūras vērtībām īpašu statusu ieguva arī pirms 10 gadiem, kad Rīga bija „Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014” - tika radīta krāšņa Kartupeļu opera, kuras aizraujošais librets vēstīja par Mazā Kartupeļa ceļu no Andu kalniem Dienvidamerikā cauri Eiropas karaļnamiem uz laukiem Latvijā.

Kartupelim galvenā loma piešķirta arī „Nākotnes pieturā”. Mūsu viešņa - kartupeļu pazinēja, lolotāja un vēstniece, projekta „Kartupeļi vieno” vadītāja PhD. Ilze Dimante ir Agroresursu un ekonomikas institūta pētniece, Laukaugu selekcijas un agroekoloģijas nodaļas Priekuļu daļas vadītāja. Cēsu novadu un Priekuļus varētu dēvēt par Latvijas kartupeļu epicentru-  šeit 19. gs. vidū ierīkoti pirmie kartupeļu šķirņu izmēģinājumi, bet 1931. gadā uzsākta jaunu šķirņu veidošana un selekcija. Izrādās, ka pasaulē regulāri notiek  Pasaules kartupeļu kongresi (WPC), kas pulcē gan kartupeļu audzētājus, sēklaudzētājus, selekcijas firmas, pārstrādātājus, ražošanas tehnoloģiju ražotājus, gan arī pētniekus. Tajos ar referātiem un pētījumu prezentācijām piedalās arī Agroresursu un ekonomikas institūta zinātnieki, tostarp Ilze Dimante.  Savukārt burtiski tikko viņa atgriezusies no Norvēģijas - Eiropas kartupeļu pētniecības asociācijas konferences.

Savā disertācijā, kas izpelnījusies atzinību - Zemkopības ministrijas konkursa “Sējējs 2023” veicināšanas balvu nominācijā „Zinātne praksē un inovācijas”, Ilze Dimante izvērtējusi kartupeļu sīkbumbuļu audzēšanas efektivitātes paaugstināšanas iespēju. Zinātniece darbojusies projektos par bioloģiskās lauksaimniecības nozares pilnveidošanas iespējām, veicinot bioloģiskās sēklaudzēšanas un selekcijas attīstību Eiropā, cietes kartupeļu šķirņu ražošanas  tehnoloģijas pilnveidošanu, risinājumiem slāpekļa izmantošanas efektivitātes noteikšanai u.c.

„Kartupeļi ir unikāls un spēcīgs simbols, kas vieno dažādus cilvēkus dažādos kontekstos,” atzīst Ilze.

Kartupelis kā vienojošais elements bija viņas pavasarī Cēsis organizētajai konferencei, kurā uzstājās vēsturnieki, literatūrzinātnieki un mākslas zinātnieki un mākslinieki, tostarp ASV mākslinieks Jeffrey Allen Price, kurš pēta kartupeļa daudzpusīgo ietekmi mākslā, kultūrā un filozofijā  un radījis jēdzienu „potatoism”  jeb „kartupelisms”.

Labu apetīti, jo kā atzīst daudzi no pasaules kartupeļu pētniekiem un audzētājiem - kartupelis ir viens no mūsu uztura drošajiem pamatiem un stabilitātes garantiem!