„Nākotnes pieturas” uzmanības centrā šoreiz tas, kas nāk no Bolīvijas, Argentīnas vai Čīles, un, lai arī tā klātbūtni tiešā veidā pat nemaz nemanām, tomēr aktīvi lietojam ikviens. Jo, kaut gan viena no vieglākajiem metāliem, „baltā zelta” – litija atradnes un raktuves galvenokārt koncentrējas Dienvidamerikā, tomēr pasaulē litijs ir plaši pieprasīts, tas tiek pielietots mobilo telefonu, elektromobiļu, hibrīdmobiļu un portatīvo datoru akumulatoru ražošanā, tas atrodams elektrovelosipēdos un elektriskajos skrejriteņos, dronos un citos bezpilota lidaparātos, bezvadu austiņās, portatīvajos skaļruņos, LED lukturīšos un citās apgaismojuma ierīcēs. Litija jonu akumulatori uzlādējas ātrāk, to kalpošanas laiks ir ilgāks un tiem ir lielāks jaudas blīvums, kas nodrošina ilgāku darbības laiku un mazākus izmērus. Litijs spēlē svarīgu lomu „zaļās” jeb atjaunojamās enerģijas jomā.
„Nākotnes pieturas” viesis, LU Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks Dr.chem. Gunārs Bajārs darbojies ar materiālu, tostarp litija jonu bateriju materiālu, pētniecību elektroķīmiskai enerģijas uzglabāšanai baterijās un akumulatoros, savulaik Latvijas Zinātņu akadēmija kā Gada nozīmīgāko sasniegumu atzīmējusi viņa izstrādāto jauno metodi litija dzelzs fosfāta plāno slāņu pārklājumu iegūšanai baterijām un akumulatoriem portatīvajās elektroierīcēs un mikroelektronikā, bet pērnā gada nogalē viņš saņēmis Gada balvu par izcilu devumu enerģētikā. Gunārs Bajārs bijis Cietvielu jonikas laboratorijas vadītājs un Enerģijas iegūšanas un uzkrāšanas materiālu laboratorijas izveides iniciators, turklāt devis savu artavu jauno zinātnieku izglītošanā - gan Latvijas bateriju materiālu pētniecības skolas attīstībā, gan bijis skauts - jauno zinātnes talantu „mednieks” Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā. Savulaik viņš bijis arī Vidzemes Augstskolas rektors, bet Biznesa vadības koledžā izglītojis jaunos tūrisma speciālistus.
Arī zinātnieka vaļasprieku loks ir visai plašs - prāta spēles, galda spēles un šahs, viņš reiz pat celts Erudītu līgas sezonas līdera godā un ir latviešu „nacionālā sporta veida”- zolītes daudzu uzvarētāja kausu ieguvējs.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X