Aizvien biežāk mūsu leksikā sastopam jēdzienu „vieds”. Tā sinonīms varētu būt „gudrs”. Skaidrojošajās vārdnīcās „vieds” tiek piedāvāts  kā tāds, kas spēj paredzēt, pareģot, ir pravietisks, bet „viedums” ir dziļa gudrība, pieredze un izpratne par lietu kārtību, spēja tās aplūkot no vairākām pusēm un rast savu ceļu. Ja agrāk lietojām tādus vārdu salikumus kā, piemēram, vieds sirmgalvis vai viedi vārdi, tad šobrīd jau runājam par viedajām mājām, pilsētām un ciematiem, viedajām ražotnēm, viedo tehniku, viedo apgaismojumu un pat viedajiem sensoriem, kas signalizē par pārtikas bojāšanās pakāpi. „Nākotnes pieturas” viešņa Guna Semjonova (attēlā pirmā no labās) pētījusi un praksē testējusi viedās valkājamās tehnoloģijas, kas izmantojamas medicīnā un fizioterapijā, un pavisam nesen RSU ieguvusi doktora grādu par savu promocijas darbu „DAid viedā krekla tehnoloģijas izmantošana terapijā pacientiem ar subakromiālo sāpju sindromu”.

Subakromiālais sāpju sindroms ir viena no biežāk sastopamajām diagnozēm, kuru 40 % gadījumu novēro ģimenes ārsta praksē, viedā tekstila krekls paredzēts plecu joslas monitoringam un ļauj izvērtēt plecu joslas kustības arī augsta līmeņa aktivitāšu laikā. Šī gudrā krekla prototips tapis sadarbību ar RTU Dizaina tehnoloģiju institūta un Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūta pētniekiem, kuri radījuši viedā tekstila sensorus.

Iepriekš Guna Semjonova kopā ar kolēģiem darbojusies gan pie viedā tekstila zeķu, gan spiedienjutīgo cimdu prototipa izstrādes, bet gudro apģērbu testēšanā piedalījušies gan jaunie futbolisti, gan balerīnas.

Pērn jaunā zinātniece izturēja konkursu, kas deva iespējuvienu semestri izglītoties ASV Ņujorkas štata Bufalo Universitātē, kur mācību programmas mērķis bija pilnveidot digitālās prasmes, celt informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pasniegšanas kvalitāti, kā arī apgūt jaunākās metodes IT kursu satura sagatavošanā un pasniegšanā.