Ne tikai Jeļena Ostapenko, Mairis Briedis, Kristaps Porziņģis  un citi mūsu sporta izcilnieki, ne tikai jauniešu koris „Kamēr…” un satriecošās balss īpašniece Kristīne Opolais likuši Latvijas vārdam visai skaļi ievibrēt visā plašajā pasaulē. Izrādās, ir vēl kāds radījums - Ventasega curonica – nedaudz vairāk nekā metru garš skaistulis, ar izteiksmīgām izvalbītām acīm un veselīgiem ap 2 cm gariem asiem zobiem, kurš Latvijas teritorijā dzīvojis pirms 365 miljoniem gadu un kura fosilās atliekas atrastas Cieceres upes krastos. Turklāt mēs pamatoti varam lepoties, ka ventastega ir viens pirmajiem četrkājainajiem un trešais labāk zināmais devona četrkājainais pasaulē. Bet par šo pasaules līmeņa sensacionālo atklājumu parūpējies LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes profesors, Ģeoloģijas nodaļas vadītājs, Dr. geol. Ervīns Lukševičs. Šis atradums sniedz jaunas liecības par mugurkaulnieku evolūciju, pielāgojoties dzīvei uz sauszemes.

Profesora lolojums ir ne tikai ventastega, viņš atklājis un aprakstījis vairākas zinātnei jaunas seno zivju un četrkājaino sugas, ir vairāk nekā 50 zinātnisko, daudzu desmitu enciklopēdiju un citu populārzinātnisko rakstu autors. Turklāt kolēģi no zinātnes pasaules īpaši izceļ iespēju tikt publicētam prestižajā starptautiskajā zinātnes žurnālā „Nature”.

Lai apzinātu tos unikālos dārgumus, kas vēl apslēpti mūsu zemes teritorijā, Ervīns Lukševičs ik gadu organizē fosilo izrakumu ekspedīcijas, kurās aicina visus, kurus vilina romantiski piedzīvojumi un jaunatklājēja gars!