Šoreiz viens no „Nākotnes pieturas” aksesuāriem būs pēdējā laikā tik aktuālais grozs. Tomēr ne jau tas, kas ražots no neilona un polivinilhlorīda, ar metāla stīpu augšmalā, tas, kuru tik bieži pēdējās satraucošajās nedēļās varējām vērot tv basketbola tiešraidēs no Džakartas un Manilas. Bet gan tas, kas darināts no dabai draudzīgajiem materiāliem – klūgām vai skaliem un nevis pakarināts augstu gaisā, bet gan kaislīga sēņotāja elkonī. Ja vasaras sākumā ilgstošais sausums ikvienu sēņumīli darīja bažīgu: „kā nu būs?”, tad šobrīd droši varam apgalvot: „ir labi!”. Ar sēnēm pilni meži, tirgi, sociālie tīkli un pat Rīgas parki! Latvijas novados tiek rīkotas Sēņu dienas, un arī Latvijas Nacionālajā dabas muzejā šobrīd varam mielot acis ikrudens tradicionālajā ekspozīcijā „Sēnes 2023”. Turklāt šī ir unikāla izstāde, jo ikviens apmeklētājs drīkst ierasties arī saviem atrastajiem eksponātiem! „Nākotnes pieturā” sēņu pasauli iepazinām kopā ar Latvijas Nacionālā dabas muzejā direktora vietnieci attīstības jautājumos un vienu no slavenās “Lielās Latvijas sēņu grāmatas” autorēm, mikoloģi Diānu Meijeri.
Latvijā apzinātas apmēram 4000 sēņu sugas, cepurīšu sēņu sugu skaits ir ap 1250, piepju sugu - ap 150, turklāt plaši izplatītas ir arī mikroskopiskās sēnes, kas „dzīvo” augsnē vai sastopamas kā parazīti – augu, dzīvnieku un cilvēku slimību izraisītājas. Sēnes joprojām ir visai noslēpumainas „būtnes”, tiek lēsts, ka izpētīti tikai aptuveni 5 % no visā pasaulē sastopamajām sēņu sugām. Arī raugs, ko izmanto pārtikas rūpniecībā - maizes cepšanā, alus, vīna darīšanā, ir sēne, bet zilo sieru ražošanā nozīmīga loma ir pelējuma sēnei. Savukārt sēņu micēliju var izmantot kā būvmateriālu, to ieaudzējot dažādās lauksaimniecības augu atliekās – salmos, skaidās, augu stublājus. Pasaulē norisinās arī pētījumi, kā no micēlija veidot materiālu - ādas aizstājēju.
Mikoloģes Diānas Meijeres un viņas kolēģu ideja par sēņu vērošanu guvusi plašu atsaucību - Facebook grupai "Latvijas Mikologu biedrība un draugi" ir gandrīz 12,5 tūkstoši dalībnieku. Starp citu, sēnes iespējams vērot un „nomedīt” krāšņus foto arī ziemā. Diāna sēnēm radusi arī kādu neparastu pielietojumu - viņa apguvusi dzijas krāsošanu ar sēnēm! Bet ekskluzīvo sēņu trifeļu meklēšanā viņai ir savs profesionāli apmācīts personīgais palīgs - suns.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X