Kamēr Latvijā un pasaulē nerimst peripetijas un diskusijas ap koronavīrusa vakcīnu, tikmēr Eiropas augstākās amatpersonas nākušas klajā ar paziņojumu, ka vakcīna pret jauno koronavīrusu būšot Ziemassvētku dāvana visiem mūsu kontinenta pilsoņiem. Eiropas Zāļu aģentūra no 29. decembra uz 21. decembri ir pārcēlusi sanāksmi, kurā tiks lemts, vai apstiprināt farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādāto vakcīnu. Pēc Eiropas Zāļu aģentūras apstiprinājuma EK strādāšot "virsskaņas ātrumā", lai dotu savu apstiprinājumu vakcīnai, turklāt visas Eiropas Savienības dalībvalstis plānojot sākt vakcinēšanu pret jauno koronavīrusu vienā un tajā pašā dienā, kas būšot kā vienotības zīme.

„Nākotnes pietura” interesēsies, par to kāda situācija ar gaidāmo vakcinēšanos  ir Latvijā, vai mēs iesim kopsolī ar Eiropu, kas no zinātniskā viedokļa zināms par jaunajām vakcīnām, uz ko varam cerēt un kādas šaubas māc medicīnas speciālistus. „Nākotnes pieturas” viešņa infektoloģe Dace Zavadska ir Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, RSU vadošā pētniece, Pediatrijas katedras docētāja, un asociētā profesore Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, arī Izglītības un zinātnes daļas vadītāja. Pērn RSU paspārnē iznākusi viņas grāmata „Bērnu vecuma un citu riska grupu personu vakcinācija: Praktiskas rekomendācijas”.

Dace Zavadska ir arī gada sākumā uzsāktā ilgtermiņa projekta, kurā RSU kopīgi ar partneriem, no 14 valstīm iesaistījusies vērienīgā Eiropas Savienības projektā HORIZON 2020 DIAMONDS, kura mērķis ir izstrādāt precīzu ģenētiskās analīzes rīku nopietnu saslimšanu diagnostikai, zinātniskā vadītāja Latvijā. Projekta mērķis ir piecu gadu laikā radīt molekulārās signatūras testu, kas ievērojami uzlabotu diagnostikas tempus un ārstniecības iespējas sepses, meningīta un citu nereti dzīvībai bīstamu saslimšanu gadījumos un ar kura palīdzību pāris stundās būtu nosakāms, vai paaugstinātu temperatūru pacientam izraisījusi infekcija, kā arī vai šīs infekcijas pamatā ir vīruss vai baktērijas.