Rudens ir laiks, kad savu ēdienkarti jo īpaši cenšamies bagātināt ar savas dabas dotajām veselīgajām veltēm. Ar superogām dzērvenēm apēdam C vitamīnu, A un B grupas vitamīni, kalcijs, kālijs dzelzs sastopams cidonijās, savukārt ne tikai C, arī E vitamīns koncentrējies smiltsērkšķos.

Taču, izrādās, ir vērts palūkoties arī silto zemju „ārzemnieces” spirulīnas virzienā. Tās vērtību skala sastāv sākot ar augstu olbaltumvielu koncentrāciju un bagātīgu vitamīnu kompleksu un beidzot ar veselu Mendeļējeva tabulu - kalciju, dzelzi, magniju, mangānu, fosforu, kāliju, nātriju un cinku. Mikroaļģe spirulīna palīdzot samazināt holesterīna līmeni, pazemināt glikozes līmeni, efektīvi cīnās ar brīvajiem radikāļiem, izvada no organisma smagos metālus. Jau līdz 16. gadsimtam to pazinuši un kā pārtikas avotu izmantojuši acteki un citi Vidusamerikas iedzīvotāji. Mūsdienās spirulīnu par vērtīgu uzturvielu esot atzinusi pat NASA un Eiropas Kosmosa aģentūra. Šobrīd rūpnieciskos mērogos to audzē Ķīnā un ASV, arī siltumnīcās Itālijā, Spānijā, Bulgārijā un Francijas dienvidos.

Šī mikroaļģe ir samērā izvēlīga – tai nepieciešams silts klimats un daudz saules. Tāpēc sākumā utopiska šķitusi RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes pētnieču ideja šo kaprīzo būtni audzēt Latvijā. Tomēr tas izdevies un šobrīd viņas ar savu unikālo metodi - spirulīnas audzēšanu bioreaktorā pārsteigušas pasauli. Turklāt, ja līdz šim tā lielākoties tikusi pārdota kaltēta - pulvera veidā, tad mūsu pētnieces radušas iespēju spirulīnu piedāvāt gluži vai svaigu - sasaldētu.

„Nākotnes pieturas” viešņa RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniece Dr.sc.ing Agnese Stunda-Zujeva ar savu komandu jau saņēmusi pirmo atzinību - ideja prezentēta pasaulē vadošajā videi draudzīgo biznesa ideju konkursā ClimateLaunchpad 2018, kļuvuši arī par pirmajiem Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta zināšanu kopienas "EIT Food" jauno ideju/jaunuzņēmēju konkursa "Inovāciju balva" uzvarētājiem Latvijā.