Šoreiz „Nākotnes pieturas” vadmotīvs – atgriešanās. Jo jau atkal jaunāko ziņu ikdienas klāstā, līdz ar to mūsu prātos regulāri iezogas informācija par Covid, kurš atgriežas pārsteidzoši strauji, statistiku. Tikmēr pandēmijas stingro ierobežojumu mazināšanos izmanto mūsu diasporas tautieši, kuri steidz satikt savējos un vasaras brīvlaiku baudīt Latvijā. Bet Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka pēdējos gados palielinās arī to cilvēku skaits, kas Latvijā atgriežas uz palikšanu. Ja 2016. gadā tādu bija nepilni 3,5 tūkstoši, tad pēdējos gados - ap 11 000. Arī septembris vairs nav aiz kalniem, kad bērniem, skolotājiem un vecākiem atkal būs no jauna jāiejūtas skolas dzīvē.

Kā emocionāli komfortabli atgriezties skolas dzīvē, kā esam jutušies pandēmijas ēnā, vai situācijas un sajūtas draud atgriezties un kā Latvijā no jauna iedzīvojas tie, kas atgriežas pēc vairāku gadu prombūtnes - to pētījusi „Nākotnes pieturas” viešņa LU profesore, Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes vadošā pētniece, Dr.psych. Baiba Martinsone.

Baiba ir starptautisku un Latvijas mēroga pētījumu dalībniece, Latvijas Sociāli emocionālās mācīšanās programmas autore, pievērsusies garīgās veselības un labvēlīga mikroklimata veicināšanai skolā, piedalījusies valsts finansētajā pētījumā “COVIdzīve”, vērtējot pandēmijas psiholoģiskās sekas un tās ietekmi uz ģimenēm, cenšoties atbildēt uz jautājumu, kā saglabāt dzīves kvalitāti pandēmijas apstākļos. Profesore vada arī maģistratūras un doktorantūras programmu studentu zinātniskos projektus, no kuriem nesenākais ir pētījums „Svešinieks savās mājās”- par remigrantu psiholoģisko veselību, emocijām un pielāgošanos jaunajiem dzīves apstākļiem, atgriežoties dzimtenē.

Baiba Martinsone nominācijā "Par ieguldījumu psiholoģijas zinātnes attīstībā" saņēmusi goda nosaukumu "Gada psihologs 2021" .