Janvāris tradicionāli ir tas mēnesis, kad, atskaties uz pērno gadu, tiek apkopoti dažnedažādi sasniegumi, noskaidroti un kronēti labākie - gan labākais aktieris, režisors un filma, sportists un sportiste, gan Gada dziesma, Gada cilvēks Eiropā, medicīnā un literatūrā, piešķirta Gada balva arhitektūra, dizainā un uzņēmējdarbībā. Taču ir jomas, kur „Gada” tituls tiek piešķirts avansā - tā, piemēram, Latvijā šī Gada putns būs lakstīgala, Gada dzīvnieks – ķirzaka un Gada sēne - daivainā čemurene.

Arī Latvijas Botāniķu biedrība izraudzījusi savus favorītus un paziņojusi, ka Gada augs 2023 ir parastā purvpaparde, bet Gada sūna - Vulfa sfagns. Parastā purvpaparde (Thelypteris palustris) Latvijā ir diezgan parasta suga, izplatīta visā  teritorijā,  tomēr tikai retais būs to redzējis tuvumā, jo šī paparde aug vietās, kur cilvēki parasti nestaigā – slapjos mežos, zāļu purvos, ezeru un upju krastos, arī grāvjos. Izvirzot šo sugu par gada augu, Latvijas Botāniķu biedrība šogad aicina nemest līkumu slapjām vietām, uzvilkt gumijas zābakus un doties tuvāk iepazīt parasto purvpapardi. Un, iespējams, apciemojot purvpapardi, sastapsit arī tās kaimiņieni - Vulfa sfagnu (Sphagnum wulfianum), kas veido pārsvarā zaļganas, dzeltenīgas vai iesārtas, nereti nedaudz raibas velēnas ar raksturīgām noapaļotām galviņām. Sfagni ir gluži kā sūkļi, tiem piemīt spēja uzkrāt sevī lielu ūdens daudzumu, tos izmanto spraugu aizdrīvēšanai guļbaļķu ēkās un laivās, bišu stropu ieziemošanai un pakaišiem mājlopiem. Pasaulē ir ap 150 sfagnu sugu, Latvijā konstatētas 37.

Latvijas Botāniķu biedrība pērn nosvinējusi savu 70. jubileju, jau divdesmit gadus paziņo Gada augu, arī iedibinājusi jaunu tradīciju - augu sugu meklēšanas sacensības – Augu sugu ralliju. „Nākotnes pieturā” viesojas rallija komandas „Gaujas nāras” dalībniece, Latvijas Botāniķu biedrības valdes locekle, mežu un virsāju, zālāju un purvu biotopu eksperte Anete Pošiva-Bunkovska. Viņa darbojusies dabas aizsardzības plānu izstrādē, biotopu kartēšanā un Dabas skaitīšanā, kuras mērķis ir priekšnosacījumu izveide labākai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai Latvijā.