„Pār mazo ciemu ielejā”. Šo seno un skaisto Ziemassvētku stāstu, kas radies Amerikā, šodien piedāvā LR2 „Ziemassvētku dziesmu kalendārs”. Jāsaka gan, ka stāsta iedvesma neradās dēļ skaistā un cerīgā Ziemassvētku laika. Misionārs un sludinātājs Edmunds Hamiltons Sears 1849. gadā uzrakstīja skumjus vārdus, domājot par karu un mieru, ASV un Meksikas kara iespaidā.

Mūzikas autors ir komponists Villiss Ričards Storrs un dziesmas „Pār mazo ciemu ielejā” melodija ir atpazīstamākais viņa darbs. Šo melodiju viņš nosauca pavisam vienkārši – „Korālis”.

Dziesmai latviešu valodā ir četras četrrindes, bet oriģinālam angļu valodā ir pieci panti, katrā pa astoņām rindiņām. Latviskotā dziesma gan nav vienīgā saīsinātā, jo mūsdienās reti kur sastopami visi oriģinālie vārdi, lielākā daļa arī angļu mēlē netiek tālāk par diviem pantiem.

Savos Ziemassvētku dziesmu albumos dziesmu iekļāvuši daudzi jo daudzi mākslinieki visā pasaulē, bet mēs klausāmies „Pār mazo ciemu ielejā” Žorža Siksnas un kora „Varavīksne” izpildījumā.