Brīvdienas īsti latgaliskā garā, proti Preiļu novada Aizkalnē, Raiņa muzejā „Jasmuiža” Latgales keramikas vecmeistara Andreja Paulāna darbnīcā notiek cepļa kurināšana. „Mēs, podnieki, sākot no Alūksnes līdz Krāslavai, ieskaitot Daugavpili, Preiļus un Rēzekni, lai satiktos un, lai nokurinātu cepli,” būt par lieciniekiem maģiskajām māla pārvērtībām aicina Tautas lietišķās mākslas studijas “Rēzeknes apriņķa pūdnīki” vadītājs Andris Ušpelis. „Un šī ir viena no retajām reizēm, kurinot cepli, paskatīties debesīs, jo jumtā ir lūkas, nevis dūmenis, bet tieši lūkas – lielas durvis, kas tiek atvērtas uz cepļa kurināšanas brīdi.”

Un, kamēr guns mēles šaudīsies caur traukiem,  turpat Jasmuižas parkā, būs iespēja noskatīties režisora Viestura Kairiša spēlfilmu “Piļsāta pi upis” un tikties ar tās radošo komandu. Un sestdienas rītā varēs ne vien klātbūt, bet arī līdzi darboties svaigi apdedzināto, vēl karsto, krāšņi glazēto trauku izņemšanā. „Un ar šo cepli mēs gatavojamies 40. Podnieku dienu pasākumiem.”

Latgalisko garu, ar te piemītošo humora devu ir vērts izbaudīt sirmajā Ludzā. Sestdienas rītā Vecpilsētas laukā varēs dzirdēt labākos, kreptīgākos stāstus un izbaudīt sirsnīgo latgaliešu humoru, klausoties „omotu stuostūs”, turpina Ludzas novada kultūras metodiķe Karīna Demko-Senkāne: „Uzstāsies Latgales labākie stāstnieki ar saviem interesantākajiem stāstiem. Un šogad mums būs interesants svētku noslēguma koncerts – muzikālais plosts, un pasākumu vadīs atraktīvais Māris Grigalis.”

Bet, ja latgaliskā vienai dienai gana, tad aicinām iegriezties Rēzeknes Zaļajā sinagogā, kur sestdien piecos valdīs klezmeru mūzikas noskaņas, turpina Zaļās sinagogas gids Voldemārs Ivdris: „Viļņas klezmeru orķestris, nelielā sastāvā, 5, 6 profesionāli puiši „Rakija”, bet viņi atskaņos 19 gs. beigu dažādu tautu motīvus, tā pat nav sakrāla mūzika. Parasti tādu mūziku atskaņoja ebreju lielos godos, piemēram, kāzās, saucās „hupa”.” Un arī pati sinagoga, kas ir vecākā koka ēka Rēzeknē un vienīgā savu vēsturisko izskatu saglabājusī koka sinagoga Latvijā, ir rūpīgas apskates vērta.