Strenču novada Sedā šobrīd norit darbs pie ekspozīcijas iekārtošanas, kas stāstīs par padomju laikiem Latvijā. Pilsētiņa, kas celta pagājušā gadsimta 50. gados kūdras fabrikas strādnieku izmitināšanai, arī mūsdienās nav daudz mainījusies un kalpo kā padomju laika arhitektūras un kultūras piemineklis.

Pirms trim gadiem vērienīgas pārmaiņas piedzīvoja Sedas kultūras nams, kas būvēts 1959. gadā un tika rekonstruēts, saglabājot pēc iespējas autentiskāku ēkas izskatu. Tad arī radās iespēja pārņmet vietējā vēsturnieka Alda Zaikovska veidoto padomju laika priekšmetu un liecību kolekciju, kas nu kalpo kā pamats ekspozīcijas izveidei. Stāsta projekta eksperte Indra Vīlistere: "Gribas veidot tā, lai saliktu kopā Sedas pilsētas vēsturi ar padomju laika dzīves pieredzi, par ko liecina kolekcija, kas šeit ir. Bet darbiņš ir jāturpina, ir jāvāc tas materiāls, kas saistās ar Sedu, jāvāc droši vien vēl arī citi materiāli par padomju laiku, un tad jau tā aina šeit būs iespējama parādīt arvien plašāk."

Vēstures speciāliste arī atzīst, ja vien būtu līdzekļi, Sedā varētu izveidot patiešām plašu padomju laika muzeju, kas stāstītu par to gadu norisēm Latvijā dažādās nozarēs. Viņa turpina:

"Latvijā nav muzeja, kas nodarbojas ar padomju laika vēsturi un šīs vēstures popularizēšanu un materiālu vākšanu tieši tajā virzienā."

Lai iekārtotu ekspozīciju, realizēti vairāki projekti, aktivitātēs iesaistījusies arī biedrība “Cerības pakāpiens”. Tās pārstāve Iveta Ence vērtē, ka ieguvēji būs arī Sedas iedzīvotāji: "Ļoti daudzi Sedā vispār nav bijuši. Lai piesaistītu tūristus ir vajadzīgs kaut kas interesants. Lai visi cilvēki to redzētu, lai bērni redzētu, kā tas ir bijis, kā mēs esam dzīvojuši. Un, ja vēl pievienot Sedas vēsturi.. ļoti daudzi arī vietējie iedzīvotāji to nezina."

Ekspozīcijas iekārtošanas darbus plānots pabeigt gada nogalē.