Varu vien iedomāties un minēt kādas emocijas, kāda saliedētība, reizē arī prieks un kādam varbūt bailes, bija pirms 28 gadiem šajā dienā - 23.augustā. Dienā, kad rokās sadevās Baltijas vastis. Tā bija unikāla cilvēku ķēde, kurā kopā savijās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas cilvēku plaukstas, spēks un vēlme vienotam mērķim – centieniem pēc brīvības, pēc Baltijas valstu neatkarības atjaunošanas.
Plecu pie pleca 600 km garā ķēdē stāvēja aptuveni divi miljoni cilvēku, no Tallinas, šķērsojot Rīgu un Daugavu, līdz Viļņai. Akcijā piedalījās gan lieli, gan mazi, dažādu tautību un reliģiju pārstāvji.
Baltijas ceļu organizēja visu Baltijas valstu nacionālās kustības: Latvijas Tautas fronte, Lietuvas Reformu kustība un Igaunijas Tautas fronte.
Šis notikums atzīmēja 50 gadus kopš Molotova – Ribentropa pakta parakstīšanas, pieminot 1939. gada 23. augusta notikumus, prasot to starptautisku atzīšanu.
Baltijas ceļš bija apbrīnojama solidaritātes rīcība, kas piesaistīja lielu uzmanību visā pasaulē. Tas parādīja, kā trīs Baltijas valstis, neskatoties uz nacionālo identitāšu atšķirībām, radīja vienotu spēku savos centienos pēc brīvības. Akcijas lielākais panākums bija PSRS piekāpšanās Baltijas valstu iedzīvotāju kopējā protesta priekšā, atzīstot pagātnes noziegumus. PSRS atzina Molotova – Ribentropa pakta eksistenci un pasludināja to par spēkā neesošu. Tas kļuva par vienu no būtiskākajiem soļiem ceļā uz neatkarīgu valstu atjaunošanu Baltijā.
Pēc šī notikuma, visi uz Baltijas valstīm un šo Baltijas ceļa akciju raudzījās ar īpašu vērību. Pasaules ziņu virsraksti tika veltīti Baltijas valstu iespaidīgajai un nozīmīgajai akcijai.
Baltijas ceļš bija vienota ideja – pagātnes notikumu taisnīga novērtēšana un neatkarības atjaunošana, brālības un spēka sajūta kā katras atsevišķas valsts iedzīvotājiem, tā arī visām trim Baltijas valstīm kopā.
2009. gada 30. jūlijā Baltijas ceļa dokumentārais mantojums tika iekļauts UNESCO “Pasaules atmiņas” starptautiskajā reģistrā.
Pēc šī notikuma tapa šo valstu Vienotības simbols – dziesma “Atmostas Baltija". Dziesmas teksta autors ir Valdis Pavlovskis, kurš kavējas atmiņās par Baltijas ceļu, sakot, ka piedalījies tāpēc, ka ta bija spēks, kas aicināja. Par to, kā tapa šī dziesma - gan teksts un melodija, gan izpildījums, Valdim Pavlovskim ir īpašs stāsts.
Noslēdzot stāstu par Baltijas ceļu, kas "dzīvo" daudzu cilvēku atmiņās, par notikumu, kas vienoja, saliedēja, ieklausīsimies jau šajā stāstā piesauktajā dziesmā - “Atmostas Baltija”.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Es dzirdeju esot izlaistas un izdotas vissiem kas piedalijas,baltijas cela nozimites ,ziniet bet es nesmu sanemis vel nevienu vissmaz vienu mums ar delu,ta butu viss-skaistaka atmina mums abiem,padies,un jauku dienu vissiem Latvija ar cienu Kazimirs.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X