Svētku nekad nevar būt par daudz, tā vēsta kāds sakāmvārds, tomēr mīļākie no svētkiem ir tie, kas tiek svinēti ģimenē jau no mazotnes – Ziemassvētki un Jāņi, dzimšanas un vārda diena, kā arī ne tik sen mūsu sadzīvē ienākusī Mātes un arī Tēva diena.

Interesanti, ka vecāku dienas tiek atzīmētas mēneša otrajā svētdienā – Mātes diena maija, savukārt Tēva diena septembra otrajā svētdienā – tātad jau šai nedēļas nogalē, 10.septembrī.

Atšķirībā no Mātes dienas, kas Latvijā tika svinēta jau pirmās republikas laikā, Tēva diena mūsu kalendārā tika ierakstīta vien 2009. gadā – teju simt gadus pēc pirmajām Tēva dienas svinībām, kas notika Amerikas Savienotajās Valstīs, no kurienes šo svētku tradīcija izplatījās teju visā pasaulē.

Bet, ja par Latviju, tad jāpastāsta, ka ideja arī mūsu valstī iedzīvināt Tēva dienas svinību tradīciju piederēja Ainaram Baštikam, toreizējam Bērnu un ģimenes lietu ministram, un pirmo reizi viņš šo ieceri publiskoja jau 2004. gadā. Gluži negaidīti šī ministra iecere izraisīja plašas diskusijas un viens no argumentiem bija apgalvojums, ka ne visi Latvijas vīrieši – tēvi ir pelnījuši šādus svētkus. Šis viedoklis nebūt nav bez pamata arī mūsdienās, ja atceramies, ka šī gada sākumā uzturlīdzekļu jeb alimentu nemaksātāju bija ap 33 tūkstošiem un absolūtais to vairākums – 95 procenti no viņiem ir tieši tēvi.

Tomēr vairums Latvijas vīriešu ir kārtīgi tēti, kas savas diennakts 24 stundas dala starp darbu un ģimeni, reizēm atvēlot laiku arī kādam vaļaspriekam – piemēram, dziedāšanai, kā to pirms pieciem gadiem izdarīja deviņi Latvijas tēti – aktieri Andris Keišs un Jānis Vimba, pavārs Mārtiņš Sirmais, televīzijas personība Dīvs Reiznieks, kā arī mūziķi Kaspars Tobis, Jānis Jubalts, Māris Mihelsons, Anrijs Grinbergs un Kārlis Kazāks, kopā ierakstot albumu „Tēti dzied šūpuļdziesmas”.

Tomēr tēti ne tikai dzied šūpuļdziesmas, tie ir klāt arī citos bērnam svarīgos notikumos – tā Zigfrīda Muktupāvela dziedātajā „Ģērbšanas dziesmā” tētis palīdz bērnam saģērbties pirms lielās pastaigas, dziesmā „Papu, saki mammai pats” tēvs palīdz meitai izskaidroties ar māti par meitas līgavaini – un kur tad vēl forši vectēvi, kam dziesmas veltījis gan KLAIDOŅA Māris Sloka, gan APVEDCEĻA Jānis Krūmiņš.

Un, noslēdzot stāstu par Tēva dienu, lai skan pirms teju pusgadsimta ierakstītā ČIKĀGAS PIECĪŠU dziesma „Vakarziņas” – kā jau dzirdēsit, pasaule pa šiem gadiem nav palikusi mierīgāka, tomēr mēs, tēvi, varam vien noglaudīt galvu savam bērnam un darīt visu, lai viņi dzīvotu nedaudz labākā pasaulē, protams, neaizmirstot arī par svētkiem, kas vislabāk svinami ģimenes lokā.