Šodien, 6. novembrī, Latvijas Televīzija atzīmē 63. gadadienu. Latvija bija pirmā no Baltijas valstīm kurā tika izveidota televīzija. Pirms tam Padomju Savienības teritorijā televīzija bija  tikai Maskavā, Ļeņingradā un Kijevā.

Latvijas Televīzijas, tolaik Rīgas televīzijas centra, izveidošanai telpas piešķīra Āgenskalnā, Lielajā Nometņu ielā 62, bijušajā Igauņu biedrības namā. Ēku daļēji pārbūvēja, pārprojektēja, piemēroja televīzijas vajadzībām - izbūvēja studijas, radījumu zāli un citas  nepieciešamās palīgtelpas.

«Sākam Rīgas televīzijas eksperimentālās pārraides. Šodien jūs redzēsit filmu «Mājup ar uzvaru»» – ar šādiem Latvijas televīzijas centra pirmo diktoru Ainas Grīviņas un Jurija Kočetkova vārdiem 1954. gada 6. novembrī tika uzsākta pirmā televīzijas pārraide Latvijā.

Šo pārraidi Rīgā varēja redzēt tikai vienīgo 20 televizoru īpašnieki. Tie bija pirmie padomju televizori „KVN”, kuru ekrāna lielums bija vien 18 cm pa diagonāli. Attēla palielināšanai tika izmantota ar destilēto ūdeni vai glicerīnu pildīta lēca. Pirmās televīzijas pārraides bija milzīgs notikums,  katra televizora īpašnieka mājās pirms raidījumiem sapulcējās tuvākie kaimiņi, radi un draugi. Sākotnēji notika trīs pārraides nedēļā un rādīja tikai kinofilmas latviešu vai krievu valodā ar subtitriem. Tajā laikā vēl nebija iekārtota televīzijas studija un tehniski nodrošināts tās darbs.

Pirmo televīzijas torni Rīgā uzbūvēja Āgenskalnā, Lielajā Nometņu ielā 62, un nodeva ekspluatācijā 1955. gada aprīlī. Tā augstums bija 110 metri.

Nākamo televīzijas staciju nodeva ekspluatācijā Kuldīgā 1958. gadā. Ar šo brīdi sākās televīzijas pārraides Kurzemē. Lai raidītājam pievadītu televīzijas programmu, uzbūvēja pirmo radioreleju staciju. Tas bija republikas raidošo tīklu attīstības sākums.

Paralēli veidoja arī otru televīzijas tīklu. 1961. gadā sākās otras televīzijas programmas Maskavas CT retranslēšana. 1974.gadā Rīgas TV studija uzsāka krāsu TV raidījumus ar «Telefilmas - Rīga» producēto filma «Dzintariņš». Tajā laikā krāsu televizoru piedāvājums bija trūcīgs un ne katrs varēja atļauties šo tehnikas brīnumu iegādāties.  Pārdošanā bija tikai vienas markas televizors «Raduga 5», kas svēra apmēram 60 kilogramus un maksāja 850 rubļus.

1986. gadā no jaunā televīzijas torņa Zaķusalā sākās televīzijas un radio translācijas, tā augstums ir 368 metri, un tas ir augstākais ne tikai Baltijas valstīs, bet arī visā Eiropas Savienībā un trešais augstākais Eiropā. Visu jauno televīzijas studijas kompleksu Zaķusalā  atklāja 1986. gada 6. novembrī. Pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas 1993. gada 1. janvārī Latvijas Televīzija kļuva pilntiesīga Eiropas Raidorganizāciju apvienības (EBU) dalībniece.

63 gadi ir aizritējuši kopš LTV pirmās pārraides. Tikai vai jau?  Kā nu kuram, bet cik lieliem notikumiem bagāts ir bijis šis laiks! Esam atguvuši mūsu valsts neatkarību, iesoļojuši Eiropā, pārdzīvojuši lielus un mazus burbuļus, kampējus un rausējus, pavadījuši un sagaidījuši aizbraucējus, lējuši prieka un lepnuma asaras. Visi mūsu valsts svarīgākie brīži un vienkāršā ikdiena ir izdzīvota kopā ar LTV.

Kolēģiem svētku reizē vēlam spēku, izturība, lai arī turpmāk izdodas saglabāt un vairot skatītāju uzticību.