Jūlija mēnesis ir klāt, un, ja kalendārā palūkojamies pāris dienas atpakaļ, 1.datumā, tad visi labi redzam, ka vārda svētki ir “Imantam”. Godinot vienu ļoti īpašu Imantu, es sākšu šo stāstu. Protams,  šis cilvēks ir Imants Kalniņš, kuram šīs nedēļas nogalē lielie svētki – gadskārtējās Imantdienas, kurām šogad jau 41.jubilejas gads, bet pašam kopmpnistam 76! Jau šajā sestdienā Cēsu pils parkā pulcēsies tūkstošiem laudis, lai pabūtu viņa mūzikas virpulī, ko es ļaušos saukt par neaizmirstamu notikumu.

Ja ielūkojamies vēsturē, tad pirmsākumos Imantdienas nenotika vis Cēsu pils parkā, kā tas ir pēdējos gados, bet pašas pirmās Imantdienas norisinājās Jaunpiebalgā 1976.gadā, pulcējot apmēram tūktoš dalībnieku. Pēc tam, gadu no gada, šis bija ārkārtīgu popularitāti ieguvis koncerts, uz kuru cilvēki ar kājām pat nedēļu iepriekš izgāja no Rīgas, lai tikai nokļūtu un klausītos skaistākajās melodijās.

Imantdienu svinēšanu tradīciju aizsāka ansamblis Menuets, tā vadītājs, mūziķis, dalībnieks, oboists Jānis Blūms. Dziedošais aktieris Pauls Butkevičs, kurš bija saglabājušās notis no dziesmas “Elpojiet dziļi”, iedeva Menuetam, pats noorganizēja koncertu un tā aizsākās Imantdienas. Par tradīciju bija kļuvis to svinēt 1.jūlijā, kad Imanta ir vārda diena.  2.Imantdienas īpašas ar to, ka Maestro Leonīds Vīgners atskaņoja cenzūras aizliegto dziesmu “Dzenjnieks un nāra”.

3. Imantdienas notika Jāņa skolā, vēlāk Imantdienas rīkoja tur pat blakus esošajos Inešos. Pēc tam, tā laika politiskās iekārtas dēļ, 5. Imantdienas tika aizliegtas pavisam.  

80.gadu sākumā, sanākot uz Imantdienām, ieradās mašīna ar valsts drošības vīriem, kas aizliedza rīkot koncertu, taču tajā vasarā dzima klausītāju ideja pulcēties Kalniņa mājas pagalmā, lai tomēr  kopā spētu sadziedāties. Pienāca 82.gads, kad Imantdienas tomēr beidza savu darbību.

Pirmās atjaunotās Imantdienas notika 1995. gadā, tad jau neatkarīgā Latvijā. Tās skanēja no Piebalgas.  Vēlāk, 1997.gadā,  sekoja pauze, bet jau ar nākamo, 98.g. Imantdienas atsākās un līdz šim brīdim, katru gadu, jūlija 2.svētdienā, skaļās un skanīgās balsīs pieskandina Cēsu estrādi. Gadiem ritot, svētki attīstījušies un ieguvuši tagadējo atpazīstamību un mīlestību.

Kā allaž katru Imantdienu mūzikas repertuāru sastāda pats organizators

un svētku tēvs – I. Kalniņš, aizvien pieaicinot jaunus un talantīgus mūziķus, kas izpilda paša komponētās dziesmas.

Gadskārtējije Imanta Kalniņa mūzikas svētki ir vērtība, kas nekad nepāriet, pārdzīvojušas laika pārbaudi un ik vasaru ir viens no lielākajiem un gaidītākajiem sarīkojumiem.

Tas ir svarīgs, kultūrvēsturisks notikums, nu jau ar 41 gada vēsturi. Sestdien, 8.jūlijā, koncerta pirmajā daļā tradicionāli uzstāsies grupa “Turaidas Roze”, otrajā daļā skatuves kāps gan koris, gan solisti Renārs Kaupers, Jānis Holšteins – Upmanis, Māra Upmane – Holšteina, viņiem piebiedrosies arī Marts Kristiāns Kalniņš un Kārlis Auzāns no grupas “Autobuss debesīs”. 

Koncerta noslēdzošajā daļā uz Imantdienu skatuves atgriezīsies grupa “Menuets”, izpildot klausītāju iemīļotākās un visiem labi zināmās Imanta Kalniņa dziesmas no sava kolektīva repertuāra. 

Šobrīd, gaidot Imantdienas, stāstu noslēgšu ar grupas „Menuets” izpildīto dziesmu „Viņi dejoja vienu vasaru”.