Pirms 115 gadiem 25. septembrī  Dvinskā, Krievijas impērijā piedzima Markuss Rotkovičs. Šodien Dvinska ir Daugavpils, bet Markusu visa pasaule zina kā vienu no nozīmīgākajiem ASV gleznotājiem, abstraktā ekspresionisma un krāsu lauku glezniecības aizsācēju Marku Rotko.

Markuss izauga kuplā ebreju ģimenē, viņa tēvs bija farmaceits, kas visiem bērniem deva iespēju izglītoties. Markusam, atšķirībā no citiem bērniem, kas gāja laicīgā skolā, tēvs izvēlējās atšķirīgu izglītību - ebreju garīgo skolu pie sinagogas, kur bija ļoti stingra disciplīna un mācības. Vēlāk mākslas pētnieki izteikuši minējumus, ka ebreju reliģiskās mācības ietekmējušas Maka Rotko daiļradi. Kad zēnam bija desmit gadu, viņa ģimene emigrēja uz Amerikas Savienotajam Valstīm. Pieaugot, Jēlas universitātē viņš apguva angļu un franču valodu, filosofiju, Eiropas vēsturi un arī inženierzinātnes. Vēlāk gan viņš nonāca uz pilnīgi atšķirīga ceļa un Ņujorkā sāka mācīties gleznošanu.

Rotko izmēģināja vairākus gleznošanas stilus, līdz nonāca pie sev vien raksturīga stila. Sasniedzot pusmūžu, Marks Rotko bija arī savas mākslas virsotnē. 1961. gadā Ņujorkas Modernās mākslas muzejs sarīkoja viņa personālizstādi, kas apceļoja pus pasauli.  Viņam pasūtīti vairāki mega darbi -  sienas gleznojumi. Pēdējais no tiem bija Hjūstonas kapelā. Kapellu atklāja 1971. gadā, taču Marks Rotko to nepiedzīvoja, jo pirms gada bija izvēlējies atstāt šo pasauli.

Latvijā Mrka Rotko vārds nevienam nav svešs kopš 2013. gada 24. aprīļa, kad Daugavpilī, mākslinieka dzimtajā vietā, atklāja Marka Rotko mākslas centru. Tā ir vieta, kur apskatāmas dažādu Latvijas un ārvalstu mākslinieku izstādes, kā arī tā ir vieta, kur apskatāmi  pasaulē slavenā mākslinieka oriģināldarbi. Nav daudz materiālu par Marka Rotko bērnības atmiņām, bet tās dažas ir saistītas galvenokārt ar Daugavu. Viņa meita Keita Rotko atceras stāstu par došanos uz skolu ar slidām ziemā pa aizsalušo upi, par biežiem ģimenes piknikiem Daugavas krastos, par braucieniem ar kuģīti un skaistajiem saulrietiem pār Daugavu. Šo stāstu noslēgšu ar mākslinieka citātu no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra mājas lapas:

 “…mani neinteresē ne krāsu, ne formas, ne kā cita attiecības. Mani interesē tikai cilvēka pamatemociju izteiksme – traģēdija, ekstāze, nolemtība un tā tālāk – fakts, ka daudzi cilvēki, redzot manas gleznas, salūzt un raud, liecina, ka es uzrunāju šīs pamatemocijas… Cilvēki, kas raud manu gleznu priekšā, piedzīvo tās pašas izjūtas, ko es gleznojot.”

Stāsta muzikālais noformējums arī saistīts ar Daugavpili. Kad piedzima Markuss Rotkovičs, tad kādā citā Dvinskas ebreju ģimenē desmitgadīgais Oskars sāka savus meklējumus pavisam citas mākslas pasaulē – mūzikā. Šis zēns izauga un ļaudis viņu nosauca par tango karali.

Oskars Stroks - "Mans pēdējais tango"