Šīs dienas raidījumā ceļosim uz Vidzemi, precīzāk, uz vietu, kur mūžu mūžos līdzās plūst Daugava - uz Aizkraukles novadu. Tuvojoties novada svētkiem, īsumā iepazīsim nozīmīgākos un interesantākos pilsētas stūrakmeņus gadu un gadsimtu laikā, lūkojoties tās vēsturē.

Sākotnēji šī rajona nosaukums ir bijis Aizkraukle, arī šobrīd ikviens to pazīst kā Aizkraukli, un septembrī apritēs jau 28 gadi, kopš tās nosaukums ir atkal ir šāds, bet laika ritumā, dažādu notikumu iespaidā, nosaukums bija mainījies.1961. gadā Aizkraukles pagastu nodēvēja par Pētera Stučkas pilsētciematu. Atmodas laikā ar Augstākās padomes 90. gada lēmumu Stučkas pilsēta atguva vēsturisko nosaukumu Aizkraukle, Stučkas rajonu nosauca par Aizkraukles rajonu.

Līdz pat 2001. gada nogalei kā divas neatkarīgas pašvaldības pastāvēja Aizkraukles pilsēta un Aizkraukles pagasts, bet tad, teritoriālās reformas ietekmē abas teritorijas ir apvienojušās un izveidojies Aizkraukles novads.Ja lūkojamies pavisam tālā pagātnē, tad jāsaka, ka Aizkraukles kā apdzīvotas vietas vēsture ir sena.

Tās vārds pirmo reizi minēts Indriķa hronikas trešajā grāmatā par bīskapu Albertu, kas stāsta par notikumiem Baltijā 12.gs. beigās un 13.gs. pirmajos gadu desmitos.

Aizkraukle bija viens no lielākajiem Daugavas lībiešu centriem Daugavas labajā krastā, stratēģiski izdevīgā vietā starp diviem Daugavā ieplūstošiem strautiem, no kuriem lielāko sauca Ašķere. Interesanti, ka tieši no šīs upītes nosaukuma ir radies arī pats Aizkraukles pilsētas nosaukums. Pirmā koka baznīca Aizkrauklē celta 1613. gadā, bet 1688. gadā uzbūvēta tagadējā mūra baznīca, kas atrodas pie Skrīveriem. Ar muižas atbalstu 1840. gadā Aizkrauklē atklāta pirmā izglītības iestāde – Aizkraukles draudzes skola, bet 71.gadā uzcelta Aizkraukles pagasta skola, ap kuru laika gaitā veidojās tagadējais pagasta centrs.

Pavisam drīz Aizkraukles novads svinēs pilsētas svētkus, paši Aizkrauklieši novadu dēvē par vietu,kur gaisma Daugavā dzimst. Jau no seniem laikiem teikās, piesaucot Aizkraukli, izdzirdam arī Daugavu. Par to liecina arī visiem labi zināmais Andreja Pumpura eposs “Lāčplēsis”, kur minēta arī Aizkraukle, tās valdnieks „Aizkrauklis”, kurš dzīvoja koka pilī Daugavas labajā krastā ar meitu „Spīdolu”. Blakus Aizkrauklei atrodas arī Pļaviņu HES ūdenskrātuve. Daugava līdzās pilsētai plūst un plūdīs.

Aizkraukles novada svētki no 11.-12.augustam, tās būs krāšņas un nozīmīgas svinības, jo pilsēta svinēs tieši 100 dienas līdz Latvijas valsts simtgadei!