Šis gads ir jubilejām bagāts gads, kad sava veida jubileja ir arī Latvijā populāram sporta veidam BMX. Pirmās oficiālās sacensības Valmierā notikušas pirms 30 gadiem - 1988. gada 4. septembrī. Ja par pasauli, tad Denverā, ASV, tas sācies gadus 15 agrāk, kad radies arī šis nosaukums, kaut gan, piemēram, Nīderlandē tas ir Fietskross, Francijā un Čehijā Bikross, bet visi šie apzīmējumi tulkojumā nozīmē - Divriteņu kross.

Ja par sākotni, tad te, pirmkārt, minams riteņbraukšanas treneris un sporta pedagogs, 2015. gada balvas ieguvējs Latvijas sportā  Jānis Siliņš, kurš kādā Maskavas bibliotēkā nejauši pamanījis BMX Eiropas asociācijas prezidenta Herita Dūsa adresi. Sākusies sarakste, dzimušas pirmās ieceres, radušies pirmie entuziasti, tostarp, slēpošanas trases bāzes direktors Valdis Vanags, kurš uz Valmieras teātra rekonstrukcijas būvgružu kaudzes ierosināja uzbūvēt jau pieminēto trasi.

Kā atceras Jānis Siliņš, tad sākums bijis stipri pieticīgs - riteņbraucēji startējuši ar paštaisītiem, pielāgotiem velosipēdiem un aizsargiem, taču tā esot bijusi neaizmirstama vienotība un mīlestība pret sportu, sirsnīgs ģimeniskums un arī cīņas spars. Vēlāk nācies rēķināties jau ar papildus izmaksām, jo kvalitatīvs ritenis maksājis pie 1000 latiem, iesācēja braucamais – ap 200 latiem.

Taču entuziasma vilnis kā lavīna vēlās pāri Latvijai. Īsi pirms Pekinas olimpiskajām spēlēm olimpieša Artūra Matisona tēvs Jānis Matisons ar domu biedriem atbalstīja BMX kluba Tālava vecāku aicinājumu uzbūvēt jaunu starptautisku trasi, kuras iniciators bija šī sporta veida fanātiķis Jānis Zvejnieks. Te norisinājās Eiropas čempionāta divu posmu sacensības, un modernā trase ielā mērā sekmēja mūsu sportistu, protams, arī nākamā olimpiskā čempiona Māra Štromberga izaugsmi. Jāatceras, ka vēl pirms zelta starta Pekinā Māris kļuva par pasaules čempionu, Ivo Lakučam tika pasaules sudrabs, Artūrs Matisons izcīnīja pasaules junioru čempiona titulu. Savukārt 2006. gada Eiropas čempionāta goda pjedestālu aizņēma tikai Latvijas sportisti - Matisons, Lakučs un Žentiņš.

Kad izlases galvenais treneris Ivo Lakučs  no Valmieras pārcēlās uz Ventspili, tur ne tikai radās BMX klubs Spars, bet pēc Ivo skicēm tika uzbūvēta jauna trase, kas ļoti līdzinājās olimpiskajai trasei Pekinā. Nevar neminēt arī trases citviet Latvijā, kā, piemēram, Cēsīs, Saldū, Jelgavā, Smiltenē, Valkā un citur.

Nerimstošais entuziasms, treneru prasme un sportistu meistarība fokusējās tieši Pekinā, kur Māris Štrombergs pirms 10 gadiem kļuva par pirmo olimpisko BMX  čempionu, šo sasniegumu atkārtojot arī pēc 4 gadiem Londonā. Māris sākumā trenējās Raimonda Ciesnieka vadībā, vēlāk šos pienākumus veicot Ivo Lakučam. Un panākumi bijuši patiešām fantastiski - sākot ar pirmo pasaules jaunatnes izaicinājuma – World Challenge uzvarētāja titulu un turpinot ar uzvarām gan olimpiskajās spēlēs, gan pasaules, Eiropas čempionātos  un citās augsta ranga sacensībās. Pasaules meistarsacīkstēs Māris uzvarējis divkārt, Eiropas čempionātos trīs reizes.

Par saviem sportiskajiem nopelniem Māris atzīts par 2008. gada Latvijas labāko un populārāko sportistu, viņam par godu tika izdota pastmarka, un Māris saņēmis arī augstāko valsts apbalvojumu - Triju Zvaigžņu ordeni.

BMX - viens no jaunākajiem, bet panākumiem bagātākajiem sporta veidiem Latvijā. Tā kā jaunatnei ir pēc kā tiekties un kam līdzināties. Atliek vien gaidīt atkal jaunus augsta līmeņa rezultātus!