Pavasaris nāk ne tikai ar sauli, bet arī ar Eirovīzijas dziesmu konkursa kaislībām. 9. Maijā gaidāms konkursa 1. pusfināls Liverpūlē, kurp pārstāvēt Latviju dosies grupa „Sudden Lights” ar dziesmu „Aijā”. Taču jau 28. aprīlī Latvijas 1. Rokkafejnīca piedāvā interesantu muzikālu notikumu – Eirovīzijas iepriekšējo gadu skanīgāko dziesmu koncertu, kuru sarūpējuši jaunākās paaudzes mūziķi – Diona, duets „Neprāts” un grupa „Audiokvartāls”. Kā zināms, pats konkurss un tā dalībnieki allaž raisa karstas diskusijas, tad nu šoreiz „Nošu atslēgā” ievads šiem notikumiem – jauno mūziķu pārdomas par to, cik nozīmīga viņiem un klausītājiem ir piedalīšanās šādā konkursā un vai ir kāda formula, pēc kuras tapt veiksmīgai dziesmai.

„Sabiedrība dalās divās daļās – tie, kas mīl Eirovīziju un fano par to, un ir tie, kas ienīst Eirovīziju. Katrā vecuma grupā ir tādi, kas mīl un kam riebjas, bet vienaldzīgo nav,”

domā viens no dueta "Neprāts" - Aleksandrs Tuguševs.

Koncerta ieceres autori ir grupas „Audiokvartāls” dalībnieki brāļi Ivars un Arnis Ozoliņi. Viņi uz skatuves ir kopš 2014. gada un paši ir piedalījušies Eirovīzijas dziesmu konkursa nacionālajā atlasē „Supernova”:

„Ceļš mums ir sens. Ilgi meklējām sevi un tagad esam atraduši. Pērn iznāca mūsu otrais studijas albums, kura dziesma „Nevaru sagaidīt” tagad piedalās „Muzikālajā bankā”. Pirms pāris gadiem esam tikuši „Supernovas” pusfinālā, šogad iesniedzam dziesmu, bet līdz tam netikām. Tomēr tas ir svarīgs notikums, kurā gribas būt klāt.”

Mūziķi uzskata, ka jebkurš starts Eirovīzijā – veiksmīgs vai neveiksmīgs – dod tramplīnu uz Eiropu. Reizē tā ir milzu platforma Latvijā, jo arī pašu mājās par mūziķiem runā vairāk, ja viņi piedalās kaut vai atlasē, pat ja neuzvar.

„Mēs neesam tikuši tik tālu, jo nav bijusi īstā dziesma – visu darām pēdējā brīdī. Bet vislabākie panākumi bija ar mūsu pirmā albuma dziesmu latviešu valodā, dziesma no sirds, nevis speciāli rakstīta Eirovīzijai. Varbūt labākais ir nerakstīt dziesmu Eirovīzijas formātā, bet to, par ko tu esi drošs, ko mīli,” domā  Arnis Ozoliņš.

Jautājums, vai vispār eksistē tāds Eirovīzijas dziesmu formāts, paliek atklāts, par ko varēs pārliecināties 28. aprīļa vakarā, kad skanēs dziesmas, kuras savulaik izpildīja brāļi Olseni, „ABBA”, Aleksandrs Ribaks, arī mūsu Valters un Kaža, ierindojoties 5. vietā 2005. Gada konkursā, kad notika Kijevā. Mūziķi pagaidām neatklāja, kāds būs izpildītāju saraksts, vien skaidrs, ka Aleksandrs Tuguševs iejutīsies Aleksandra Ribaka tēlā kopā ar vijoli. Tiks iestudēta arī dueta „Fomins un Kleins” atskaņotā „Dziesma par laimi”, kas pirmoreiz šajā konkursā demonstrēja latviešu valodu.

Kopējais repertuāra saraksts bija garš, mēģinājumu procesā tas tika koriģēts. Skaistu dziesmu bija daudz, taču tika veidota programma ar konkrētu sižetisko līniju, lai uzrunātu pēc iespējas plašāku auditoriju.

„Strādājot ar šīm uzvarētājdziesmām, varēja novērot līdzīgas iezīmes,” uzskata Ivars Ozoliņš.

Aleksandrs Tuguševs domā, ka veiksme slēpjas jaunā un tradicionālā sintēzē, kur liela nozīme ne tikai dziesmai, bet arī aranžējumam ar aktuālu bītu:

„Pats svarīgākais ir sirds un personīgā  sāpe, un, protams, stāsts, kuru stāstīt arī ārpus tā brīža, kad tu kāp skatuves. Tas arī, manuprāt, ir vislielākais darbs Eirovīzijā – ārpus skatuves minūtēm, kur viss jāizdara profesionāli, bet tieši aizkulises ir atslēga uz uzvaru. Te gan jārunā par budžetu, cik kura valsts var ieguldīt šovā.”

Gaidāmā koncerta budžetam nav naudas jaunām kleitām, jautājums par tērpiem sarunas laikā palicis atvērts – lietoto apģērbu veikalā var atrast Eirovīzijas konkursa spozmei un konkrētai dziesmai atbilstīgus kostīmus.

„Protams, viena dziesma man ir milzīgs izaicinājums, kuru man piedāvāja „Audiokvartāla” puiši, bet es mācos, trenējos, un ceru, ka saknēs eiforiski,”

tā priekškara malu noslēpumam pacēla Diona, šova „X-Faktors” dalībniece, dziedātāja un dziesmu autore, kuru agrāk pazinām kā Dionu Liepiņu. Maija beigās klajā nāks viņas debija minialbums, plānotas uzstāšanās ar tā repertuāru.  

„Reprezentējot Latviju, tomēr ir svarīgi parādīt mūsu valodu, ko dara „Sudden Lights” ar piedziedājumu dziesmai „Aijā”. Man ļoti patīk, kad dzied savā valodā, kā to darīja Serbija, Portugāle,” saka Arnis. Mūziķi cer, ka visi arēnā klātesošie dziedās līdzi mūsu puišiem, pavadot „aijā” ar telefonu gaismiņām.

„Sudden Lights” puišus uz Eirovīziju pavadīs arī Edgars Bāliņš, projekta runasvīrs:

„Uz Liverpūli dodamies pašās aprīļa beigās. Pagaidām nedrīkstu atklāt mūsu priekšnesuma detaļas, jo Eirovīzijai ir pārsteiguma moments. Daļa no LAIPAs piešķirtā finansējuma tika izlietota iesildīšanās pasākumiem, mūziķi ieguva lielisku pieredzi prezentācijās. Viņi ir pierādījuši, ka uz skatuves ir vieni no labākajiem priekšnesuma ziņā.”

Pēc E. Bāliņa domām, situācija 15 valstu konkurencē Latvijai nav viegla, jo spēcīgas dziesmas ir Zviedrijai, Norvēģijai, arī Čehijai. 26. aprīlī gaidāms pasākums Eirovīzijas faniem, kuri šogad var būt droši, ka kaunā nepaliksim ne muzikālā, ne saturiskā ziņā. Lidostā no grupas "Sudden Lights" varēs atvadīties 29. aprīlī:

„Galvenais ir atdot visu, parādīt sevi no labākās puses. Ja esi pārliecināts par to, ko tu dari un nekāds ledus tev tajā brīdī zem kājām nešūpojas, tad viss ir labi,”

spriež Diona.

Sarunas dalībnieki veltīja atzinīgus vārdus pērnā gada Latvijas pārstāvjiem, kuru priekšnesumam nesekoja kritika sociālajos tīklos, kas nereti sabojā mūziķiem prieku par startu tik plaša mēroga starptautiskā pasākumā.

Cerams, klātienē Liverpūlē savu dziesmu „Stay” Monikas Linkītes priekšnesumā varēs dzirdēt mūziķis un dziesmu autors Krists Indrišonoks jeb Chris Noah. Viņa sacerējums šogad skanēs 2. pusfinālā, pārstāvot Lietuvu, un nedrīkst aizmirst, ka šis ir dziesmu, nevis dziedātāju konkurss:

„Saņēmu ziņu no Monikas. Nebijām pazīstami, bet viņa uzrakstīja vienā no sociālajām vietnēm, vai varam satikties un kaut ko kopā uzrakstīt, jo viņai patīk manas dziesmas. Monika atbrauca uz Latviju, sacerējām dziesmu, un tad pat nebija domas par konkursu. Pēc laika viņa rakstīja, ka domā par Eirovīziju un varbūt šī ir tā īstā dziesma.”

Diemžēl mēs par Krista dziesmu nevarēsim balsot, jo Latvija šajā pusfinālā nestartē. Ja nu „Stay” iekļūs finālā, tad nu gan! Nopietni nākotnes plāni ir arī duetam „Neprāts”, kura izpildītā Mārtiņa Kantera komponētā dziesma „Ļauj vēlēties” it bieži skan Latvijas radio 2, un Signija Taraņenko un Aleksandrs Tuguševs sola piedalīties ne vienā vien Mārtiņa koncertā.