No mežraga pie basgitāras – tas bija pirmais straujais pavērsies 8. jūnija jubilāra mūžā. Guntis Vecgailis bijis viens no ansambļu „Opus” un „Opus Pro” dalībniekiem, pašlaik aktīvi muzicē ar apvienībām „ProVince” un „Stradivari”. Viņš ir mūziķis ar konservatorijas diplomu, tāpēc droši var sevi saukt par komponistu, vienlaikus Vecgailis pats lielākoties bijis savu sacerējumu izpildītājs, un pieredzi mūzikā viņš apguvis arī ASV, kad deviņdesmito sākumā tapa ambiciozais rokprojekts „Riga”, apvienojot Latvijas labākos mūziķus.

Pilnā skaļumā Gunta Vecgaiļa balss ieskanējās „Opus” repertuāra dziesmā „Dzejnieka karnevāls”, taču savas muzikālās gaitas viņš sācis Cēsu pusē. Dzīvojot Jaunraunā, Gunta vecāki cītīgi virzīja dēlu pa mūzikas līniju, pūtēju orķestrī viņš sāka spēlēt trompeti, pat devās uz Rīgu, lai mūzikas apmācību turpinātu E. Dārziņa speciālajā mūzikas vidusskolā:

„Tagad es šad tad iedomājos, ko ellē ratā es tagad būtu darījis, ja man nebūtu tā diploma? Dzina dzina, meta mani ārā no skolām pa vairākām reizēm, bet nu kaut kā tomēr pabeidzu augstskolu.”

Dārziņskolā trompetistu vietas bija aizņemtas, Gunti uzņēma profesora Arvīda Klišāna mežraga klasē. Vecgaiļa skolasbiedri bija vēlāk labi pazīstami popmūziķi – pianists un komponists Jānis Griķis („Modo”, „Inversija”) un izcilais ģitārists Māris Beļickis („Tip Top”, „Modo”). Arī Guntis aizrāvās ar popmūziku, kas traucēja pabeigt mūzikas vidusskolu, mācības vēlāk turpinātas J. Mediņa un Cēsu mūzikas vidusskolā,

„Uz mani sākumā lika lielas cerības, ka beidzot būs normāls mežradznieks, bet man jau bija iekšā popmūzikas vīruss, sapratu, nav ko māžoties. Konservatorijas pēdējos kursus pabeidzu neklātienē, jo paralēli jau strādāju pie Zigmara (Liepiņa) „Opus”.”

Jau padsmitnieka gados Guntis ķērās pie ģitārspēles, taču viņa roka tai nav radīta, ar basģitāru bija citādi, un nemaz nav viegli dziedāt, spēlējot vienlaikus basu. Tomēr Vecgailis to dara jau kopš septiņdesmitajiem, kad iesaistījās Cēsu mūzikas dzīvē. Lielus panākumus guva viņa un Viļņa Auziņa vadītais ansamblis „Tremolo”, tad arī Vecgaili ievēroja Z. Liepiņš un uzaicināja strādāt Rīgā, grupā „Opus”. Dzīvesvietu Guntis nemainīja, kad beidzās koncerts Filharmonijas zālē, auļoja uz pēdējo Cēsu autobusu.

Cēsīs Vecgailis darbojas arī kā pedagogs, tēva pēdās gājis dēls Mareks, bundzinieks, kam ir sava bungu skola – tās telpās arī notika saruna ar Gunti. Te notiek viņa radošā darbība, un Mareks ir tēva ansambļa „Stradivari” dalībnieks kopā ar Rolandu Majoru un Arnoldu Jasu.

„Bez Mareka nekur… Viņš ir cilvēks, uz kuru var paļauties. Agri sapratu, ka viņam ir pareiza mūzikas saprašana un gaume. Mācīt es viņam neko daudz nemācīju…”

Vecgailis saviem muzikālajiem projektiem – „A2”, „Dexter”, „Četri” un abiem tagadējiem – meklēja muzikāli pamatīgus cilvēkus, un pa šiem gadiem piedzīvota veiksmes un neveiksmes.

Gunta dziesmas dziedājuši arī Normunds Rutulis („Rozā”), Kaspars Markševics („Emīlija”), Liene Šomase u.c.

„Man patīk tādi mākslinieki kā Normunds, viņam ir suģestējoša balss. Aizsūtīju divus demo, un dziesma „Rozā” viņu uzrunāja. Un Rutulis ieteica mani Markševicam, kur dziesmu „Emīlija” redzēja tādā veiklā svinga manierē.”

Jāpiebilst, ka Guntis sacer pats gan mūziku, gan vārdus, tiesa, „Opus Pro” laikā viņš strādāja ar Normunda Beļska tekstiem. No tā laika dziesmām kopā ar grupu „ProVince” ieskaņota tikai „Svētuguns”. Viņš būtu gatavs piedāvāt kādu dziesmu popmūzikas izpildītājiem, bet tad būtu jāparakājas atmiņu lādītēs.

Kad attiecas uz Gunta un pārējo mūziķu izpildīto repertuāru, viņi labu laiku pētīja, ko vēlas dzirdēt viņu publika, un pašlaik, pēc Vecgaiļa domām, viņi staigā kā pa naža asmeni – lai patiktu gan roka, gan popmūzikas un šlāgera cienītājiem. Viens no pēdējiem eksperimentiem noticis ar Raimonda Paula dziesmu „Mežrozīte”, pēc kuras bija arī komentārs, ka „Maestro gabalus nevajadzētu ķērkt ar tik augstu balsi”…

„Svarīgi novērtēt sevi no malas – vai visu darām pareizi?  Un tas, ka cilvēki tevi saprot, kādreiz ir pat vērtīgāks par honorāru!

„Mežrozīte” noteikti skanēs arī 23. Jūnija Jāņu nakts ballē Inciema estrādē, kur gaidāma tuvākā satikšanās mūzikā ar Gunti Vecgaili!