1.jūlijā Talsos notiks Intardiena. Uz to aicināti visi Latvijas džeza cienītāji, un, protams, ne tikai, jo Intardienas galvenais varonis ir viens no Latvijā populārākajiem dziedātājiem – Intars Busulis. Ideja, ka nepieciešams šāds pasākums, pirms dažiem gadiem radās Kasparam Upacierim jeb Ufo, kas arī piedalās raidījumā. Intardienas koncertā uzstāsies Latvijas radio bigbends, tāpēc uz sarunu aicināts tā saksofonists, džezmenis Dāvis Jurka.

Ufo:

„Mums Latvijā ir Imantdiena, tad man likās, ka būtu forši, ja būtu vēl kāda diena. Skubināju Intaru, ka varētu taisīt Intardienu Talsos, kuriem ir, ar ko lepoties. Šogad iedibinām, cerams, tradīciju, un katru gadu 1. Jūlijā būs Intardiena, neskatoties, kura nedēļas diena tā ir. Sestdiena tā būs pēc pieciem gadiem, nākamgad – otrdien, šoreiz – pirmdiena.”

Intara mūžs savijies ar džezu, iespējams, Intardiena kļūs par Kurzemes džeza festivālu, piedaloties dažādiem mūziķiem, ar kuriem dziedātājs sadarbojies. Tas gan nenozīmē, ka Intars visu vakaru būs uz skatuves – arī šoreiz viņš tikai piedalīsies Latvijas radio bigbenda koncertā:

„Pieslēgšos uz pāris džeza standartiem, dažām Raimonda Paula dziesmām. Uz afišas redzamais skumīgais klauns esmu es, varbūt tāpēc skumīgs, ka nedabūšu kārtīgi izdziedāties šajā reizē,” atzinās Busulis. Tas nekas, jau 12. jūlijā Saulkrastos gaviļniekam notiks koncerts kopā ar Abonementa orķestri programmā „Jaunākais un labākais”, un jebkurā priekšnesumā dziedātājs neiztiek bez improvizācijas, tātad - džeza.  Šajā žanrā savas gaitas džezā Intars sāka Talsu diksilendā „Sprīdīši” un 1990. gadā pat dziedāja džeza standartu So Do I, kas iemūžināta Latvijas radio. Sekoja Ventspils mūzikas vidusskola, tad pieredze jau Rīgas džeza dzīvē, kurā pašlaik par nozīmīgu džeza klubu veidojas „M. Darbnīca”. Tajā Intars vēl nav uzstājies, toties kopā ar Latvijas radio bigbendu viņš ir kopš tā atjaunošanas 2012. gadā.

Dāvis Jurka:

„Intars trīs gadus spēlēja trombonu pie mums. Kur tikai kopā nebijām, tad sāka aktīvi darboties kā dziedātājs – solists. Mēs vienmēr esam priecīgi spēlēt kopā ar Intaru.”

Ufo izteicās, ka dzirdējis teicienu: „Viss, kas garām ir džezs,” un raidījumā diskutējām arī par to, kas vispār ir džezs, kā to iemīlēt un vai žanrs ir populārs. Ir jauno mūziķu audze,  darbojas virkne bigbendu – Ventspilī, Rēzeknē, Jelgavā, Jūrmalā, Siguldā, Valmierā, protams, Mirāžas džeza orķestris un Latvijas radio bigbends, un Dāvis Jurka vada Rīgas mūzikas izglītības iestāžu JVLMA, RDKS un JMRMV apvienoto bigbendu – „lai mazāki iedvesmojas no lielākajiem”.

Pēc Intara Busuļa domām, džezā galvenais ir akords, ritms, klausīšanās un iekšējais pulss, un dziedātājs burtiski nespēj nevienu dziesmu nodziedāt saskaņā ar notīm, jo vēlas priekšnesumam piešķirt individuālu krāsu un kādu daļiņu no sevis. Ka viņam tas izdodas labi, liecina jau pirms 20 gadiem iegūtā Galvenā balva festivālā Sony Jazz Stage, kam sekoja festivāli Pori, Tallinā (Jazzkaar), Kauņā un citur. Pieredzes bagāts džezā ir arī Dāvis Jurka, kas piedalījies džeza festivālos Elbjazz (Vācija), „Rīgas Ritmi” (Latvija), „Saulkrasti Jazz” (Latvija) u.c. Dāvis piedalījies arī jauno talantu konkursā Riga Jazz Stage, kad nopelnīja 2. vietu.

„Pa īstam ar džezu aizrāvos lielajā orķestrī, Raita Ašmaņa bigbendā. Tā viss lēnām apauga, un sapratu, ka jāturpina darboties. Caur Raita džeza sietu izgājuši daudzi cilvēki.”

Intardienas dalībnieku vidū Matīsa Žilinska trio, Miķelis Dzenuška ar „Uzvaras bulvāri”. Izsludināts Intariem veltītu dziesmu konkurss, kura uzvarētājs tiks apbalvots vakara koncertā. Sekos džeza nakts baznīcā ar Paulu Saiju, dziedās arī Intars:

„Cilvēki Talsos saka – „tiekamies Intardienā”, arī vienkāršā tauta ciena pūtēju un džeza mūziku,  viņi gaida šo vakaru.”

Koncerti notiks Baznīckalnā, kur netālu atrodas Intara Busuļa soliņš, kur var apsēsties un paklausīties viņa dziedājumu:

„Galvenais nav notis. Galvenais – lai dvēsele dzied. Un improvizācijas koridoram vienmēr jābūt plaši atvērtam.”