Savu radošo karjeru mūziķis, komponists, ansambļu vadītājs un ilggadējs Latvijas Radio 2 mūzikas programmu vadītājs Gunārs Freidenfelds rēķina kopš iesaistīšanās labos deju orķestros dzimtajā Bolderājā. Viņa vecāki bija vienkārši ļaudis, darba tikumu nodeva arī saviem trim dēliem. Šķiet, gluži kā pasakā – divi gudri un trešais – muzikants, taču arī abi vecākie brāļi bijuši mūzikas mīlētāji, paši sameistarojuši plašu spēlētāju, vidējais brālis spēlēja trompeti. Viņš arī pastarīti Gunāru aizveda uz 19. vidusskolas pūšamos instrumentu orķestri. Sekoja ilga, pamatīga darbošanās mūzikas druvā, un šogad Freidenfelds atzīmē 65 skatuves gadus!
„Īsts, dzelžains pamats man bija kopš 1961. gada, kas nebija pirmais uz skatuves. Elektromehāniskās rūpnīcas kultūras namā Ivars Mazurs vadīja orķestri Armatūra. Puse nāca klausīties, nevis dejot – Kaunts Beizijs, Elingtons, arī dancojamie gabali.”
Tikai un vienīgi paša Gunāra skaņdarbi skanēs īpašos koncertos „Divas leģendas uz vienas skatuves”, kuri notiks 19.septembrī Rīgā, VEF Kultūras pilī, 26.septembrī – Liepājas Olimpiskā centra Rožu zālē un 27.septembrī – Ādažu Kultūras centrā. Līdzās Freidenfeldam uzstāsies viņa kādreizējais kolēģis – sporta radiožurnālistikas leģenda Gunārs Jākobsons, turpinot svinēt savu septiņdesmit gadu jubileju kopš savas pirmās radioreportāžas.
Koncertu programmas pamatā būs repertuārs, kas, pateicoties Velgas Vītolas iniciatīvai, skanēja Gunāra Freidenfelda 80. Jubilejas koncertā radio studijā, taču komponistam bija liels pārsteigums, ka solistu grafiks tiek aizpildīts jau gadu uz priekšu.
„Bija grūti saskaņot datumus, nevienu vairs nevar tā uzreiz pasaukt. Bija doma rīkot koncertus vairāk uz oktobra pusi, bet Normunds (Rutulis) bija aizņemts. Kad viņš bija pavisam jauns, es Ādažos vadīju zēnu ansambli, kur viņš parādījās pie bungām.”
Freidenfelda konservatorijas diplomā ierakstīta arī pedagoga profesija, kas viņu īpaši nesaista, arī savulaik mīļā trompete nolikta pie malas. Instrumenta spēli Gunārs apguva trompetes spēli Emīla Dārziņa specializētajā mūzikas vidusskolā, un paralēli mācībām viņš muzicēja ne tikai ballītēs, bet arī Bolderājas visai solīdajā džezbendā. Dārziņskolai sekoja mācības Konservatorijā, darbs Armatūrā, kur programmas palīdzēja gatavot arī Egils Švarcs, Rīgas Estrādes Orķestra diriģents. Viņam Freidenfelds parādīja kādu no saviem aranžējumiem, un sekoja uzaicinājums kļūt par Rīgas Estrādes Orķestra mūziķi. Noteikti jāpiemin arī karavīru ansamblis „Zvaigznīte”, kurā Gunārs nonāca 60. gadu vidū – šogad par latviešu estrādes un džeza mūziķu universitāti dēvētajai grupai ir 60. jubileja! Gan ar „Zvaigznīti”, gan, vadot TTP ansambli „Prauli”, Gunārs ir piedalījies festivālā „Liepājas dzintars”, kur darbojies arī kā vērtētājs, būdams E. Melngaiļa Tautas nama estrādes sekcijas metodiķis.
60. gadu nogalē trompetists sāka aizrautīgi komponēt, sacerēts simtiem dziesmu, teātra mūzika, instrumentāli darbi, klajā nākusi Gunāra Freidenfelda dziesmu grāmata. Viņš joprojām komponē, aranžē dziesmas savam senioru vīru vokālajam ansamblim, kas darbojas Ādažos. Pēdējais ierakstu albums tapis sadarbībā ar dziedātāju Inetu Rudzīti, kas burtiski pierunāja šim darbam, albumam „Atmiņas vai Kas tu esi mīlestība” (2021):
„Man bija sakrājusies neliela kolekcija ar neieskaņotām dziesmām. No sākuma domājām, ka taps pāris dziesmu, paldies viņai par to, ka bija iespējams savākt mūziķus, veidot lieliskus aranžējumus.”
Aktīvā mūziķa darbība Gunāram beidzās jau 1982. Gadā, kad viņš ienāca radio mājā – kā mūzikas redaktors, veidojot raidījumu „Studija” u.c. Deviņdesmitajos Freidenfelds vadīja Latvijas Radio 2. programmas mūzikas dienestu, tad pievienojās Latvijas Radio 2 darbinieku pulciņam. Nu jau 15 gadu viņš ir prom no radio,
Koncertos „Divas leģendas uz vienas skatuves” piedalīsies Ieva Sutugova, Ineta Rudzīte, Normunds Rutulis un Ainars Bumbieris, saksofonists Raivo Stašans un pavadošā grupa „ArMaestro” Anatolija Livčas vadībā, solo, duetos un trio izdziedot dziesmas Ūdensnesējs, Kaktuss, Tu neej prom, Vecmāmiņai, Atmiņu lietus, Kādēļ vēlu nāci tu, Baltas, baltas krizantēmas, Rudens roze un citas. Koncertprogrammas režisors – Valdis Lūriņš.
„Man dzīvē kaut kā sanācis sastrādāties ar Gunāriem, sākot ar dzejnieku Selgu, kad meklēju vārdu autoru savām dziesmām. Un dēls man arī ir Gunārs.”
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X