19. janvārī, VEF Kultūras pilī gaidāma pirmizrāde Jāņa Lūsēna un Kārļa Vērdiņa jaunajam ģimenes mūziklam „Zvaigznes bērns. Ar „Nošu atslēgas” mikrofonu rokās Daiga Mazvērsīte šoreiz devās uz Pārdaugavu, kur režisora Mārtiņa Kagaiņa vadībā mūzika dalībnieki strādāja pie jauniestudējuma. Protams, vēl nebija iespējams novērtēt mākslinieču apvienības "Grāfienes” veidotos skatuves kostīmus un horeogrāfiju, toties par Jāņa Lūsēna mūziku liecina jau divu dziesmu ieskaņojumi, kas nonākuši līdz Latvijas radio 2 fonotēkai un skan raidījumā.  

Galvenās lomas mūziklā atveido Zigfrīds Muktupāvels, Kristīne Zadovska, Uģis Roze, Katrīna Dimanta, Annija Putniņa, Edvards Grieze, Toms Kalderauskis un citi, galveno – Zvaigznes bērna – lomu tēlo Rīgas Doma kora skolas Mūziklu nodaļas audzēkņi Patriks Tabaks un Markuss Rūtentāls, izrādēs piedalās Rīgas Doma kora skolas Mūziklu nodaļas audzēkņi un absolventi.

Dziedātāja Kristīne Zadovska sadarbību ar Jāni Lūsēnu sāka "Putnu operā" kā Papagailiene, sekoja Mātes tēls rokoperas "Kaupēn, mans mīļais". Pēc tam tapa mūzikla "Sniega karaliene" uzvedums, kurā Kristīne atveidoja titullomu, un nu – kārtējā māte, šoreiz Karaliene:

„Esmu Zvaigznes bērna īstā mamma, un lai mans dēls pelnīti sēstos tronī, es un mans vīrs Karalis, ko atveido Zigfrīds Muktupāvels, ubagu tēlos liekam viņam izturēt dažādus pārbaudījumus. Bijām gatavi startēt ar pirmizrādi oktobrī, bet Covid dēļ mūzikls izpalika. Jānis ir pieradis, ka esmu multifunkcionāls mecosoprāns, bet varu dziedāt arī augstāk un gaišāk, līdz ar to komponists, pazīstot manu balsi, uzrakstījis atbilstošus, rečitējošus dziedājumus, bet īstu solonumuru nemaz nav.”

Par prieku daudziem mūzikas mīļotājiem beidzot atveseļojies ir tenors Ingus Pētersons un neilgi pirms gadumijas notika vairāki viņa un Kristīnes kopīgie koncerti „Mazu brīdi pirms”, protams, kopā ar Jāni Lūsēnu, kas solistiem veltīja šo dziesmu ciklu. Biļetes tika izpirktas dažu dienu laikā, koncerti bija pārpildīti. Taču mūziklā "Zvaigznes bērns" Kristīnei dueta ar dziedātāju Uģi Rozi nebūs, viņš atveido vienu no galvenajiem varoņiem Malkas cirtēju, kas kļūst par Zvaigznes bērna audžutēvu, audžumāti atveido Katrīna Dimanta:

„Mēs viņu izaudzinām, pēc tam gan nākas pāraudzināt, jo viņš nonāk tādā kā bandiņā, no kuras jāatgriež dzīvē. Mana bērnība pagājusi pie dabas, pie Daugavas, ir malka cirsta, viskautkas darīts. Arī maza bandiņa ar kaimiņu puikām bija, ar slidām slidoju septiņus kilometrus pa Daugavu, lai ar draugiem var hokeju uzspēlēt. Bet šī loma ir pārbaudījums – vīrietim būtu jāspēj uzturēt ģimeni, bet ko tad es kā mežcirtējs varu nopelnīt.”

Mūzikla fināls ir gaišs, vecāki atrod Zvaigznes bērnu, skan fināla dziesma, kurā Uģa varonim tiek pateikts paldies par audzināšanu. Arī reālajā dzīvē Rozem daudz darba ar jauno paaudzi – dziedātgribošu skolnieku netrūkst ne Ādažu mūzikas skolā, ne Rīgas skolēnu pilī, tiek pat rīkoti konkursi.

Diemžēl vairākreiz pārcelti, līdz pavisam atcelti Uģa Rozes 60. jubilejas koncerti, taču viņu varēs dzirdēt gan mūziklā "Zvaigznes bērns", gan Olgas Rajeckas šī gada jubilejas sarīkojumos.

Kā atklāja producents Aigars Dinsbergs, tad pie mūzikla Zvaigznes bērns darbs sākās vienlaikus ar pandēmijas sākumu, kad tika izsludināts Valsts Kultūrkapitāla fonda konkurss par atbalstu muzikālā teātra jaundarbiem. Sakrita vairāki faktori – par Oskara Valda pasaku ieinteresējās Jānis Lūsēns un Kārlis Vērdiņš, turklāt Annijas Putniņas mūziklu programmas audzēkņi piedalījās rokoperas „Kaupēn, mans mīļais” nesenajā uzvedumā, kuras ceļu pie publikas apturēja Covid, bet tas turpināsies šogad februārī un martā:

„Grūti pierast, ka man kā cilvēkam, kas pieradis visu plānot ilgtermiņā, vismaz divus gadus uz priekšu, viss jādara pretēji – nav izslēgts, ka vasarā tiekamies, jo esam publikai parādā arī ar Latvijas radio 2 kopā valsts svētkos aizsākto tradīciju, savulaik plānotos uzvedumus „Dieva dēli, saules meitas”. Vai varbūt tiksimies kādā citā vienkāršā izklaides pasākumā, vasaras vakara baudīšanā ar dziesmām un dejām...”

 Aigars Dinsbergs būs izpildproducents arī 29. janvārī gaidāmajam aptaujas "Muzikālā banka" noslēguma šovam Daugavpilī, kas pērn notika bez publikas Rīgā, VEF Kultūras pilī.

Komponists Jānis Lūsēns jaunajā mūziklā "Zvaigznes bērns" apliecinājis arī savu gadiem briedušo libretista talantu, veidojot sižeta samezglojumus, kas, cerams, būs interesanti visu paaudžu skatītājiem. Īpašu iedvesmu skaņradis nemeklē un Oskara Vailda portrets uz klavierēm nebija nepieciešams:

„Ir apgūtas profesionālas iemaņas, lai sevi mobilizētu šādam darbam. Manuprāt, svarīga šeit ir perifērā redze, kas redz darbu no sākuma līdz beigām, jūt mūzikla dinamiku un temporitmiku, arī veidu, kā tas būs redzams uz skatuves.”

Lūsēna muzikālajā komandā spēlē Aivars Gudrais, Jānis Lūsēns Jr. un Harijs Gūtmanis, pats autors – pie taustiņinstrumentiem.

„Izrādes nekad nav līdzīgas viena otrai, jo cilvēkiem pašiem negribas peldēt rutīnā, kas gan sākas tikai pēc piecdesmitās izrādes.”

Dziedātāja Annija Putniņa par Jāņa Lūsēna mūziku priecājās jau sen, pirka viņa ierakstu diskus, apmeklēja mūziklu „Agrā rūsa”, bet tā pa īstam sadarboties abiem izdevās programmā "Kā man tevi sasildīt" pirms pieciem gadiem. Toreiz Annija dziedāja duetā ar Andri Ērgli, bet tagad atgriezusies aktīvākā dzīvē pēc skaista radoša atvaļinājuma un nu daudz laika prasa meitiņas audzināšana:

„Es jau sen domāju, ka vajag kādu jaundarbu, kur jaunieši – Rīgas doma kora skolas audzēkņi var izdziedāties, mūziklu visai ģimenei. Manuprāt, mums pietrūkst darbu, kur var arī izdejoties, bez depresijas. Tad piezvanīju Jānim Lūsēnam un ieminējos par Oskaru Vaildu.”

Putniņa pēc studijām Londonā izveidoja mūziklu dziedātāju nodaļu Rīgas Doma kora skolā, absolventu ir gandrīz divi desmiti, daži studē ārzemēs. Divi pašreizējie audzēkņi Patriks Tabaks un Markuss Rūtentāls izturēja konkursu un mūziklā „Zvaigznes bērns” atveido galvenās lomas. Pirmizrādei 19. janvārī sekos izrādes Liepājā, Jelgavā, Cēsīs un citviet Latvijā.