Vārdu salikumu – Fox Lima – Latvijas muzikālā sabiedrība pirmoreiz izdzirda 2011. gadā, kad simt dalībnieku konkurencē par pasaulslavenās grupas „Enigma”  rīkotā konkursa uzvarētāju kļuva Alise Ketnere. Savu skatuves vārdu viņa aizguvusi no tēva, ievērojamā radioinženiera, radio sakaru entuziasta Voldemāra Ketnera saukļa, ar kuru viņš startēja arī sacensībās. Alisei Morzes ābece nav nepieciešama, viņa runā skaņu valodā – dzied, sacer, producē, un divos koncertos 6. un 8. martā Liepājā un Rīgā viņa dziedās kopā ar orķestri un citām „Enigmas”  balsīm. „Original Enigma Voices” vidū  būs Angel X un Endrjū Donalds, ar kuriem Alise pabijusi daudzviet Eiropā, kaimiņos Lietuvā pērn, bet pēc Latvijas dosies turneju turpināt Igaunijā.

Alises tēvs Voldemārs Ketners jau pusaudža gados aizrāvās ar mūziku, spēlēja grupās, tad vairāk aizrāvās ar inženieriju, tehnisko pusi, bija arī izgudrotājs, viņš, piemēram, 1975. gadā konstruējis ģitāru, kas skanēja kā elektriskās ērģeles:

„Es gribētu dzīvot tajos laikos, kad visu vajadzēja izgudrot no nulles, izdomāt tehniski. Domāju, ka mūzikas producēšana, kurā es darbojos, ir viena no jomām, kur ir stipra mana tēva ietekme.”  

Ļoti ieinteresēts mūzikā, pareizāk sakot, skaņā bija arī Alises vectēvs Ernests. Viņš vēlējās tehniski izmērīt skaņas, aprakstīja nošu siltumu, augstumus, frekvences.  Ernests dzīvoja Gaujienā, kur Ketneru dzimta bija pazīstama kā ļoti strādīgi, muzikāli apdāvināti zemnieki, kurus pazinis latviešu profesionālās mūzikas pamatlicējs Jāzeps Vītols.

Mūzikas skolu Alise neapmeklēja, jo mūzika, pateicoties tēvam, skanēja visapkārt. Meitenei vecāki nopirka sintezatoru, brālim Nilam ģitāru, padsmitnieces gados Ketnere spēlēja grupās, dziedāt sāka apmēram 12 gadu vecumā. Piedalījās ansamblī, dziedāja korī, bet ļoti gribējās būt solistei.

„Tad aizgāju pie mūzikas skolotājas un teicu, ka dziedāšu solo. Ambīcijas varbūt bija lielākas par varēšanu, bet man patika. Es dziedāju, burtiski, biju pārsātināta ar mūziku, auglīga un radoša vide mūzikai, arī gēni un tēva izgudrojumi. Viņš arī pats spēlēja, mums daudz ko stāstīja. Man patika rakstīt mūziku un dziedāt.”

Savukārt viņas mamma Natālija Ketnere, kas arī bijusi radio amatiere un ir radio inženiere pēc izglītības, nu jau vairākus gadus pēta Ogres novada aizmirstus, savulaik ievērojamus  kultūras ļaudis. Pirms vairāk nekā gada mamma ar meitu kopīgā darbā radīja filmu par izcilo tenoru, profesoru Paulu Saksu.

„Sākumā skatījos uz šo darbu kā uz hobiju, bet par Paula Saksa filmu ir liels gandarījums, jo cilvēks ir atdzīvināts.”

Alise ir plašas zināšanas par pašmāju un ārzemju mūziku, viņa komponē un producē, pati sacer melodijas un vārdus, taču Latvijas radio 2 viņas balsi nedzird. Tas tāpēc, ka Ketneres mērķis bija strādāt ārzemēs, un viens no tā piepildījumiem bija sadarbība ar „Enigma”.

Jau 1996. gadā pasauli pārskanēja „Enigma” dziesma „Beyond The Invisible”, kurā izmantota latviešu folkloras grupas „Rasa” dziesma „Sajāja bramaņi”. „Rasas” vadītājs etnomuzikologs, Latvijas universitātes profesors Valdis Muktupāvels apgāza priekšstatu, ka tā ir tautasdziesma:

„Programmā „Saule deva savu meitu, Jānīt’s jāja katru gadu” mums skanēja gadskārtu ieražu dziesmas, man bija sajūta, ka nepieciešams mītisks noslēgums. Man bija sajūta, ka derētu „Sajāja bramaņi”, kas Krišjāņa Barona Latvju dainās publicēta bez melodijas, kā jau Dainu skapī. Sāku domāt, kādu rituālo mūziku pielikt, un nesen Mārtiņš Boiko bija nācis klajā ar pētījumu par lietuviešu sutartiņu reliktiem Latvijā. Noskatīju arī sutartini, kuras teksts sasaucas ar domu par svēto koku, sutartinēm raksturīgs arī refrēns, tad apzināti tapa – „Raitaitā, raitaitā, rotā,” ko sakompilēju no latvju dainās skanošiem tekstiem.” 

Dziesmu publicēja franču kompānijas pasaules mūzikai veltītā albumā, kur to tad arī pamanīja „Enigma” šefs Maikls (Michael) Kretū. Alise Ketnere šo dziesmu šifrēja no ieraksta un to izpilda „Enigmas” balsu koncertos:

„Cenšos dziedāt pašu dainu „sajāja bramaņi augstajā kalnā”, nevis tikai „raitaitā”, tas ir mans izaicinājums koncertos.”

Alise Ketnere pati pieteicās „Enigma” izsludinātajam jauno talantu konkursam „Fani faniem”, aizsūtīja savu dziesmu-etīdi. Balsošanā aiz latvietes palika Lietuvas, Spānijas, Brazīlijas dziedātājs, no kuru dziesmu fragmentiem kopā salika „Mmx/ The Social Song”. Visi atzina, ka Alises balsij piemīt „Enigma” gars, viņai tuva ir pasaules (world), new age, ambient stilu mūzika:

„Mani ļoti iedvesmoja, ka redzu mūzikas producēšanas procesu, dziesmai tapa trīs aranžējumi, par kuriem atkal varēja balsot – tas bija kaut kas jauns un nedzirdēts, arī mani iedvesmoja komponēt un aranžēt. Uz pusi no dziesmas man ir autortiesības…”

„Mmx/ The Social Song” Ketnere dziedās marta koncertos, kuros „Enigma” solisti uzstājas ar orķestri, tiek izmantoti arī sampli. Alise dzied arī popzvaigznes Sandras kādreizējās partijas, kur nepieciešama angļu valoda ar franču akcentu. Pirms desmit gadiem, sākot darbību ASV mūzikas industrijā, Ketnere apguva angļu valodu, kaut iepriekš mācījusies vācu. Savukārt, tās zināšanas bija jāatjauno, sastrādājoties ar vācu producentiem. Par to, ka viņu Latvijā neaicina uz saviesīgiem rautiem dziedātāja un komponiste neskumst, jo slavas ēnas puses iepazinusi jau pirms krietna laika. Un, ja daži vietējie mūziķi grasījušies iekarot pasauli, sākot uzvaras gājienu ar skaļiem paziņojumiem, tad Fox Lima vienkārši darīja – interesējās, pieteicās, sūtīja dziesmas, sadarbojās, veidojot iespaidīgu radošo biogrāfiju. Lai atpūstos no skanošās ikdienas, brīvajos brīžos Alise ir biteniece un audzina dēlu:

„Alkstu pēc atzinības, bet ne pēc atpazīstamības.”