Līdz ar 2022. gadu tiek noslēgts atkal pamatīgs darba posms raidījumā „Nošu atslēga”, atklājot latviešu populārās mūzikas noslēpumus, iepazīstinot ar jaunumiem, ļaujot citā gaismā palūkoties uz mūziķu un kolektīvu veikumu, protams, iztirzājot žanra aktualitātes, pie kurām pieskaitāma pašmāju estrādes klasikas atdzīvināšana. Par to decembrī Daiga Mazvērsīte izvaicāja muzikālās apvienības „Vintāža” līderi Rihardu Bērziņu un mūziķi Artūru Sebri, kā arī dziedātāju un kordiriģenti, meiteņu vokālā ansambļa „Neaizmirstulītes” dibinātāju Lauru Leontjevu.

Par to, cik aizgājušo gadudesmitu mūzika joprojām ir svarīga, atgādināja arī jubilāriem veltītās pārraides, dodot iespēju tikties ar dziedātājiem Antru Ozolu un Viktoru Zemgalu, komponistiem Uldi Marhilēviču un Zigmaru Liepiņu, kas žanra aizkulises atklāja memuāru grāmatā „Mūzaīka”. Par savās mūziķa gaitās pieredzēto atklāti rakstījis arī Juris Pavītols, kas novembrī – patriotu mēnesī stāstīja par savu daiļradi, kuras nezināmās lappuses atklājas grāmatā un skaņuplatē „Aculiecinieka spoguļportrets”. Visa gada garumā jubileju svinēja dziedātāja Olga Rajecka, no kuras neatpalika dziedātājs, mākslinieks, dzejnieks Igo, atjaunodams arī savu kādreizējo vijolnieka slavu. Bez jubilejas koncerta iztika savulaik Rīgas Operetes teātrī, tad grupā „Tip Top” dziedājušais Einārs Vītols, kas pēdējos gados ķēries pie dziesmu radīšanas.

Daudz darba prasīja jau tālākai estrādes vēsturei veltītie raidījumi par Jelgavas grupu „Salve” – tika izjautāti grupas dalībnieki Māra Zustrupa, Valts Pūce un Guntars Račs, protams, pēdējā perioda muzikālais vadītājs ģitārists Egils Pētersons. Tika mērots ceļš uz Dobeli, lai izrunātos ar kolhoza „Nākotne” slavenās grupas „Varavīksne” dibinātāju Imantu Melni, ļaujot atmiņās dalīties arī dziedātājiem Vizmai Zandersonei un Valdim Indrišonokam. Bija jābrauc arī uz Smilteni, lai izvaicātu jubilāru Viktoru Tilčiku, kura balss un dziesmas priecē Latvijas radio 2 klausītājus jau vairāk nekā divdesmit gadu, kamēr jau kopš deviņdesmitajiem ar savu daiļradi priecē Valmierā dzīvojošā dziesminiece Aina Boža, kas ieguva klausītāju mīlestību jau ar pirmo hitu – „Man dzīvē šai laimējies ļoti”. Par komponisti pēdējos gados kļuvusi arī kādreizējā ansambļa „Zodiaks” dziedātāja Maija Lūsēna, 2022. gada jubilāre, ļaujot ieklausīties savās filozofiskajās balādēs, kamēr vēl viena gaviļniece – Aija Vītoliņa, ir gatava izpildīt visdažādāko repertuāru, nepretendējot uz vienu vienīgo savu komponistu.

Interesantas sarunas izdevās ar latviešu deju mūzikas varoņiem – Artūru Duboku, kura daiļradei sekojam kopš grupas „Austrumeiropa” dibināšanas, kopš deviņdesmito gadu vidus nenogurstoši un ar panākumiem muzicē Ralfs Rubenis un „Tranzīts”, un 2022. gadā uz skatuves atgriezās deviņdesmito supergrupas „100. Debija” dalībnieks Agris Semēvics. Ne tik provokatīvi kā kādreiz, toties kvalitatīvi un pārdomāti ir pieredzes bagāto mūziķu koncerti, un par 90. gadu deju grupas „5. Šlaka” iespējamu augšāmcelšanos cerīgi izteicās tās dziedātājs Lielais Zābaks, piedošanu, Nauris Indzeris, pašlaik redzams dziedonis operešu un akadēmiskās mūzikas laukā.

Atgriezties uz lielās skatuves gan nedomā savulaik spoži debitējusī dziedātāja Kristīne Broka, kas vada ansambli „Tonis” un gādā par Kandavas mūzikas dzīvi, tikmēr dziedošajai aktrisei Karīnai Tatarinovai neviens attālums nav par lielu, lai dziedātu lielās un mazās zālēs. No klausītājiem nedaudz slēpjas komponists, gada jubilārs Egons Valters, kas 2022. gadā iepriecināja ar dziesmu albumu „Savādā meitene” ar Aleksandra Čaka dzeju, to ļaujot izdziedāt saviem dēliem – dziesminiekam un dzejniekam Laurim un Krišjānim. Komponists Valdis Zilveris šoruden sāka jaunu darba cēlienu, pievienojoties Latvijas radio kolektīvam Radioteātra skaņu režisora amatā un gatavojas nākamā gada lielajam jubilejas koncertam dzimtajā Ventspilī. Vai visu Latviju ar solokoncertiem un orķestra Mirāža sastāvā pieskandinājis jubilārs, saksofonists Raivo Stašans, un savu apaļo dzīves un skatuves gadu jubileju pie mikrofona „Nošu atslēgā” atzīmēja arī dziedošais būvinženieris, bigbenda „Sigulda” solists ar 50 gadu darba stāžu Raimonds Eizenšmits.

To, kas noticis pa 30 darba gadiem mūzikā, pārrunāja „Otras Puses” dziedātājs Normunds Pauniņš un grupas dibinātājs Aigars Grāvers. Daudziem pārsteigums noteikti bija grupas „Jumis” augšāmcelšanās, par ko stāstīja ansambļa dibinātājs Einārs Jaunbrālis un jaunpienākusī dalībniece Lauma Matule. Jauno paaudzi ciklā „Nošu atslēga” pārstāvēja dziedātāja un dziesmu autore Katrīna Bindere, kas šogad izdevusi pirmo minialbumu, kā arī viņas kolēģe Monta Strūberga, izdodot albumu „Planēta Tu”. Pie jaunajiem īsti vairs nav pieskaitāmi dziedātāji Iveta Baumane un Roberts Pētersons, viņu pirms pieciem gadiem dibinātais duets ieguvis nosaukumu „Eridana” un cenšas attīstīties rokmūzikas virzienā.

Par savu daiļradi un koncertturnejām stāstīja dziedātājs un komponists Jānis Stībelis, grupa „Sudden Lights”, kā arī duets Dainis Tenis un Valters Pūce, viens cikla raidījums tika veltīts arī sarunai ar Valtera tēvu Valtu Pūci, kameransambļa „Marana” dibinātāju. Tuvāk varēja iepazīties arī ar dziedātāju un dziesmu autoru Marku Rivu un dziesminieku Arni Miltiņu, bet decembrī jau Ziemassvētku noskaņā pie mikrofona nāca latviešu Elviss Preslijs – dziedātājs Ivars Pētersons, lai kopā ar Latvijas radio 1 kolēģi Ansi Pavasari atgādinu dažu iemīļotu Ziemassvētku dziesmu vēsturi.

Ar jauno dubultalbumu „Burtnīca” un savām radošajām gaitām „Nošu atslēgā” iepazīstināja grupa „Tequila Band”, kuras dalībnieki ir pieredzējuši mūziķi ar 50 gadu darba stāžu popmūzikā. Par laimi Juris Leimanis, Jānis Rullis un Valdis Ozols savu biogrāfiju pastāstīja paši, kamēr izcilo trompetistu, džezmeni, komponistu un aranžētāju Gunāru Rozenbergu 75. jubilejā raksturoja Lauris Amantovs un Indriķis Veitners no orķestra „Mirāža”, kā arī dziedātāja un komponiste Lolita Vambute. Par sadarbību ar šī gada 21. janvārī mūžībā aizgājušo dziedošo aktieri Arni Līcīti runāja altists un pedagogs Olafs Štāls, pie viena atgādinot piemirsto dārziņskolas audzēkņu grupu „Ego”. Bez uzmanības nepaslīdēja garām arī Jāņa Lūsēna mūzikla „Zvaigznes bērns” dzimšana gada sākumā, dūdu un bungu grupas „Auļi” Līgo laika albums, kā arī Arstarulsmirus albums „Dedz” un latviešu hiphopa problēmas. 2022. gada izskaņā kā sniegpārsliņa studijā ielidoja dziedātāja un komponiste Zane Dombrovska, kas ne vienu gadu vien gādājusi par skanīgiem Ziemassvētkiem klausītājiem gan viena pati, gan ar domubiedriem, un, protams, arī šoreiz Zane sūtīja visiem sveicienu svētkos!

Lai muzikāli bagāts un sirsnīgi skanīgs jaunais 2023. gads!