13. februārī uz koncertu Ozolnieku Tautas namā ielūdz grupa „Eridana” – Iveta Baumane un Roberts Pētersons, abi dzied, spēlē mūzikas instrumentus, un duets izveidojies jau pirms vairākiem gadiem. Klusums koncertdarbībā viņiem bijis pavisam neliels: pērnajā decembrī bijis samērā daudz Ziemassvētku noskaņas koncertu. Albumu „Sajūti Ziemassvētkus” viņi izdeva 2018. gadā, un pa šiem gadiem repertuārs būtiski paplašinājies. Ozolniekos „Eridana” uzstāsies Valentīndienas gaisotnē, un arī pēdējo gadu dziesmās Ivetai un Robertam ir klātesošas pašu jūtas.

Pirmoreiz Robertu Pētersonu uz lielās popmūzikas skatuves ievērojām 2010. gada „Muzikālās bankas” noslēgumā ar dziesmu „Uz mājām”. Veiksmīgi startējis aptaujā ar dziesmām "Cīrulis",  "Man pieder tik daudz",  "Es esmu pamodies",  "Sāksim no jauna”, Pētersons 2014. gadā izdeva soloalbumu „Apturēts laiks" ar divpadsmit paša sacerētām dziesmām. Apjausma, ka var komponēt pats, kādreizējam ansambļa „Jūras akmentiņi” dalībniekam nāca kopš pirmajiem soloierakstiem:

Mūzika no bērna kājas ir manī iekšā. Mamma aizsūtīja uz „Jūras akmentiņiem”, vēlāk mūzikas skola, ģitāru gāju mācīties, vēlāk arī vokālu. Bija pašsaprotami, ka mūzika ir.

Sapratu, ka man ir sava griba – melodiju var šādi rakstīt, bungas var spēlēt citādi. Ventspilī tikko bija atvērta džeza un ritmiskās mūzikas klase, es tiku pirmajā studiju gadā, un mums bija iespēja apgūt modernās tehnoloģijas.”

Mūzikas akadēmijā Roberts ieguva skaņu režisora bakalaura grādu. Pētersona zināšanas noder paša ikdienā – dzīvajos koncertos, strādājot ar monitoriem, mikrofoniem, kā arī ierakstos. Laikā, kad tehnoloģijas attīstās, katrs mūziķis var kļūt sev producents.

Aizkrauklieti Ivetu Baumani iepazinām kā Baumaņu ģimenes dalībnieci šovā „Dziedošās ģimenes” 2012. gadā, taču jau pirms tam viņa guvusi būtisku muzikālo pieredzi:

„Tētis bija muzikants, pašmācības ceļā apguvis dažādu instrumentu spēli. Loģiski, arī man likās, ka jāiet uz mūzikas skolu, jāmācās spēlēt un dziedāt. Beidzu vijoles klasi, tālāk jau gadu gaitā uzkrātā pieredze. Dziedāju, sākot ar ģimeni, tad Gunāra Kalniņa gospeļkorī. Vienmēr esmu teikusi, ka viena lieta pieved pie nākamās. Pateicoties Gunāram, tālāk esmu nonākusi pie Dona, Normunda Rutuļa, Viktora Lapčenoka pat līdz Dailes teātrim.”

Ivetas un Roberta iepazīšanās notika projektā „Eletrofolk” – Aināra Majora dibinātā pasaules mūzikas apvienībā. Kad iestājās pauze koncertdarbībā, viņi nolēma apvienoties Ziemassvētku akustiskajā koncertā. Pirmā kopīgā dziesma „Kad satiksimies” tapa nenojaušot, ka duetam būs ilgs un muzikāli ražīgs turpinājums. 

Kopš 2018. gada viņi darbojas kā duets, dziesma sacer kopā – pārsvarā tā ir Roberta mūzika, Ivetas teksti, bet ir arī otrādi.

„Dažreiz man dziesmu teksti atnāk naktī, tad ceļos augšā un rakstu telefonā. Dažreiz mums dziesma rodas kopā, Roberts kaut ko strinkšķina, man ir teksts, un sāku dziedāt.”

Pētersona soloalbuma dziesmas bija pilnas jaunības maksimālisma, skanēja kā spirgts, enerģisks roks. Savukārt „Eridanas” daiļradē sākumā dominēja lirika, tomēr pēdējā laikā stils virzās rokmūzikas virzienā, kas bija Ivetas ideja. Viņa Robertu ievēroja, pateicoties viņa debijas albumam, un ieteica „Elektrofolk” sastāvam, kad vajadzēja jaunu dziedātāju:

„Zināju viņa dziesmas no galvas. Man arī ļoti patīk roks. „Elektrofolk” veiksmīgi startēja „Supernovā”, kad sastāvā bija Arnolds Kārlis, Andris Ābelīte un Uģis Vītiņš. Arnoldam bija jāatgriežas Amerikā, un mums uz koncertiem ātri vajadzēja kādu talantīgu cilvēku, kas dzied un spēlē ģitāru.”

Roberts „ielēca” sastāvā ļoti veiksmīgi, jau pēc nedēļas bija pirmais koncerts. Pandēmija nobremzējusi „Elektrofolk” darbību, bet tieši tagad sākas rosība arī šajā projektā, kas divreiz spēcīgi startējis Eirovīzijas dziesmu konkursa Nacionālajā atlasē. Pieredze šajā cīņā, kas tagad saucas „Supernova”, ir arī Ivetai un Robertam atsevišķi – 2012. gadā Pētersons cīnījās finālā ar dziesmu „She’s A Queen”, Baumane trīsreiz startējusi Nacionālajā atlasē ar Ingara Viļuma dziesmām, arī duetā ar Ivo Grīsniņu-Grīsli, iekļūstot finālā. Šī gada „Supernovā” viņi nepiedalījās:

„Tur jāiet, ja tev ir pārliecība un laba dziesma, un nevis speciāli uzrakstīta, bet tāda, kas pavelk tevi pašu un publiku. Ja tā ir, tad jāstartē. Šogad mēs domājam vairāk par savu albumu.”

Iveta uzskata, ka nevajag piedalīties piedalīšanās pēc. Turklāt „Eridana” pašlaik koncentrējas uz savu debijas albumu, katru dienu strādājot pie jaunas mūzikas. Cerams, albums pavasarī dosies pie klausītājiem.