Pēc ilgāka laika grupa “Dzelzs vilks” izdod albumu ar nosaukumu „Jauni”, kuru atskaņos koncertā 25. februārī „Palladium”. Izrādās, mājsēdes periods bijis auglīgs arī grupas līderim Jurim Kaukulim, kurš sacerējis tik daudz jaunu dziesmu, ka visas nav iekļautas albumā un, kas zina, varbūt tā arī paliks ieslodzītas mūziķa datorā. Kaut gan Kaukulis ir vairuma „Dzelzs vilka” dziesmu autors, tajā būtiska ir arī citu dalībnieku artava – visvairāk taustiņinstrumentālista Kaspara Tobja. Juris un Kaspars šoreiz raidījumā stāsta par „Dzelzs vilka” līdzšinējo pieredzi un priecīgajiem jaunumiem – pēc skaita 14. grupas albumu „Jauni”.

„Tas ir jautājums sev pašam – cik jauns tu esi? Atbildes ir dažādas… Un vēl, es mājsēdes laikā ilgi dzīvoja kopā ar sievu un bērniem – jaunajiem, kurus iepazinu no vēl dažādākām pusēm un tuvāk nekā iepriekš. Dziesmas sarakstītas, vērojot viņus un domājot par to, kāds biju es pats, un kāds esmu tagad – tas bija interesanti. Un, ja nav, kam pastāstīt, tu visu stāsti mikrofonam,”

skaidro Juris.

Lielākā daļa albuma „Vieni” dziesmu sacerētas pērn, taču tās tēmas, kas skar karu Ukrainā, Jurim vēl nav izdevies „sagremot”, kaut gan tapis kopdarbs ar Arti Dvarionas  „Tumsa lien”.

Albums „Vieni” ir zīmīgs ar to, ka tapis visai ilgi, dažu dziesmu demo versijas tapušas pirms sešiem gadiem, kuru laikā Kasparam Tobim pat sanācis atbrīvoties no toreiz izmantota instrumenta. Viņam pieder ļoti iespaidīga sintezatoru kolekcija, no kuriem 25. februāra koncertā tiks izmantoti tikai trīs.

„Manuprāt, esam izdevīgā pozīcijā, jo no jaunā albuma dziesmām divas jau ir labi zināmas, un šoreiz domājam likt programmu tā, ka nebūs divas daļas – jaunās un pēc tam vecās dziesmas. Nē, mēs jums neļausim garlaikoties.”

Albums, pēc Kaspara domām, izdevies pietiekami krāsains, klausītājiem noteikti būs interesanti. Tiklīdz bija iespējams, Tobis un Kaukulis satikās, lai jaundarbus izspēlētu, taču jūtams, ka mūzika veidojusies citādāk nekā iepriekšējās reizēs. Ir arī dažas pēdējā mēneša laikā radītas dziesmas:

„Interesanti. Daži albumi top gada laikā, dažreiz paiet septiņi gadi kā šoreiz.”

Gadus skaitot, var konstatēt, ka jau 15 gadu „Dzelzs vilka” sastāvā basu spēlē Kārlis Alviķis, kurš ieradās ar sava tēva Andra ieteikumu, lai piedalītos tūrē „Uijā, uijā nikni vilki”. Puisis divas nedēļas bija vingrinājies, kamēr iemācījās visas dziesmas. 

Grupas pirmsākumi rodami 1991. gadā, kad ansamblī apvienojās Rīgas kultūras darbinieku tehnikuma audzēkņi Valērijs Cīrulis un Juris Kaukulis, kā arī Armands Butkēvičs un Gundars Avotiņš. Tolaik Juris tikpat kā nedziedāja:

„Man likās, ka man nav balss. Un arī nebija.  Tas bija liels pluss, ka bija tādi metāla novirzieni, kur nevajadzēja dziedāt. Pēc pusotra gada „Dzelzs vilks” sadalījās divās daļās – Valērijs izveidoja „Hell Patrol”, bet mēs spēlējām daudz tumšāku mūziku, un es varēju vienkārši rēkt.”

Epizodiski dziedāt iznāk arī Kasparam Tobim, kas savulaik mācījies klarnetes spēli, tad studējis daudzkanālu elektroniskos sakarus Rīgas Politehniskajā institūtā, līdz sāka strādāt radio un skaņu ierakstu studijā, bet pēdējos gados darbojas elektroniskās mūzikas lauciņā. Paralēli projekti ir arī citiem „Dzelzs vilka” dalībniekiem. Piemēram, Kaukuļa 50. jubilejas koncerts, kas pirms diviem gadiem bija ieplānots „Palladium”, pandēmijas dēļ tika atcelts, toties pērn mūziķis ar solokoncertiem apceļoja lielu daļu Latvijas. Divatā, Juris un Kaspars, mūziķi izveidoja apvienību „Jauno Jāņu orķestris”, kurai šogad arī apaļa jubileja – 10 gadu! Pirmoreiz ar latviešu tautas mūziku „Dzelzs vilks” saskārās 2005. gadā, kad pēc Ivetas Mielavas ieteikuma sāka studēt dainas. Izmantojot to tekstus, Juris sāka sacerēt dziesmas, izdots folkloras iedvesmotais albums „Kur vakara zvaigzne lec” (2005):

„Man radās ļoti liela interese par folkloru, bieži viesojos Dainu skapī, digitāli, protams.  Vietnē „Tautas garamantas”, un joprojām atrodu ko jaunu sev, kas top par dziesmu.”

Sekoja vēl viens tautiskais albums „Uijā, uijā, nikni vilki” (2008), turklāt „Dzelzs vilka” dziesmas skan tikai un vienīgi latviešu valodā.  

„Viens no mūsu pēdējā laika lielākajiem izgājieniem bija, kad Maestro svinēja dzimšanas dienu. Un mēs trijatā – es, Kaspars un Kārlis, jo Mārcis bija saslimis, devāmies dziedāt „Trīs runčus”. Man pēc tam viena kundze vaicāja, kas tas par dziedātāju, domājot Kasparu, ar tik izteikti seksīgu „r”  burtu?”

Ja grupas „Dzelzs vilks” apaļās 30. jubilejas svinības 2021. gadā izpalika, tad šovasar mūziķi apņēmušies atgūt nokavēto, solot daudz koncertu. Augustā vai septembrī iecerēts vinilā izdot arī albumu „Jauni”, kas pagaidām būs pieejams kompaktdiskā. Iepriekš vinilā izdota 25. jubilejas izlase „Dziesmas pilnmēness naktī”, norādot uz to spilgto emocionalitāti, kas raksturīga Jura Kaukuļa daiļradei, kur dziesmas dažreiz dzimst no divām, trim notīm.  

„Mēs grupā katrs esam citādi un citādu mūziku klausāmies – mijiedarbībā  arī rodas „Dzelzs vilks”.