Mūzika izsenis bijis labs veids kā svinēt svētkus – ne tikai dziedot pašiem, bet arī novērtējot mūsu mūziķu veikumu, arī tāpēc šajā patriotu mēnesī pie klausītājiem dodas duets – Valters Pūce un Dainis Tenis, lai ar čella un klavieru palīdzību jaunu skanējumu piešķirtu ne vienai vien labi zināmai latviešu dziesmai. Grupas „DAGAMBA” mūziķi savai apvienībai nav meklējuši kādu īpašu nosaukumu, jau iepriekš klausītāji dzirdēja viņu programmas „Bez elektrības” un „Radīts Latvijā”, un salikums – klavieres plus čells – laikam ir tikpat sens kā Eiropas akadēmiskā mūzika.

„Pirmā programma mums tapa pandēmijas pašos sākumos, jo sapratām, ka „DAGAMBA” lielie koncertu kādu laiku nenotiks. To darījām, lai varētu darboties mūzikā un nebūtu jāapgūst kāda cita profesija, ko darīja daudzi. It kā jau pirms tam gribējām spēlēt divatā, bet nebija laika,”

uzsver Valters Pūce. Divatā ar Daini viņš bija gatavs uzstāties minikoncertos brīvā dabā, kaut vai krūmos. Par nosaukumu galva nebija jālauza – abu vārdi un uzvārdi.

Daiņa un Valtera iepazīšanās notika televīzijā, kur Tenis piedalījās klasiskās mūzikas konkursā „Radīts mūzikai”, un „DAGAMBA” tajā piedalījās kā viesi. 2015. gadā Dainis pievienojās Pūces grupai jau kā pilnvērtīgs dalībnieks.

„Ar „DAGAMBU” izbraukājām pasauli ar Bēthovenu, Čaikovski, Rammstein, un bijām nedaudz piemirsuši par latviešu mūziku. Tagad šo tukšumu aizpildām ar savu duetu. Grūti pateikt, kur mēs kā duets neesam bijuši, un, kur neesam bijuši, tagad būsim.”

Mūziķi uzsver, ka viņu instrumentālajā versijās par visiem labi zināmu latviešu popdziesmu tēmām skan pati Latvija – tās ir dziesmas bez vārdiem, taču akadēmiskos aranžējumos, kur koncertos vairs nebūs vietas improvizācijām.

„Ar „DAGAMBU” mēs klasisko mūziku pārvērtām roka skanējumā, bet tagad ir otrādi – popmelodijām piešķiram klasisku, intīmāku skanējumu.”

Čellists Valters Pūce savu skatuves karjeru sāka 1996. gadā, piedaloties tēva, skaņraža Valta Pūces kameransambļa „Marana” 10. jubilejas koncertā, „Maranā” dziedāja arī viņa mamma Dace, tagad kinorežisore:

„Toreiz man likās forši, ka ir visādi vadu mudžekļi, patika skaņas pastiprināšanas notikums, nebiju piedzīvojis, ka čells var skanēt tik skaļi. Tagad liekas otrādi, ka akustiski skaņa ir vislabākā, lai var dzirdēt nianses. Bet akustiski nav iespējams spēlēt, piemēram, Mežaparka estrādē. Tā ka abām pusēm ir savas priekšrocības, un man prieks, ka mēs ar Daini varam darboties abās jomās.”

Dueta koncertos, sākot ar 19. novembri Baložu kultūras namā, skanēs „Alises iela”, „Ziemeļvējā”, „Apvij rokas”, „Kerijas dziesma” – Jāņa Lūsēna, Raimonda Macata, Imanta Kalniņa, Raimonda Paula un citu autoru dziesmu instrumentālās versijas.

Dziedāt gan koncertos varēs tikai iekšēji. Būs arī kaut kas no ārzemēm, komponē arī mūziķi paši. Turklāt, veidojot programmu, Valters un Dainis vēlējās, lai interesanti būtu viņiem pašiem:

„Lai veidotu aranžijas, jābūt nedaudz komponistam. Jo ne katra melodija skan labi uz čella.

Kad dzirdam šīs foršās dziesmas, tur ir teksts, bet, kad dziesma skan instrumentāli, daudz kas jāizdomā, lai izvairītos no atkārtojumiem. Mēs netaisām kaverversijas, bet gan aranžijas – parādām ar to, ko mēs esam mācījušies akadēmiskajā mūzikā, tāpēc šie darbi pusi uz pusi ir mūsu oriģinālkompozīcijas, bet tēmu, protams, varēs pazīt.”

Koncertos mūziķi ne tikai spēlēs, bet arī runās – stāstīs par dziesmu autoriem, viņu sacīto, uzzinot, ka top šāda programma. Neviens skaņradis neiebilda pret savu kompozīciju izmantojumu.

Veidojot programmu, Valters un Dainis atlasīja dziesmas, kas raisīja jaunas idejas, daudz dziesmu palika aiz borta, netika izmantoti mūsdienu repa skaņdarbi. Arī veidot tikai Raimonda Paula bagātīgo melodiju instrumentālo izlasi negribējās, tāpēc, iespējams, taps programma „Radīts Latvijā 2”.

Koncertos 22. un 23. decembrī Dzintaru koncertzālē, kā arī koncertā 7. janvārī “Lielajā Dzintarā” duetam pievienosies Rīgas Doma zēnu koris. 29. decembrī koncertzālē “Latvija” Ventspilī Pūce un Tenis uzstāsies kopā ar Ventspils Kultūras centra sieviešu kori “Venda”, jaukto vokālo ansambli “Mundus”, Ventspils Mūzikas vidusskolas kori “Nošu planētas” Valta Pūces kora aranžējumiem, būs koncerti arī Babītē, Talsos, Balvos u.c.

„Uz skatuves vienīgā improvizācija ir sajūta, kura katrā vietā ir cita. Nav iespējams  nospēlēt vienādi Ventspilī un Liepājā. Tāpēc katrs koncerts ir unikāls.”