Jaunā un talantīgā – šis vārdu salikums bieži dzirdēts, un tas precīzi raksturo dziedātāju Paulu Saiju, kas studē džeza vokālu Mūzikas akadēmijā. Latvijas radio 2 ēterā ļoti bieži skan viņas izpildītā Raimonda Paula dziesma „Skaistā dzīve”, bet – kāda bijusi tā pašai Paulai? Laikam būtu grēks sūdzēties par iespēju sadarboties ar Maestro, taču tas viss bija iespējams, pateicoties dziedātājas uzņēmībai un vēlmei piepildīt sapni par mūziku. Tas īstenojas aumaļām – aprīlī Saija uzstāsies kopā ar grupu „Very Cool People”, iesildot jauno programmu „Tas ir dzīvs” un 21. aprīlī Dzintaros skanēs viņas programma „Mazā bilžu rāmītī”.

„Jāsaka, dzīve šobrīd šķiet skaista, īpaši, kad aiz loga parādījusies saulīte. Man karjeru iznāca iesākt diezgan jaunai, par to ir īpašs prieks, īpaši par to, ka ir šī sadarbība ar Maestro, dziesmas sarakstītas tieši manai balsij.”

Paulai tagad ir 23 gadi, ir uzaugusi Cērē, pieskaitāma Z paaudzei, un Saija ir viņas īstais uzvārds, varbūt vienīgā tāda ģimene Latvijā. Vectēvs no mammas puses spēlēja vijoli, ko Paula mācījās Kandavas mūzikas bērnu skolā. Vecmāmiņa Ventspils mūzikas vidusskolā mācījās diriģēšanu. Ar mammu dziedāts divbalsīgi:

„Piedalījos arī konkursā „Cālis” Cērē, un pirmā dziesma, kuru dziedāju apzināti, bija „Kad man vairs nebūs 16”. Un man tad bija seši – to iemācījos kopā ar mammu, īpašs notikums, pat nezinot, cik tam būs liela nozīme manā dzīvē. Kā mācēju, tā dziedāju, meklēju pati savas skaņas.”

Pirmoreiz 1. vietu Saija izcīnīja Kandavā tautasdziesmu konkursā, taču sevi nepieskaita konkursu jauniešiem. Sākumā apsvērta mediķa profesija, tomēr pēc 9. Klases Paula devās uz Rīgu, lai iestātos J. Mediņa mūzikas koledžas džeza nodaļā.

„Man bija vienmēr iekšā sapnis, ka varētu kļūt par dziedātāju – kaut kas nereāls. Pamatskolas laikā man ļoti patika mācīties vēsturi, bioloģiju, latviešu valodu, tāpat mūziku, ļoti patika anatomija – likās, ka varētu studēt ko tādu. Bet tagad esmu priecīga par savu izvēli.”

Te liela loma bija vidējai māsai, kas sāka mācīties mūziku Ventspilī  – no trijām Paula ir jaunākā. Saņēmusi iestājpārbaudījumā desmitnieku, Paula mediņos mācījās četrus gadus, turpina no darīt jau Mūzikas akadēmijā pie Ingas Bērziņas:

„Esmu mecosoprāns. Un savu balsi sāku iepazīt tikai mediņos, līdz galam pat nezināju, kas ir diafragmālā elpošana. Apstaigāju vēl daudzus vokālos pedagogus, aktīvi un apzināti meklējot savu īsto skaņu pati, ne tikai skolā.”

Mediņskolā Saija sāka sadarboties ar grupu „Very Cool People”, kas atskaņo džezfanku, savijot dažādus žanrus.

„Man tas noteikti nācis par labu, bijis jābūt ļoti dažādai ļoti daudzos projektos. Šī grupa ir viena no manām šķautnēm, bez kuras es nebūtu atklājusi kādu no savām šķautnēm, piemēram, nedaudz roķīgāku skanējumu, ko atklāju ar „VCP”. Iepriekš likās, ka esmu tikai maiga un trausla, bet, izrādās, esmu arī cīnītāja.”

Jau kādu laiku „VCP” gatavojas jaunās koncertprogrammas „It’s Alive” – Tas ir dzīvs” atskaņojumam „M. Darbnīcas” terasē 17. maijā, aprīlī Paulu un grupu var dzirdēt:  19. Aprīlī Melno Cepurīšu Balerija; 20. aprīlī Kultūras nams Wiktorija

30. aprīlī , un, protams, skanēs arī jaunā dziesmas „Plastmasmens”.

21. aprīlī Dzintaros, savukārt, Paula Saija uzstāsies kopā ar jaunu trio Tresensus – kokle, saksofons, sitaminstrumenti, un tā būs jauna skanējuma pieredze. Tituldziesma „Mazā bilžu rāmītī” ir no Renāra Kaupera repertuāra, skanēs arī Raimonda Paula, Imanta Kalniņa, Zigmara Liepiņa u.c. sacerējumi:

„Man bija iespēja izvēlēties sev tuvākās latviešu dziesmas, un nemaz nebija tik viegli. Sēdēju, klausījos, domāju, bija daudz Maestro dziesmu, un tieši no tām bija visgrūtāk izvēlēties. Viņš man sarakstījis vēl daudz dziesmu, kuras nav pagaidām izdevies iemācīties un nodziedāt. Manai balsij rakstītās dziesmas ir ļoti tuvas, bet patīk arī septiņdesmito dziesmas – ir sanācis dziedāt „Laternu stundā”, „Rudens ogli”, „Pusnakts balādi”. Šajā koncertā dziedāšu „Cik labi, ja tu blakus man”. Gribēju apskatīt daudzpusību latviešu mūzikas dzīvē. Es būšu es, bet ar kādām manām krāsām, varbūt improvizāciju.”

Strauja virāža Saijas dzīvē bija satikšanās ar Raimondu Paulu, kurš par viņu uzzināja no grupas „VCP” mūziķiem, kuri spēlē arī Latvijas radio bigbendā. Vispirms tapa koncertprogramma “Mierinājums” ar aktieri Gundaru Grasbergu, pēc tam  

programma “Pauls un Paula”, kas 2023. gadā ieskaņota albumā. Tapa arī programma “Un saules pulkstens rit” ar Intaru Busuli un aktieri Rihardu Leperu.

Paulai nekas nebūtu pretim dziedāt kaut ko no operas un operešu literatūras, varbūt kādreiz taps arī duets. Nākotnē dziedātāja varbūt atgriezīsies pie pedagoģijas, viņa strādāja Rīgas 45. vidusskolā, tikmēr vijolīte gan noputējusi guļ kaut kur uz plaukta.

1.jūnijā M. Darbnīcā notiks Paulas Saijas solokoncerts Tribute to Charlie Parker, kad dziedātāja mēģinās ar balsi atdarināt instrumenta skanējumu, iecerēti vēl citi jauni projekti:

„Esmu ļoti daudz dažādos žanros, vēl meklēju savu īsto vietu. Nekad neesmu spējīga palikt uz vietas, jo apkārt ir iedvesmojoši cilvēki – varbūt viņi to pat nezina…”