Valmierā dzimušais Guntars Mucenieks savās mūziķa gaitās darbojies vairākos ansambļos, sākot ar „Kveldi” un „Vitamīnu”, turpinot ar „Līviem”, kuru dalībnieks ir arī pašlaik. Drīz „Līvu” sastāvā Guntars piedalīsies Ainara Virgas 60. jubilejas koncertā Liepājā, savukārt pats savu 60. Jubileju, kas sagaidīta 23. Martā, Mucenieks atzīmēs vairākos koncertos. Pat koncerfestivālos, jo kolēģu mūzikā, paša un citu veidotu projektu ir bezgala daudz. Par dažiem no tiem, ieskaitot muzikālo apvienību „Zvani”, kas savu nosaukumu ieguvusi, pateicoties Guntara slavenākajai dziesmai, šodien raidījumā, kura dalībnieks arī Mucenieka kolēģis, viņa jubilejas koncertu rīkotājs Andris Akermanis, kas ilgus gadus organizējis festivālu „Saldus saule”.

Guntars Valmierā pabeidza bērnu mūzikas skolas klavieru klasi, par sekmēm runājot, gan nav ar ko īpaši palielīties, taču savu pirmo dziesmu viņš sacerēja jau skolas laikā, kad izveidoja ansambli Valmieras 4. vidusskolā. Mēģinājums mācīties Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā neizdevās, tāpat kā konservatorijā:

„Kur gāju ar mūziku, viss palika pusratā. Rīgā pabeidzu tehnisko radio skolu, daudz kas no tā ir noderējis, varu saprast visādus lodāmura darbus. „Kveldes” laikā paši lodējām vadus, tumbas taisījām, ko tik visu ne. Pirms „Kveldes” pabiju arī „Vitamīnā”, kuru vadīja Aigars Krēsla.”

 Mucenieks paguvis uzspēlēt arī Valmieras piena kombināta ansamblī, un atskaņas no šī perioda  būs dzirdamas viņa jubilejas koncertos, kuros piedalīsies kādreizējā „Kveldes” solista Oļģerta Krastiņa meita, dziedātāja Elīna Krastiņa. Tad kādu dienu Valmieras kultūras namā uzradās „Līvu” administrators Juris Ledājs, kas kopā ar Ainaru Virgu izteica Guntaram piedāvājumu pievienoties Liepājas ansamblim, kas bija atvadījies no taustiņinstrumentālista Modra Šterna. Tolaik dziedāja Aivars Brīze un Inga Pavītola, bungas spēlēja Valdis Štarks, basu – Jānis Grodums:

„Bija savādāk, jo Liepājas mūziķiem, Liepājas mūzikas dzīvei ir sava odziņa, kad skan Liepājas roks, uzreiz varu pateikt, ka tas nāk no turienes.”

Savukārt Andris Akermanis tāpat kā Ēriks Ķiģelis, viens no leģendārajiem „Līviem”, ir saldenieks. Kā mazs puika gāja uz Ērika koncertiem, turpina viņa idejas arī mūsdienās kopā ar grupu „Rudens vēju muzikants”, kam pamati likti jau 1999. Gadā. Viens no tā dalībniekiem ir Ērika dēls Felikss Ķiģelis, grupā dzied Diāna Lube, pats Akermanis, kas ir ģitārists, sācis dziedāt, muzicēt jau skolas gados.

„Esmu daudzus gadus organizējis vai palīdzējis organizēt festivālu „Saldus saule”. Esmu spēlējis arī grupā kopā ar Ērika brāli Juri Ķiģeli, kas bija bundzinieks, un arī Ēriks sākumā spēlēja bungas. Juris viņu aizvilka uz Saldus kultūras namu, kur bija grupa „Forte”. Un man bija pieci gadi, kad Latvijas radio bija atbraucis uz manu bērnudārzu, kur mums bija ansamblītis – mana balss bija laikam visskanīgākā, bet neesmu spīdīgais motora pārsegs, bet gan pats motors, kurš darbojas, nevienam neredzot.”

Andra uzņēmīgā mamma panāca, lai Saldus mūzikas skolā tiktu atvērta ģitāras klase, kuras pirmais skolnieks bija Akermanis. Pēc tam stājās Liepājas mūzikas vidusskolā, bet neiestājās, pēc tam turpināja spēlēt ansambļos Saldū.

„Ar Andri Akermani esam tik sen pazīstami, ka nu esam gandrīz kā brāļi. Smejoties mūs sauc – Akernieks un Mucmanis. Bet uz vienas skatuves esam gadus trīs.”

Tagad Mucenieks jau labu laiku atkal ir kurzemnieks pēc Vidzemes posma deviņdesmitajos gados un arī nedaudz vēlāk – par to liecina grupa „Vidzemnieki”, kurai 2003. Gadā izdots kantrī stila albums „Raibā dzīve” ar ne vienu vien Mucenieka dziesmu. „Vidzemnieku” soliste Ināra Rubīna piedalīsies Guntara jubilejas tūrē, sākot ar 23. Maija koncertu Brocēnu kultūras namā. Rīkotājs A. Akermanis tūri nosaucis par koncertfestivāliem „40 gadi uz skatuves”, jo, piemēram, Guntara dzimtajā „Valmierā” uzstāsies 8 grupas, sākot ar „Līviem” līdz „Apvedceļam”. Mucenieks sadarbojies ar „Kokmuižas muzikantiem”, liepājnieka Ainara Pūpola blūza apvienību „The Cucumbers”, grupu „Libau”, kur solists bija Ivo Fomins – viņu koncertos aizstās Jānis Drēģeris. Dziedāt varošs ir arī pats Mucenieks, ko apliecināja arī 2014. Gadā dibinātajā muzikālajā apvienībā „Zvani”. Tai izdots albums „Mantojums” ar Guntara šī gadsimta skaņdarbiem, kuru kopskaits sasniedz pussimtu.
„Olafa Gūtmaņa vārdus jau biju atradis agrāk, bet, kad domājām, ko atskaņot 1987. Gadā pasākumā „Dzelzsgriezējs”, nospriedām, ka varētu iekļaut arī „Zvanus”. Kaut ko biju niekojies jau iepriekš, bet, ja man pašam nepatīk, atmetu ar roku. „Līvu” sākums man bija ļoti interesants, tādas pamatīgas rokmūzikas saknes – viņi zina, par ko dzied, ko dara, tas bija interesanti.”

Kad „Līvi” apvienojās 1994. gadā, Guntars jau bija iegrimis savā „Dānijas” periodā, kur koncertēja ar Ainaru Pūpolu.

„Satiekoties ar Ainaru iesmejam, ka par to varētu sarakstīt grāmatu, tik daudz piedzīvojumu, ka mati stāvus sacelsies.”

A.Akermanis piebilda, ka grāmatu varētu sarakstīt arī par festivālu „Saldus saule”, kuru viņš rīkojis kopš 20. gs. 80. gadu vidus līdz 2022. gadam. Tas bija Ērika Ķiģela piemiņas festivāls, un Andris turpina uzturēt Ērika piemiņu arī grupā „Rudens vēju muzikants”, kurā taustiņus spēlē Guntars Mucenieks. Viņa atgriešanās „Līvos” notika 21. gadsimta sākumā:

„Man zvanīja Dainis un mani uzrunāja, bija padomā ierakstīt „Līvu” dziesmas albumā. Savācās vairāk vai mazāk vecie kadri atpakaļ, bija Liepājā rokkafejnīcā intervija, bet drīz pēc tam sekoja traģiskais Daugavpils brauciens.”

Pašlaik „Līvos” komponē galvenokārt Ainars Virga, tikmēr savu komponista talantu Guntars apliecināja ar 2014. gadā izveidoto radošo apvienību „Zvani”, kuras daiļradei kāju priekšā pielika kovids. Dziesmas sacerētas arī Ilmāra Vējiņa balsij, kad deviņdesmito gadu otrajā pusē ar kādreizējo „Zvaigznītes” un „Opus” solistu, teicamu vijolnieku, tapa duets „Labirints”, par ko liecina vairākas kasetes.

„Laikam trāpījām uz to nervu, kad visi klausījās šādu mūziku. Pēc izdevniecības „Gailītis G” datiem mūsējie bija vieni no pārdotākajiem albumiem. Tas bija periods, kad es no Liepājas biju aizklīdis atpakaļ uz Valmieru. Sākām ar Ilmāru čupoties, un

mūziķis jau nevar nosēdēt mierā, neko nedarot. Vienmēr vajag kaut ko rakt.”