Par atskatu uz laiku, kurā dzīvojis, komponists un pianists Zigmars Liepiņš nosauca memuāru grāmatu „Mūzaīka”, kura pie lasītājiem devusies šajās dienās. Viņš savā mūžā sastapis ļoti daudz un dažādus cilvēkus – daži no šī pulka atspoguļoti izdevumā, un grāmata nav vienīgais pieturaspunkts Liepiņa 70. Jubilejas svinībās. „Par svarīgo” – šāds nosaukums dots Zigmara un viņa sievas, dziedātājas Mirdzas Zīveres kopīgajiem koncertiem Mūzikas namā „Daile”, sākot ar 20. septembri. No viena kamerkoncerta iecere izauga koncertu virknē, un, kas zina, varbūt šis muzikālais pāris ar grupu „Lupa” dosies uz kādu ārRīgas zāli, lai turpinātu atgādināt savu daiļradi.

„Man bijušas ļoti dažādas attiecības un pieredzes ar cilvēkiem, par kuriem rakstu, jo tas atspoguļo ne tikai manas personiskās dzīves laiku, bet laiku kā tādu. Varbūt kāds šos notikumus redzējis no citas prizmas, par to viņš lai raksta savā grāmatā. Bet šī ir mana pieredze, kuru aprakstu tikai caur mūzikas prizmu.”

Liepiņš atainojis sev interesējošos dzīves nogriežņus un, pēc tam pārlasot, nav vēlējies atgriezties un papildināt savu stāstu. 219 lappušu biezo izdevumu papildina arī QR kodi, ar kuru palīdzību pieejami papildus materiāli – dokumenti, fotogrāfijas, veidojot pilnīgāku Liepiņa aprakstīto situāciju. Grāmatā ir arī publicēti attēli, taču mūziķis uzsvēra, ka no jaunības to nav daudz saglabājies, jo fotografēšanās bija sarežģīts pasākums, ne tā kā tagad.

„Desu maizi ēd – jāfotografē, desu maizi neēd – arī jāfotografē! Tagad tiek dokumentēts visas cilvēka veiktās kustības. Tolaik bija slikti fotoaparāti, piemēram, Smena, un bildes taisījām mājās. Labākās tika ieliktas grāmatā, bet sliktākās var redzēt ar kodiem. Un var aiziet arī uz attiecīgiem videoierakstiem, kā arī avīžrakstiem un dokumentiem, kuri apliecina grāmatas satura autentiskumu.”

Pēc autora domām, būs pieejami unikāli materiāli, tostarp Kultūras Ministrijas rīkojums pēc leģendārā grupas „Modo” koncerta Dzintaros, kad, skanot dziesmai „Vēl ir laiks” zālē radās nekārtības, publika cēlās kājās un dziedāja līdzi. Tāpat Zigmars publicējis trimdas latviešu atsauksmi par šo koncertu, pēc kura grupa tika būtībā izformēta.

Jau daudzus gadus savu interesei par Zigmara Liepiņa daiļradi bija iespējams apmierināt arī, pateicoties komponista izveidotajai interneta mājas lapai zigmarsliepins.com. Tajā rodama viņa diskogrāfija, notis un ieraksti, kuru klāsts arvien tiek papildināts, un šī ir unikāla labdarība droši vien ne tikai Latvijas mērogā:

„Pasaules virzītājspēks ir slinkums. Periodiski man zvanīja cilvēki, lūgdami kādas dziesmas notis vai vārdus, kas viss bija lielākoties rokrakstos. 2005. gadā tika izveidota mājas lapa, un sākās posms, kad dziesmas neizbēgami bija jāpieraksta notīs. Soli pa solim es to visu paveicu. Es visu daru pats.”

Komponists sajūsmināts pavēstīja, ka nesen muzikālās apvienības „Vintāža” vadītājs, latviešu estrādes vēstures pētnieks Rihards Bērziņš atradis LTV pārraides ierakstu ar dziesmas „Uzziedi” ierakstu Vladimira Sisojeva priekšnesumā. Šāda fakta grāmatā „Mūzaīka” nav, tātad varētu kaut vai tūliņ sākt rakstīt tai otro daļu!

Savukārt savu pirmo dziesmu Liepiņš sacerēja, mācoties Liepājas mūzikas vidusskolā, kur apguva kompozīciju pie skolotājas Ķeniņas, kad sacerēja dziesmu par zirgu.

„Var jau būt, ka man bija jāpiedzīvo tāds apkaunojums, pašam dziedot dziesmu, jo pēc balss lūzuma nekāds dziedātājs nebiju. Skolotāja pēc tam ironizēja – „vai tu atkal esi uzrakstījis kādu zirdzisku dziesmu?" Bet šajā tēmā nekur tālāk neaizgāju.”

Kompozīcijas turpinājums sekoja grupā „Santa” un visos nākamajos ansambļos, kuros Zigmars darbojās kā pianists un vadītājs.

Pēdējais ieraksts Zigmara Liepiņa šī gadsimta diskogrāfijā ir Mirdzas Zīveres iedziedātā dziesma „Tikai šodien”, un dziedātāja nebija sajūsmā par iespēju piedalīties vīra jubilejas koncertos.

„Mirdzai balss ir un paliek. Viņa bija gatava dziedāt vienu koncertu. Sākumā bija ideja, ka būs romanču vakars divatā – es pie sintezatora un viņa. Domāju, ka varētu rīkot tikšanos bibliotēkās divatā, bet kā parasti ideja apauga un mainījās. Jebkas, kas šajā programmā ir ielikts, ir saistīts ar mūsu personisko dzīvi. Divām dziesmām vārdus rakstījusi Mirdza pati. Tagad gadiem ilgi neesmu rakstījis melodiju bez jau gatava teksta. Kad astoņdesmitajos vajadzēja sacerēt milzum daudz dziesmu un tekstos izlavierēt cauri situācijām, nebija daudz piemērotu dzejoļu.”

No 20. septembra Mūzikas namā „Daile” notiks vismaz četri jubilāra koncerti ar mazāk dzirdētām dziesmām un instrumentālo mūziku, kamēr Zīvere mainīs tērpus. Skanēs Zigmara džezroka kompozīcijas, neizpaliks „Zibsnī zvaigznes aiz Daugavas”:

„Ja jau esam izlīduši no alas laukā un publikas interese būs, varbūt spēlēsim vēl. Ja nebūs – nespēlēsim.”

Iepriekšējo gadu dziesmas dažādu solistu sniegumā skanēs arī Arēnā Rīga 14. oktobrī. Savukārt dažas dienas pēc apaļās jubilejas, 17. oktobrī Nacionālajā operā notiks Liepiņa autorkoncerts ar skaņdarbiem akadēmiskā stilā un tiks pirmatskaņota arī Covid laikā uzrakstītā, 45 minūšu garā Mesa, nopietns liturģisks darbs.