Visa Latvija Rūtu Dūdumu vaigā skatīja 2010. gada šovā „Dziedošās ģimenes”, kur viņa uzstājās kopā ar mammu Iru Krauju-Dūdumu, taču tagad viņai pašai toreizējais dziedāšanas stils šķiet naivs. „Zeme atveries, labāk to nedzirdēt,” Rūta ir kritiska pret sevi, jo arvien attīstās savā varēšanā. Skaļi atzīst, ka vēl pirms desmit gadiem nemācēja lasīt nošu pierakstu, taču atguvusi nokavēto un atskaņo vissarežģītākās džeza kompozīcijas kopā ar vokālo grupu „Framest”. Taču stilistiski viņa ir „hameleons”, dzied latviešu estrādi, popmūziku, nebaidās eksperimentēt. 9. jūnijā Rūtai svinama apaļā 30. jubileja, kurai par godu bija plānota pirmā soloalbuma iznākšana, kas atlikta uz vēlāku laiku, un, cerams, taps arī solokoncerts. Viņa nebaidās šī skaitļa un domā, ka 30 ir robežšķirtne, aiz kuras viss kļūs tikai arvien labāks. 

Pandēmijas laikā vokālā grupa „Framest” nav klusējusi, notikuši vairāki attālināti koncerti, un paralēli visi dalībnieki darbojas uz savu roku. Rūta, protams, tandēmā ar savu vīru, „Framest” dziedātāju, komponistu Jāni Ķirsi:

„Es pat priecājos, ka esmu bijusi daudz mājās šī gada laikā un redzējusi, kā mana meita Grieta aug un attīstās, sāk jokot. Iespējams, ja būtu bijis daudz projektu, īpaši svētku laikā, es palaistu garām daudz skaistu mirkļu. Nāk divgadnieka laiks, pacietības treniņš, bet nav grūti apvienot mūziku ar mammas pienākumiem, jo mums ar Jāni ir daudz palīgu, mana mamma, auklīte, iesaistās vīra vecāki un vecvecāki – vesela komanda.”

Rūtas Dūdumas-Ķirses profesijas izvēli noteikti ietekmēja muzikālie vecāki – Ira Krauja un Alnis Dūdums, kuri satikās grupā „Tukums 3”, taču mammas koncertus viņa neatceras kā slogu:

„Paguvu laukos pie omes izdauzīties, paspēlēt paslēpes. Ja skatās uz Jāni, kas septiņu gadu vecumā rakstīju operas, man tā nebija. Mamma nespieda iet mūzikas skolā, ko varbūt vēlāk nožēloju, bet izbaudīju bērnību visā tās skaistumā.”

Pateicoties allaž klātesošajai mūzikai, Rūta iemīlēja latviešu estrādi, un senās, skaistās melodijas labprāt ieskaņo un atskaņo kopā ar muzikālo apvienību „Vintāža”. Tomēr pēc Mārupes vidusskolas absolvēšanas viņa neplānoja kļūt par dziedātāju, bet gan gribēja stāties Liepājas universitātē, lai studētu kultūras vadību, iet mammas pēdās, jo redzēja sevi tikai šajā vidē, taču netika uzņemta budžeta grupā. Pēc mammas ieteikuma skanīgās balss īpašniece iestājās RPIVA džeza nodaļā, kur par viņas skolotāju kļuva mūsu pirmā profesionālā džeza dziedātāja Inga Bērziņa. Viņa māca Rūtai dziedāt arī tagad, jo studijas turpinās Mūzikas akadēmijas džeza nodaļas maģistrantūrā.

Kad Rūtai piezvanīja Jānis Ķirsis, lai aicinātu dziedāt grupā „Framest”, viņa bija grupas Into One dalībniece, nobijās no piedāvājuma, nejutās pietiekami erudīta nošu lasīšanā.

„Izpildījām fanka, soula un disko mūziku, bijām divas solistes ar Lību Ēci, un ieteicu viņu Jānim. „Framest” viņa nodziedāja gadu, aizgāja dekrētā, un Jānis zvanīja vēlreiz. Šī atmosfēra, kad ātrā tempā jāmācās notis, ļoti norūda. Ļoti ātri iekļāvos „Framest” sastāvā, audzēju savu profesionalitāti, saucu to par „Framest” skolu.”

Ar "Framest" arī dziedāta latviešu estrāde - Raimonda Paula vecie hiti. Kā džeza dziedātāju Rūta sevi apliecinājusi, iegūstot 1.vietu džeza vokālistu konkursā „Nomme Jazz” Igaunijā (2013), iekļūstot Riga Jazz Stage finālā (2014). Savu cīņassparu viņa apliecinājusi, dziedot dažādos TV šovos, un par neatsveramu pieredzes ziņā Dūduma-Ķirse sauc savas fona dziedātājas gaitas, kas sākās, pateicoties Kristapam Krievkalnam.

Nebūdama konkursu fane, Rūta tomēr bija plānojusi doties uz festivālu Slāvu bazārs Baltkrievijā, taču politisku iemeslu dēļ to nedarīs, kaut arī vienmēr ļoti gribējies piedalīties konkursā, kur savulaik lieliski panākumi bija Marijai Naumova, Samantai Tīnai u.c.

„Konkursi ir labs norūdīšanās brīdis, tiec ar sevi galā, pārbaudi savus spēkus – pakāpies augstāk psiholoģiski savā attīstībā.”

Viņa dziedājusi multfilmās, reklāmās, ir projekta „Lauris Reiniks” dalībniece, taču arvien vairāk jūtas kā soliste. Septiņus gadus pildās dzeju klade, un šī gada sākumā Dūduma-Ķirse debitēja kā dziesmu autore, ar Tomu Kalderauski iedziedot duetu „Plūdi”. Līdz gada beigām, cerams, tiks izdots soloalbums, bet par spīti saspringtajam dzīvestempam, pasniedzot vokālās meistarības stundas, dziedātāja ir dzīvesprieka iemiesojums:

„Esmu staigājošs joks, reti sevi uztveru nopietni. Man patīk dzīvē viegli visu tvert, ar tādu nerimstošu optimismu. Arī mūzikā.”