Visai darbīgi šis gads sācis mūziķim, dziedātājam un dziesmu autoram, Vācijā dzimušajam Jorenam Šteinhaueram, kurš turpina gada aukstākajos mēnešos sildīt Latvijas pilsētas un mūsu publiku koncertos ar devīzi „LV81”. Pērn šī turneja sākās ar uzstāšanos Latvijas mazākajā pilsētā Durbē, un turpmākajos gados vācu tautības mūziķis plāno apceļot visu valsti. Jorenam ir liela piederības sajūta šai zemei, ne velti kopā ar apvienību „ Aarzemnieki” viņš 2014. gadā pārstāvēja Latviju Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā.
„Es esmu ārzemnieks, toreiz nepietika ar mani vien, tad bija jāizveido grupa,” Jorens atzīstas, piemetinot, ka viņam šeit ir ļoti daudz vārdu – Jorans, Jorens, Jērāns, arī Latiņš, iesaukai rodoties pēc 2013. gada dziesmas „Paldies latiņam”. Togad atvadījāmies no savas nacionālās valūtas, lai pievienotos eirozonai, tikmēr Šteinhauers pie mums cenšas ieviest kaut ko no vāciešiem ierastās laipnības. To uzreiz var pamanīt viņa koncertā, kad mūziķis vēršas pie publikas, iesaistot to priekšnesumos.
„Tā ir inčīga lieta, ka Latvijā ir 81 pilsēta, pirms reformas bija septiņdesmit sešas. Vienmēr, kad es saku – „ LV 81”, daudzi cilvēki prasa: kas tad ir tas – 81? Tik vecs tu taču neesi! Interesanti, ka latvieši caur mani uzzina, cik viņiem pilsētu.”
Būtiski, ka koncerti ir bez maksas, jo Jorens ir atradis sadarbības partnerus, kuri gatavi tumšajos un tukšajos mēnešos janvārī un februārī notiek sirsnīgi pasākumi, radot to sajūtu, kuras pietrūkst.
Jorens, apguvis ģitārspēli, jau četrdpadsmit gadu vecumā radīja pirmās dziesmas. Latvijā viņš nokļuva sākotnēji 2005.gadā tikai īslaicīgā skolēnu apmaiņas programmā, jau lidostā sastapa divus Jāņus, mācījās Talsos.
„Vēl nekad neesmu uzstājies Talsos, pilsētā, kur dzīvoju, kad te ierados pirmoreiz. Tad pēc nedēļas, 18. janvārī beidzot to izdarīšu!”
Pēc vidusskolas beigšanas Jorens atgriezās, lai gadu strādātu Rīgā, Diakonijas centrā Latgales priekšpilsētā, palīdzot sociālā riska bērniem un jauniešiem. Mūziķis jau tad labi apguva latviešu valodu, tomēr atgriezās Vācijā. Ilgojoties pēc Latvijas, Šteinhauers sāka rakstīt dziesmas latviski - viņa „Paldies latiņam” kļuva par hitu, kam sekoja projekts „ Aarzemnieki”.
„Esmu ļoti pārsteigts par to visu, kas notiek ar mani un ar Šteinhaueriem. Te ierados kā apmaiņas skolnieks un desmit gadus vēlāk kļuvu par vienu no slavenākajiem latviešiem. Starp citu, par Jāni (Johanu), kura vārdā nosaukta skola, tapusi arī filma „ Šteinhauers un Blūms”.”
Vēl pirms ierasties šeit par mūsu zemi šis Vācijas iedzīvotājs ieinteresējās, dzirdot „ Prāta Vētras” priekšnesumu 2001. gada Eirovīzijas dziesmu konkursā, pēc tam nopirka 2 grupas diskus. Tomēr šejienes mūzikas biznesā Jorenam nav bijis viegli iejusties, viņš darbojas individuāli, arī sadarbojoties ar, piemēram, Gētes institūtu vai Vācijas vēstniecību. Kad tika sastādīts turnejas „ LV 81” pērnā gada grafiks, tieši Vācijas vēstnieks ierosināja braukt koncertēt Limbažos, par saviem koncertiem Šteinhauers dalās savos sociālajos kontos, labi sakārtota ir arī viņa mājas lapa https://joransteinhauer.com/.
„Negribu bēgt un mukt prom no ziemas, bet darīt kaut ko, lai mums visiem šeit ir labāk un siltāk, un darīt to nevis zem sarkanbaltsarkanā karoga, bet starpcilvēciski”.
Tas nenozīmē, ka Jorans muzicē tikai gada sākumā, darāmā un piedāvājumu netrūkst augu gadu. Pērn decembrī viņš sniedza 4 koncertus Sv. Pētera baznīcā, bet turneja „LV81” vedīs tikai pa pilsētām – mazāka ranga apdzīvotajām vietām jāgaida cita iespēja baudīt šī dzīvespriecīgā mūziķa priekšnesumu. Nākamgad varbūt dienasgaismu ieraudzīs viņa soloalbums latviski ar jaunām dziesmām, 2022. gada pavasarī izdots albums „Jollytown” angļu valodā, kura repertuārs tapa kovida laikā.
„Es vienmēr domāju, vai mani vēl atveras, vai esmu šeit vajadzīgs, un ir liels pārsteigums, ka mani gaida ne tikai lielajās kultūrvietās, bet arī muižās, bibliotēkās un citur, kas atrodas nekurienē. Arī nekurienē dzīvo cilvēki, un viņi grib, lai pie viņiem aizbrauc!”
Tā kā pirms vairāk nekā 10 gadiem Jorens piedalījās Eirovīzijā, tad raidījumā sazinājāmies ar vienu no šī gada „ Supernovas” finālistiem Marku Rivu, kurš savai dziesmai „Bigger Than This” gatavos īpašu šovu, kamēr „ Aarzemnieki” Kopenhāgenā sevišķi nesaspringa. Būtu interesanti Šteinhaueru ieraudzīt, piemēram, Rivas vadītajā Talsu korī šovā „ Koru kari”, un Markum ir kordiriģenta diploms no Rīgas Kora skolas, tā ka tur viņš būs īstajā vietā.
„ Vēl neesmu izdomājis, vai savu Supernovas dziesmu, mazliet mistisku savā skanējumā, ieskaņošu latviski, bet jau tagad tajā ir etniskais elements ar kokļu skaņām un fona balsīm. Latviskais kods tur ir, un dziesma ietekmējusies no tautas mūzikas. Un cilvēki no manis noteikti sagaida šovu, pie kura tagad strādājam.”
Jorens neseko līdzi televīzijai, bet ļoti priecājas par latvisko izteikšanos koru veidā, un, pateicoties viņam, 2014. gadā 15 000 cilvēki Kopenhāgenas hallē dziedāja latviski „cep cep kūku”.
„Mums, ārzemniekiem, kaut kādā veidā jātiek galā ar jums, latviešiem, un tas mūs saista. Viņi saka: mēs mīlam Rīgu, bet ar latviešiem kļūt par tuviem draugiem gandrīz nav iespējams. Bet ar mani tas ir pavisam savādāk! Kā es saku dziesmā „ Mans suns ir letiņš”: „bet ja tu viņa sirdī trāpīji, tad latvietim tur paliec mūžīgi”.
LV 81 Jorens Šteinhauers
11. janvārī – IECAVA – Kultūras nams Iecava, mazajā zālē
18. janvārī – TALSI – Talsu galvenajā bibliotēkā (pa dienu)
18. janvārī – STENDE – Stendes bibliotēkā
25. janvārī – SMILTENE - Mēru muižā
7. februārī – VALDEMĀRPILS – Valdemārpils un Lubes kultūras namā
8. februārī – VENTSPILS – Ventspils bibliotēkā
13. februārī – KĀRSAVA – Līču mājās
14. februārī – KRĀSLAVA – Krāslavas novada bibliotēka
21. februārī – SABILE – Sabiles kultūras namā
22. februārī – TUKUMS – Šlokenbekas muižā
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X