Raidījumā "Nošu atslēga" šoreiz saruna par Imanta Kalniņa un latviešu kinomūziku - kādos veidos ar to iepazīstināt jauno paaudzi? Vai svarīga ir dziesmu tapšanas vēsture, apstākļi un autoru biogrāfijas? Vai tikai jaunie mūziķi leģendārus skaņdarbus par padarīt interesantus savu vienaudžu auditorijā? Vai hitu izpildījums nekļūst par labu tramplīnu jaunu mūziķu lēcienam popularitātes jūrā?

Koncertsērijas "Naivais ku-kū" ietvaros grupa "Carnival Youth" koncertos visā Latvijā atskaņo vairākās paaudzēs iemīļotas Imanta Kalniņa dziesmas, kā arī citu autoru melodijas no pagājušā gadsimta latviešu kinofilmām. Mūziķe - dziedātāja un pianiste Katrīna Gupalo arī kopš pērnā gada Ziemassvētkiem strādā pie Imanta Kalniņa dziesmu jaunām versijām, tās apkopodama programmā "Septiņas skumjas zvaigznes", ko drīzumā izdos arī albumā. Savukārt izdevēja Iveta Mielava (upett) 2014. gadā laidusi klajā dubultalbumu, kurā skan filmas "Elpojiet dziļi" oriģinālais skaņu materiāls, kuru savulaik iemūžināja karavīru ansamblis "Zvaigznīte", kā arī aktieri Pauls Butkēvičs, Līga Liepiņa un Juris Strenga. Otrajā diskā - Māra Čaklā dzeja paša autora priekšnesumā.

Stāstam par "Carnival Youth" interesi par Imanta Kalniņa un Māra Čaklā dziesmām filmai "Elpojiet dziļi" ir konkrēts sākums - kinolente pērn tika iekļauta Kannu kinofestivāla klasikas sarakstā un grupai piedāvāja uzstāties šim notikumam par godu rīkotajā pasākumā. Sarunā piedalījās "Carnival Youth" mūziķi:Kristiāns Kosītis, Edgars Kaupers un Roberts Vanags, atzīstot, ka filmu paši pirms tam nebija redzējuši, taču noskatījās ar lielu interesi.

Kristiāns: "Kalniņa mūzika vienmēr man kā latvietim bijusi klātesoša, gan filmās, gan izpildot šo mūziku kopā ar koriem, jo esmu bijis korists. Šī mūzika man šķiet ļoti interesanta tehnisku iemeslu dēļ, jo tajā ir lauztie ritmi un sarežģītas harmonijas, kas klausoties nemaz tik grūtas nešķiet, taču, ar to strādājot, atkost šīs partijas nemaz nav tik vienkārši."

Roberts: "Savus aranžējumus apzināti veidojām koncertam. Ja tie būtu domāti ierakstam, varbūt būtu citas versijas, bet viss tika ņemts kā kopums. Dziesmas nereti seko viena otrai bez pauzes, ja mums tās liekas cits citu papildinošas."

Edgars: "Mēs esam deviņdesmito bērni un zinām šīs dziesmas. Bet ir jaunieši, kuri tās laikam dzird pirmoreiz. Nu, kā tu vari nezināt "Alvas zaldātiņus"? Reiz pajautājām - kuru dziesmu koncertā tu pazini? "Pavāru dziesmu" no "Vella kalpiem".

Cerams, pēc "Carnival Youth" koncerta jaunā paaudze noskatīsies filmas, kurās skan šī mūzika, piemēram, "Klāvs - Mārtiņa dēls" ar dramatisko "Ances romanci", kura šoreiz izpildīta vīrieša balsī. Un arī mūziķi Katrīnu Gupalo pārsteidzis jaunas meitenes jautājums, kad viņa atskaņoja Imanta Kalniņa "Sitiet bungas" - "vai šī ir Tava dziesma?"

"No vienas puses liekas - nu, kā tu vari nezināt! No citas - cik forši, ka tu beidzot uzzināji, ka tas ir Kalniņš, jo tev viss ir priekšā - tik daudz atklājumu. Skaidrs, ka, ja radusies interese, būs iemesls papētīt, uzzināt kaut ko vairāk par šo mūziku."

Jautājums ir arī - kā mūsdienu jaunieši lai iepazīst vecās dziesmas, kuras radio vairums neraida, arī vecāki mājās neklausās? Izdevēja Iveta Mielava pieder tiem cilvēkiem, kuri uzskata, ka ar jauno mūzikas mīļotāju paaudzi jārunā viņiem saprotamā valodā, tātad populārā (un ne tikai)  žanra klasiku viņi iemīļos jau transformētu, nevis tās oriģinālajā, iespējams, viņu ausīm vecmodīgajā priekšnesumā:

"Manuprāt, tikai jauns cilvēks kaut ko var pateikt savas paaudzes cilvēkiem. Un es aizstāvu Eviju Vēberi, tā bija viņas versija Kalniņa dziesmai "Svētku diena", kaut kas varbūt neizdevās, bet viņa norūdījās. Un, kad saņēmu Evijas pirmo studijas albumu, to noklausījos ar lielu interesi. Nevaru teikt, ka simtprocentīgi viņu saprotu, bet meitene ir domājusi un daudz strādājusi. Cita lieta, vai mēs spējam neparasto saprast un pieņemt, bet tā jau ir mūsu problēma."

Arī Elīna Gluzunova pārskaņojusi "Svētku dienu", bet Katrīna Gupalo savā Imanta Kalniņa dziesmu programmā ķērusies pie tādām skaņraža kompozīcijām kā "Septiņas skumjas zvaigznes", "Dziesma, ar ko tu sācies", "Viņi dejoja vienu vasaru", "Apvij rokas" - pēdējās divas skan raidījumā "Nošu atslēga".