Ne katrai latviešu rokgrupai paveicies ar tik pedantisku hronistu kā „Turaidas Rozei”  ar Daini Bušmani, kas dokumentējis ar pirms 40 gadiem dibinātā kolektīvu saistītās norises. Dainis šajā Imanta Kalniņa autorkolektīvā strādāja kā skaņu operators, un kopš pirmās līdz pēdējai ansambļa dienai basģitāru „Turaidas Rozē” spēlēja Edmunds Pumpurs. Šogad „Turaidas Rozes”  vārds un repertuārs tiek daudzināti 40. jubilejas koncertturnejā, kurā no grupas oriģinālā sastāva uzstājas Olga Rajecka, Uģis Roze un ģitārists Aivars Gudrais, tomēr viņi nebija pirmie šīs unikālās vienības dalībnieki.

Dainis Bušmanis, kuru rokmūzikas cienītāji atcerēsies arī kā 80./90. gadu mijas žurnāla „Roka” autoru un izdevēju, bija klāt „Turaidas Rozes” tapšanas pirmsākumos, palīdzēja Imantam Kalniņam atlasīt dalībniekus koncertsastāvam. Sākotnēji jaunās dziesmas komponists bija iecerējis uzticēt grupai „Pērkons”, taču pēc tam nolēma veidot pats savu ansambli, varbūt atcerēdamies trakulīgo rokera pagātni ar Liepājas grupu „2xBBM”. Par jaunās grupas dalībniekiem kļuva ģitārists un dziedātājs Alberts Bartaševičs („Menuets”), dziedāja Indra Karlsone („Akcents”) un Mārīte Veisberga, piebalsis dziedāja arī I. Kalniņš, kurš koncertos spēlēja taustiņinstumentus. Bungu partiju atskaņoja ritma mašīna RX-5, basģitāru spēlēja Edmunds Pumpurs, iepriekš Jelgavas ansambļa „Salve” mūziķis.

„To nevarēja saukt par vienkāršu ansambli – instrumentālās mūzikas grupa, bija interesanti. Saskanēja gaumes, mākslinieciski orientēts līderis Valts Pūce. Labākais bundzinieks, ar kādu esmu spēlējis – Aleksandrs Akimovs.”

Neiroloģiskas saslimšanas dēļ grupas beigu posmā no mūzikas bija spiests atvadīties Edmunds Pumpurs, radikāli mainot profesiju, taču pirms astoņiem gadiem viņš atsāka spēlēt, ir dziedājis vīru korī Gaudeamus. Viņš beidzis J. Mediņa mūzikas vidusskolu, kur mācījās reizē ar Niku Matvejevu, vēlāk iestājās konservatorijā, bet zaļā jaunībā muzicējis Bulduru sovhoztehnikuma ansamblī.

Grupas mājvieta bija Krimuldas Zinātniski pētnieciskās stacijaa, tāpēc arī pieņemts  nosaukums „Turaidas roze”.  12.06.1985. notika programmas pieņemšanas koncerts:

1.daļā izpildīja ciklus ar Ojāra Vācieša un Māras Zālītes vārdiem, 2. daļā - dziesmas ar Laimas Līvenas, Sarodžini Naidu u.c. vārdiem. Diemžēl bija grūtības šo materiālu ierakstīt studijā, kādu Latvijā bija tikai divas, par 1. sastāvu raidījumā atgādina dziesmas „Kā akmens”, kas 90. gados izdota kasetē „Apvij rokas”, un „Mērītāji”, kas vēlāk skanējusi jau Olgas Rajeckas interpretācijā. 

„Es domāju, ka jebkurā grupā, kuru vada komponists, viss ir autoritatīvs, jo komponists aranžē. Ir gatava partitūra, mūziķim nekas cits neatliek, kā spēlēt to, kas uzrakstīts. Mēģinājumos gan notika atsevišķas izmaiņas, bet tas vairāk 2. un 3. programmā. Bet pirmie mēģinājumi notika Imanta Kalniņa dzīvoklī,”

skaidro Bušmanis.

„Gandrīz pusgadu mēģinājām pie Imanta mājās. Sākām 1984. gadā, nākamajā pavasarī nospēlējām pirmo koncertu, tad Krimuldā, neilgi pirms Jāņiem. Pārņēmām „Jumpravas” pieredzi, ka uz skatuves ir otrs skaņu režisors, un es sēdēju Imantam tieši aiz muguras.”

Jaunās grupas darbības pirmsākumos Imants Kalniņš ievēroja „taupības režīmu”, jo dzīvās bungas nozīmē mikrofonus, bungu komplektu, kas jāpārvieto, jāuzstāda. Tikai 1986. gadā „Turaidas Rozei” pievienojās bundzinieks Juris Helvigs, pēc tam arī ģitārists Aivars Gudrais, abi labi draugi kopš darbošanās „Sīpolos”. Gudrais dalījās iespaidos pēc pirmā 40. jubilejas koncerta Ogrē, un šogad solistiem, ģitāristam un mūziķu grupai: Jānis Miltiņš (taustiņi) , Jānis Rubiks (baģitāra), Armands Mediņš (sitaminstrumenti), Tomass Ančs (čells)  – pievienojies Ogres pūtēju orķestris „Horizonts” 40 cilvēku sastāvā:

„Man liekas, kas ir jaudīgākais sastāvs, ar kādu esam kopā uzstājušies. Olga jau vienmēr kaut ko izdomā, dzen mūs uz priekšu ar savām idejām.”

Jubilejas koncertos jaunās aranžijās skanēs populārās dziesmas „Ai, māsa Lietuva!”, „Kas jūs esat?”, „Nelaid, māte, bērnus mežā”, „Vējš un liepa” un citas Imanta Kalniņa skaistās dziesmas. Programmā iekļautas arī kādas mazāk dzirdētas dziesmas, piemēram „Trollis”, lai pārsteigtu klausītājus.

Kopumā „Turaidas Rozei” bijuši pieci sastāvi, pēdējais darbojās jau atkal Imanta Kalniņa vadībā. Komponists no mūzikas aizgāja, lai pievērstos politikai, viņa vietā taustiņus spēlēja Einārs Jaunbrālis. Ceturtais „Turaidas Rozes” sastāvs sniedza vien astoņus koncertus, tostarp Almati un Dušanbē, kur piedzīvoja zemestrīci, bet par grupas vēsturi sīkāk un saprotamāk var izlasīt Daiņa Bušmaņa mājas lapā www.post-rock.lv/tr.htm.

Tuvākie grupas "Turaidas Roze" jubilejas koncerti notiks:

15.februārī Cēsīs,  22.februārī Rēzeknē, 7.martā Valmierā, 8.martā Ventspilī, 21. un 29. martā VEF Kultūras pilī, Rīgā, un kādu no tiem varbūt apmeklēs Dainis un Edmunds.