Pazīstamās un muzikāli atraktīvās Rīgas vokālās džeza grupas „Assembly Singers” sākums ir 1990. gads, kad viens no kādreizējā Padomju Savienībā pirmās un ļoti pieprasītā Rīgas džeza seksteta līderiem Einārs Verro aicināja vienkopus J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studentus, kuri interesējās par tolaik Latvijā tik mazpazīstamu un mazkoptu žanru kā vokālais džezs. „Assembly Singers” atjaunotajā Latvijā kļuva par šī žanra celmlaužiem un 28. oktobrī aicina uz kārtējo koncertu – šoreiz ar latviešu estrādes klasikas melodiju apdarēm džeza stilā, un viena koncerta daļa būs veltīta latviešu tautasdziesmām. Par gaidāmo koncertu un „Assembly Singers” vēsturi stāstīt ieradās Einārs Verro un ansambļa dalībnieks ar trīsdesmit gadu stāžu – Ģirts Gailītis, abiem, protams, šis ir tikai hobijs līdztekus kordiriģenta un pedagoga darbam.

No abiem runātājiem klausītājiem droši vien zināmāks būs Eināra Verro vārds, arī pateicoties darbībai Rīgas džeza sekstetā, kas astoņdesmito gadu vidū čakli sadarbojās ne tikai ar džezmeni Gunāru Rozenbergu, bet arī Raimondu Paulu – piedalījās Maestro koncertos, arī mūzikla „Vella būšana” ierakstā. Deviņdesmito gadu sākumā sekstets lēnām zaudēja savu nozīmīgo lomu, mainījās sastāvs, tad nu Einārs kļuva par līderi jaundibinātam līdzīga stila kolektīvam – vokālajai džeza grupai, kurā apvienojās toreizējie Mūzikas akadēmijas dažādu specialitāšu studenti:

„Patiesībā es tieši neesmu vainīgs, bet bija jauniešu grupiņa, kuri mani aicināja veidot, uzņemties vadību, radīt ko līdzīgu Rīgas džeza sekstetam. Studentiem bija paticis tas, ko darījām. Tad jā, es biju mākslinieciskais vadītājs, bet organizatoriski jaunos dziedoņus organizēja citi cilvēki – savācāmies sākumā kādi trīspadsmit, četrdpadsmit cilvēki.”

Pēc dibināšanas nākamajos divos gados „Assembly Singers” dziedāja ārzemēs, ieskaitot džeza festivālus, pirmais koncerts Rīgā jaunajai džeza vokālajai grupai notika 1992. gada Ziemassvētkos. Repertuārs pamatā bija angļu valodā, ieskaitot rokoperu „Šahs”. No sākumsastāva savā vietā palikuši trīs vīri – Einārs, Ģirts un Valters Līcis, meitenes gadu gaitā mainījušā vairākkārt, pašlaik „Assembly Singers” ir stabils sekstets.

„Mēs, kā jau vīrieši, esam noturīgāki un gadus neskaitām. Tagadējais sastāvs ir jau vairāk nekā desmit gadu, Elīna Selga pat dzied vēl ilgāk, bet šajā projektā viņa nepiedalīsies, būs tikai divas meitenes – Linda Pētersone un Līga Gaiķe.”

Koncertā, kura devīze ir Jāņa Sildega dziesma „Tā mana dzīve”, piedalīsies arī dziedātājs Daumants Kalniņš, kurš ar „Assembly Singers” sadarbojies jau iepriekš, jau 2010. gadā, svinot ansambļa 20. jubileju, arī 2013. gadā retromūzikas koncertā.

Kas attiecas uz retro, tad 1998. gadā „Assembly Singers” vīri – Einārs, Ģirts, Valters, kā arī Aivars Oliņš kā apvienība „Krambuļi” ieskaņoja 20 Latvijas studentu dziesmas un ziņģes, piedaloties arī Latvijas radio bērnu ansamblim „Dzeguzīte” – darbs tapa pēc toreizējā Latvijas radio 2 direktora, Latvijas radio skaņu ierakstu producēšanas daļas vadītāja Ulda Dukas ierosmes.

„Repertuārs bija mums tuvs dvēselei, ierakstā piedalījās tagad jau klasiķi – Viktors Ritovs, Ints Dālderis – labu labā kompānija.”

Arī tagad „Assembly Singers” būtu priecīgi radīt kādus pasūtījuma ierakstus, jo pašu rocība ir niecīga – līdz šim izdoti četri albumi, no kuriem noslēdzošais – 2000. gadā. 1996. gadā tapa kasete "Close To You", kam sekoja ziemassvētku dziesmu ieskaņojums kopā ar džeza trio un godpilnas cieņas apliecinājums džeza leģendai Gunāram Rozenbergam – albums „Rīga dimd” (1998).

Einārs Verro visu mūžu saistīts ar mūziku, kopš četru gadu vecumā ķērās pie klavierspēles. Ir vīru kora „Dziedonis”, LMA „Senaiskalns” diriģents, strādā Rīgas Valsts Vācu ģimnāzijā ar jauniešu kori un vokāli instrumentālo ansambli . Ģirts Gailītis, tāpat kā Einārs absolvējis Latvijas Mūzikas akadēmijas koridiriģēšanas nodaļu, pirms tam mācījās E. Dārziņa mūzikas vidusskolā, dziedāja zēnu korī, vada Salaspils kori „Lōja” – vienīgo lībiešu kori pasaulē:

„Līvu valodā atšķirībā no latviešu valodas palikuši mīkstie ŗ un garie ō. Bijuši arī citi kori – „Daile”, „Namejs”, ar Andri Sējānu vandījāmies par Kurzemi, kur bija koris Amula. Protams, „Ave Sol.”

„Assembly Singers” darbojas Rīgas pilsētas kultūras departamenta koncertorganizācijas „Ave Sol” paspārnē. Arī Verro dziedāja Imanta Kokara vadītajā kamerkorī „Ave Sol”, kura pieci dziedātāji 80. gadu sākumā apvienojās, lai dziedātu džeza mūziku daudzbalsīgi, iesaistot arī Latvijas radio kora dziedātāju Žaneti Ondzuli. Toreizējais džeza sekstets, kuru vadīja vispirms Ainars Knesis, tad Verro, uzmirdzēja ne tikai 1986. gadā konkursā „Jūrmalā”, bet arī uzstājās Tbilisi un Birštonas džeza festivālā, regulāras uzstāšanās notika džeza kafejnīcā Allegro, kur uz džemsesijām sabrauca mūziķi no visas Savienības. Izveidojās cieša sadarbība ar Gunāru Rozenbergu, kuras tradīcijas mantoja „Assembly Singers”. Viņa radītās tautasdziesmu apdares skanēs 28. oktobrī, bet estrādes dziesmām aranžējumu autors ir Madars Kalniņš. Viņš kopā ar mūziķiem Pēteri Liepiņu, Arti Orubu un Dominiku Višņauski atskaņos pavadījumus koncertā „Tā mana dzīve” – šo J. Sildega dziesmu savulaik izpildīja Aija Kukule. Skanēs citas populāras estrādes melodijas, kuru autori ir Ringolds Ore, Jānis Sildegs, Lolita Vambute un citi.

Līdz šim nodziedāti jau varbūt pat 600 koncertu arī aiz Latvijas robežām, protams, „Assembly Singers” piedalās Dziesmu svētku sarīkojumos, vokālo ansambļu skatēs. Ansamblim mēģinājumi notiek sestdienās, kad visbrīvāk no darbiem, kuri lielākoties saistīti ar mūzikas jomu.

 „Nenākam kopā kā uz darbu. Tas ir hobijs kopš jaunības gadiem – tātad kā atmiņas par jaunību.”