Šeit notiek Raimonda Paula, Daumanta Kalniņa, Ralfa Eilanda, Latvijas radio kora un daudzu citu mūziķu un kolektīvu uzstāšanās. Pirms koncertiem ikviens var iegriezties arī kaut vai apmeklēt mūzikas nama „Daile” kafejnīcu, arī atceroties kādreizējo iestādījumu ar šādu pašu nosaukumu ap stūri Blaumaņa ielā. Pretējā, Lāčplēša ielas stūrī saimnieko restorāns „Osiris”, kur nereti iegriežas Jaunā Rīgas teātra aktieri – tāpat bieži sastopami mākslinieki Andas Zadovskas radītajā mūzikas un kultūras oāzē, kas novembrī svin apaļu jubileju.

Pirms desmit gadiem sākot mūzikas nama „Daile” darbību, Anda Zadovska noslēdza līgumu tieši uz šādu termiņu ar ēkas īpašnieku Rīgas centrā Barona ielā. Par laimi, līgums pagarināts, nostiprināts zemes grāmatā un var droši turpināt rīkot koncertus un citus sarīkojumus:

„Mēs atvērāmies 2013. gadā, kad ēkai bija simtā jubileja, tātad tagad jau simtu desmit.  Mūzikas nams – šis nosaukums sevī ietver arī teātri, pie mums radies žanrs – muzikāli poētiskā lekcija. Mūzika, teātris – esam kultūrvieta.”

Joprojām gadās, ka pie Andas ierodas cilvēki ar biļeti uz Dailes teātri, tomēr vairums iegaumējis, ka šī ir cita zāle, turklāt darbojas pilnīgi bez valsts vai pašvaldības finansiāla atbalsta. Šāda veida uzņēmējdarbībai Zadovska pievērsās pirms 15 gadiem, kad principā nejauši, veidot savu māsu, dziedātāju Kristīni Zadovsku uz koncertu, viņa iepazinās ar komponistu Jāni Lūsēnu.

„Es tobrīd strādāju toreiz lielākajā kosmētikas vairumtirdzniecības firmā. Bet, ja paskatās, esmu bijusi tuvu stāvoša kultūras lietām – pabeidzu flautas klasi mūzikas skolā, pēc vidusskolas izmācījos par tautas deju ansambļu vadītāju, beigās izstudēju Latvijas universitātē ekonomiku un vadību. 2008. gadā mans pirmais koncerts bija Lūsēna cikls „Mazu brīdi pirms”.”

Tapa muzikālais teātris ARS NOVA un iestudējumi – „Agrā rūsa”, „Kaupēn, mans mīļais”, „Sniega karaliene” u.c., koncertprogrammas ar Jāņa Lūsēna dziesmām. Tas bija teātris bez telpām, milzu nauda tika tērēta tieši loģistikai, lai izrādītu uzvedumus  Valmieras teātrī, Rīgā Kongresu namā, kinoteātrī „Splendid Palace”, Nacionālajā operā…

Vīzija par to, ka beidzot nepieciešamas pastāvīgas telpas kādā kultūrvēsturiskā Rīgas ēkā, Zadovskai radusies 2012. gadā, bet apdzīvot kādu pamestu rūpnīcu viņa negribēja:

„Tā bija doma no kosmosa, tad Google ierakstīju frāzi „izīrē bijušā kinoteātra telpas”, un izlēca šis sludinājums.”

Kopš mūzikas nama „Daile” atklāšanas ar Jāņa Lūsēna un Ojāra Vācieša dziesmu programmu „Pus Es” Ģirta Ķestera priekšnesumā pa šiem desmit gadiem ir bijušas divas reizes, kad Anda Zadovska grasījusies padoties, jo sevišķi kovida laikā:

„Man bija sajūta, ka strādāju par galveno grāmatvedi, aizpildot visādas tabulas par kritumu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, par laimi, viss beidzās labi. Otra krīze bija šī gada sākumā, kad neparedzēti palielinājās apkures cenas, ar ko neviens nebija rēķinājies. Parādu maksāju līdz augustam.”

2014. gadā liktenis un Zigfrīds Muktupāvels atveda komponistu un pianistu Raimondu Paulu. „Sevišķi omulīgi viņi jūtas rozā tualetē,” pasmīn Maestro, uzsverot, ka Andai izdevies radīt labu atmosfēru gan māksliniekiem, gan, protams, publikai, kam atvēlētas 450 vietas nosacīti nelielajā zālē. „Tur spēlē labākie mūziķi ar savām soloprogrammām, kuri netiek lielajās zālēs, apgrozās vislabākie aktieri. Es viņai novēlu panākumus, jo pašai viss jānopelna. Tai ziņā viņa ir meistars! POaretam vajag iekurināt, citādi es pie klavierēm jūtu aukstumu no tās mūra sienas.”

Ar Maestro Raimonda Paula mūziku vien mūzikas namā „Daile” skanējušas trīs programmas, kurās dziedāja Daumants Kalniņš, debitējot oratorijā „Dzejnieks un nāra” Dzejnieka tēlā ar Latvijas radio kori. Šeit piedzimušas arī viņa paša skaņdarbu programmas „Sirdsprieks” un „Drošinājums, „Dailes” jubilejas nedēļā skanēs arī Imanta Kalniņa dziesmu izlase „Kamēr vien gliemeži skrien”, bet rekordistu skaitā ar vairāk nekā simtu koncertu iekļuvusi Frenka Sinatras repertuāra dziesmu programma ar Jelgavas bigbendu Raita Ašmaņa vadībā:

„Šogad ar Maestro veltījām programmu Imantam Ziedonim jubilejas gadā, Ziemassvētku koncerti. Bet, runājot par „Daili”, pirmkārt, nav jārunā par zāli, tās īpatnībām vai publiku, bet gan par saimnieci vārda īstākajā nozīmē – Andu Zadovsku ar savu viesmīlību.”

Līdztekus koncertu rīkošanai Anda Zadovska nodarbojas arī ar ierakstu izdošanu, klajā nākusi virkne mūzikas namā „Daile” pirmatskaņotu programmu. Šeit dzimis arī vīru vokālais ansamblis „Daile”, dziedot dziesmas, kuras neviens vairs nedzied, ir rādītas teātra izrādes, pārsvarā gan muzikālas, tapuši oriģināluzvedumi, notikušas prezentācijas, starp citu, arī Latvijas radio jubilejas balle pirms vairākiem gadiem.

Ar mūzikas nama „Daile” 10. jubilejas programmu, kurā dalībnieku vidū arī ģitāristu trio, Ance Krauze un Zigfrīds Muktupāvels un citi, sākot ar 11. novembri, var iepazīties tā mājas lapā https://www.dailesnams.lv/.