„Pavasaris ir laiks, kad sākam sakopt savu apkārtējo vidi, taču retāk padomājam, ka mums ir arī sava iekšējā vide jāsakārto. Droši vien ikviens no mums kaut reizi ir dzirdējis vārdu salikumus „spēka vārdi”, „spēka dziesmas”. Visbiežāk tie skan droši vien dažādos dzīves godos, kā arī brīžos, kad īpaši nepieciešams spēks, izturība, piedošana un ticība gaismai sev un pasaulē,” tā klausītājus ar aicinājumu doties uz jauno koncertprogrammu „Spēka dziesmas” uzrunā muzikālā apvienība „Raxtu Raxti”. Sākuši ar Imanta Kalniņa dziesmām tautiskā manierē, turpinot ar pašu sacerējumiem, mūziķi atgriezušies pie latviešu tautasdziesmām, ar kurām savas gaitas mūzikā sākusi Kristīne Kalniņa. Viņa un Marts Kristiāns Kalniņš viesojas ciklā „Nošu atslēga”.

„Dažreiz tas, kas uz āru, ir svarīgāks nekā tas, kas ar mums notiek iekšā, jo tur prasās pamatīgāks darbiņš nekā ar grābekli rokā. Tā bija arī nepieciešamību mums pašiem – pandēmija, blakus karš, kas radīja daudz neskaidrību, arī bailes, un tad likās, ka ir īstais brīdis, kad dziedāt latviešu spēka dziesmas,”

Uzskata Kristīne Kalniņa (Kārkle), kas vākusi tautasdziesmas folkloras ekspedīcijās, sastopot ļaudis, kuri pārdzīvojuši pasaules karus. Viņi stāstīja, ka dziesma ir palīdzējusi grūtos brīžus pārvarēt, jo dziesmā ir spēks – tā palīdz dzīvot un virzīties uz priekšu.

Sākotnēji gan „Raxtu Raxti” tapa, lai tautiskā stilā dziedātu Imanta Kalniņa dziesmas. Apvienības iniciators 2012. gadā bija Marts Kristiāns, kas rīkoja „mazās Imantdienas”, taču Kristīne viņš bija sastapis daudz agrāk, kad viņa piedalījās projektā „Pūces etnogrāfiskais orķestris”. Kristīne ir dziedātāja un vijolniece, uzaugusi Līvānos, kur viņas mamma vadīja folkloras kopu „Ceiruleits”. „Raxtu Raxtu” mūziķis ir arī Kristīnes brālis  Edgars Kārklis, pamatsastāva dalībnieks arīdzan dūdu un bungu grupā „Auļi”, ar kuru noris veiksmīga sadarbība.

„Lielu tuvību jūtu ar Vaivodu dzimtu Vanagos, mammas vecākiem, tur pagāja mana bērnība. Vecāki, protams, sarunājas latgaliski, un arī mana latgaļu valoda ir dzīva.”

Marts Kristiāns arī iemācījies saprast sievas ģimenes runāto, var klausīties diezgan brīvi. „Spēka dziesmu” programmas noslēgumā skan „Pie Dieviņa gari galdi” – latgaliešu dziesma, kuru Kristīnei Kalniņai pat grūti dziedāt latviski, jo kopš bērnības tā skandēta latgaliski.

„Dziedam savas paša spēka dziesmas. Nezinu, vai uz koncertiem nāks tautas mūzikas mīļotāji, vai „Raxtu Raxti” fani, kas tādējādi iepazīsies ar tautasdziesmām. Koncerta nolūks ir – ielūkoties sevī, iegūt mieru, ieklausīties vārdos, jo apkārt nekas nerībēs. Bet, protams, ir spēcīgas un arī lustīgas dziesmas. Rindiņa atkārtojas, tad varēs piedziedāt līdzi.”

Šī gada janvārī Kristīnei bija apaļa jubileja, taču viņa dzimšanas dienas skaļi nesvin, pēc uzmanības netiecas, un tā ir arī koncertos – lieka vērība mūziķi pat mulsina. Koncertos katram ir savas raksturdziesmas – dzied arī Edgars Kārklis un, protams, Marts Kristiāns:

„Uz skatuves mums nav sacensību par pirmo vai otro vai trešo vietu. Grupā „Autobuss debesīs” protams, sevi izjūtu kā galvenās informācijas nesēju, bet apvienībā „Raxtu Raxti” tāda ir Kristīne.”

Spēka dziesmu programmā muzicē Gatis Valters, Artis Orubs un Ilze Grunte, skanējums ir akustisks.

„Šoreiz bez bungām, toties ar trīs un četrbalsīgu dziedāšanu, tautas mūzikas dziedāšanu, kas pušu plēš arī bez bungām, iedod pamatīgu jaudu.”

Ansambļa dziedāšanu kā lielāko prioritāti uzsver arī Marts Kristiāns, nenoliedzot, ka pašiem patīk varenība un jauda, kas skan lielajos koncertos. Bet šoreiz priekšroka dota niansētai ansambļa dziedāšanai, iespējai sadzirdēt vienam otru.

Populārākās sava repertuāra dziesmas „Raxtu Raxti” jau pierastajā manierē atskaņos 25. maijā kopā ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” diriģenta Normunda Šnē vadībā Liepājas koncertzāles „Lielais dzintars” pavasara sezonas noslēgumā. Tām jaunus aranžējumus radījis Emīls Zilberts, un „Raxtu Raxti” atskaņos pavadījumus 15. jūnijā Dikļu Neikenkalna dabas koncertzālē lielkoncertā, kur sadziedāsies 125 jauktie, sieviešu un vīru kori, atzīmējot Pirmo Dziedāšanas svētku 160.gadskārtu.

Vasarā mūziķi jau kuro reizi dosies viņpus okeānam, lai piedalītos Rietumkrasta latviešu Dziesmu svētkos, bet rudenī solītas grupas „Autobuss debesīs” jubilejas koncertsvinības:

„Uz jubileju pievienosies arī mūsu pirmā sastāva dalībnieki, tas ir Andrejs Grimms un šobrīd Zviedrijā dzīvojošais Ērvings Znotiņš. Kāpēc man tas ir īpašs prieks ? Paiet kaut kāds laika sprīdis, un mēs atgriežamies pie tā, kas mūs ir vienojis. Un, iespējams, ar jaunu elpu un muzikālu uzrāvienu!”