Dziedātāja Ance Krauze pēdējos gados rūpīgi pārdomā piedāvājumus, lai dotu jāvārdu koncertiem. Šogad arī ārpus Rīgas viņas unikālā balss skanēja Ulda Marhilēviča un Guntara Rača dziesmu ciklā „Gaismas atgriešanās”, atzīmējot tā 20. jubileju. Bet pirms divdesmit pieciem gadiem Ance sadarbojās ar grupu „Tumsa” kā fona dziedātāja, nākamajā gadā iesaistījās rokoperas „Kaupēn, mans mīļais” uzvedumā, kur atveidoja vairākas lomas. Kopš tā laika viņa iemīļojusi Jāņa Lūsēna mūziku, kas Ances repertuārā bijusi vairakkārt. Ilga draudzība saista arī ar Raimondu Paulu, pateicoties kuram, pirms 20 gadiem tapa Krauzes duets ar Normundu Rutuli, bet šajos Ziemassvētkos dziedātāja un Maestro atkal pieskandinās mūzikas namu Daile. Dziesmas koncertam izraudzījās Ance pati, protams, skanēs arī 2021. gada albuma „Sasala jūrīna” repertuārs, bet ne tikai.

Ziemassvētki ir ģimenes svētki, bet Ance ar meitām – Elzu, Kati un Billi Siliņām - pirms tiem čakli strādās, lai sagādātu svētkus visiem:

„Meitenes mācās mūzikas skolā, līdz ar to šis ir saspringts un darbīgs gatavošanās laiks, arī tur ir Ziemassvētku koncerti, iznāk ne tikai pašai uzstāties, bet arī piedalīties meitu dzīvē.”

Visas  trīs Ances meitas uzstāsies Ziemassvētku koncertos, Elza spēlē vijoli, , arī Kate un Bille rādīs savu meistarību dziedāšanā un instrumentu spēlē, pērn šādā sastāvā jau notika divi koncerti:

„Man liekas, ka ir labi, ja meitenes parādās uz skatuves. Viņām viss patīk, sākot no mēģinājumu procesa un mūzikas nama „Daile” bufetes, kur viņas taisa mūziķiem kafiju, līdz skatuvei, kur tiek pucētas un grimētas. Ir komplimenti no klausītājiem, kuri arī viņas baro…”

Pēc Alsungas mūzikas skolas beigšanas Ance devās uz Liepāju, kur pabeidza mūzikas vidusskolas vokālo nodaļu, sekoja Latvijas Mūzikas akadēmijas mūzikas pedagoģijas nodaļa, un pamatīgās izglītības dēļ Krauze ar prieku gatavo repertuāru no notīm. Taču uz skatuves dod priekšroku dziedāšanai bez tām – lai materiāls ir galvā un var pilnībā atdoties priekšnesumam.

„Es pat nezinu, kāpēc aizgāju uz vokālo nodaļu. Jā, dzīvi gribēju saistīt ar mūziku, varbūt likās vieglāk tur iestāties. Bet šie vokālie vingrinājumi meitenei no Alsungas, kas visu mūžu dziedājusi ansamblī „Mazie suitiņi”, man noder joprojām – varu dziedāt lielas, daudzveidīgas programmas.”

Krauze dziedājusi tiešām daudzpusīgu repertuāru no tautasdziesmām līdz Uģa Prauliņa ciklam „Krustadancis”, piedalījusies dziesmu svētkos, protams, muzikālā teātra uzvedumos. Šo izdevību viņai lielākoties piedāvājis Jānis Lūsēns, sākot ar „Neglīto pīlēnu” Liepājā un turpinot ar Elzas lomu mūziklā „Agrā rūsa”. Viņa piebalsojusi arī Arnim Mednim Eirovīzijas dziesmu konkursā, kur karuseļos tik skaļi bļāva, ka tika pie īpašas priocedūras – balsssaišu masāžas.

„Jo kļūstu vecāka, jo esmu uzmanīgāka pret savu balsi. Tādēļ runāju pieklusināti, mēģinājumus neizliekos simtprocentīgi, sevišķi augstākajās skaņās. Jā, piedomāju.”

Savukārt Raimonds Pauls jauno dziedātāju ievēroja mūzikas akadēmijas kora priekšnesumā, dziedot solo gospeļstila skaņdarbā. Sekoja uzaicinājums piedalīties viņa 65. jubilejas koncertā, gadu vēlāk jau bija ieskaņots Ances debijas albums „Šūpoles”, kura dziesma „Zilais mēness” šogad skan Ziemassvētku koncertos. Paula mūzika skanēja arī albumos „Lecam pa vecam” un „Zili brīnumi” ar Normundu Rutuli:

 „Tādā vecumā tu lepojies, ka ir pieci koncerti dienā, bet tas bija mazliet pārgalvīgi, sevišķi nokļūšana uz šiem koncertiem.”

Nu jau par milzu hitu Ances sniegumā kļuvusi tautasdziesma „Sasala jūrīna” R. Paula apdarē, kas tapa kā pasūtījums uz Dziesmusvētkiem korim ar solistu. Dziesma pārtapa dejā lustīgākos ritmos, un tieši šī versija bieži skan Latvijas Radio 2:

„Maestro zināja, ka dziedāšu es, tāpēc ņēma no Kurzemes un saskaņoja tonalitātes. Es ar šo dziesmu ļoti labi sadzīvoju,  jo tautasdziesma nekad neapnīk.”

2015. gadā ar Jāņa Lūsēna mūziku tapa cikls „Kad mīlestība dzimst”, ar kuru Ance un Zigfrīds Muktupāvels apceļoja Latvijas dievnamus, un tajos Ziemassvētkos nebija sniega. Ar Zigfrīdu novembrī Ance atkalsatikās J. Lūsēna dziesmu programmā „Violets, savukārt šajā sniegotajā ziemā no 17. līdz 23. decembrim mūzikas namā „Daile” Krauze pati sastādījusi koncertprogrammu. Tajā skanēs tikai Raimonda Paula melodijas, un pirmoreiz dzirdēsim Maestro apdarinātas suitu Ziemassvētku tautas dziesmas, ko izpildīs Ance Krauze, Raimonds Pauls, Elza Siliņa, Kate Siliņa, Bille Siliņa, Raimonds Macats (čells, taustiņinstrumenti), Oskars Sproģis (basģitāra) un Artis Orubs (sitaminstrumenti).

„Jau pagājušogad uzstājāmies Ziemassvētkos, mums pašām patika, un klausītājiem patika.”