Pirmais raidījuma „Nošu atslēga” viesis ir kādreizējais Poligrāfiķu kluba dīdžejs Ainars Mielavs, kurš, sācis dziedāt, izvērties par dziesmu autoru, dzejnieku, izdevēju, bet pēdējos gados atkal atgriezies pie savas mākslinieka profesijas – atsācis gleznot. Šogad 10. septembrī Ainaram apritēja apaļi 60, kam par godu klajā nācis jauns albums „220 volti”, un kopā ar jauno mūziķu grupu gada nogalē notiks jubilejas koncerti.

 

„220 volti? Noņem jebkuru rozeti un iebāz tur matadatu un dabūsi pa nagiem. Tas saistās arī ar manu bērnību, kad visi man zināmie zēni bija ziņkārīgi un bija paguvuši kaut ko iebāzt rozetē, kamēr vecāsmammas nav klāt, un norāvās. Tas ir spriegums, kas liek būt uzmanīgam. Tas šajā gadījumā ir par mani, ka jābūt uzmanīgam, jo varu norauties. Un arī no manis var norauties par lietām, ja redzu, ka kaut kas notiek netaisnīgi, tādas lietas, par kurām sabiedrība klusē.”

„Nošu atslēgas joprojām nepazīstu. Kad Uldis Marhilēvičs piedāvāja kopā sarakstīt dziesmas, man bija divdesmit seši gadi un biju ļoti paškritisks. Likās, ka par vēlu, tagad šķiet, ka būtu varējis apgūt notis un pat elementāri klavierspēli. Bet bija Uldis, tad Gints Sola, un tagad mans tuvākais domubiedrs ir Rūdolfs Macats, ar kuru kopā radām jaunas idejas un kopā noslīpējam. Un praktiski tagad nošu zināšanai īsti vairs nav nozīmes, turklāt esmu devies dziļumā – pievērsies dziesmu vārdiem, esmu arī atsācis gleznot.”

„Man principā nekad nav bijis lampu drudža, izņemot reizes, kad jādzied mūsu Valsts himna…”

„Tādā režīmā, kāds grupai „Jauns Mēness” bija 90. gadu beigās, sapratu, ka neesmu no kliedzējiem. Varu dziedāt pietiekoši skaļi, bet nedrīkstu savu balsi mākslīgi ķērcināt. Iedzīvojos balss problēmās un nolēmu, ka pietiks mocīties, jādzied sev ērtā režīmā un reģistrā. To arī līdz šai dienai daru”.

Raidījumā Mielavs dalījās arī stāstos par to, kā radās viņa interese par mūziku;

kāds bija viņa diplomdarbs, beidzot Mākslas akadēmiju;

kā „Jauns Mēness” tikai pie Latvijas Lielās mūzikas balvas ’98;

cik izbrīnīts bija mākslinieks Ivars Mailītis pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā Parīzē, viesnīcas televizorā ieraugot dziesmas „Piekūns skrien debesīs” videoklipu,

un kopā ar Daigu atcerējās daudz citu interesantu savas dzīves notikumu.

 

Ar 1. oktobri Latvijas radio 2 skanēt sāk jauns raidījums „Nošu atslēga”.

Klausītāji jau sen izteica vēlmi dzirdēt garākas intervijas ar populārās mūzikas „vecās gvardes” pārstāvjiem, veltīt kādu analītisku pārraidi ne tikai jaunākajām dziesmām, bet arī tām, kas bija aktuālas pagājušajā gadsimtā. Daiga Mazvērsīte uzņēmusies pienākumu – iepazīstināt ar populārās mūzikas ievērojamākajām personībām, kā arī atgādināt spilgtus gan estrādes, gan rokmūzikas notikumus.