Noslēdzies pamatīgs 2023. gada darba posms raidījumā „Nošu atslēga”, atklājot latviešu populārās mūzikas noslēpumus, iepazīstinot ar jaunumiem, ļaujot citā gaismā palūkoties uz mūziķu un kolektīvu veikumu, protams, iztirzājot žanra aktualitātes. Gadu sākām ar literatūru – Skrīveru rokmūzikas hroniku, kuru apkopojis ģitārists, dziesmu autors, grupas "Opus pro" dalībnieks Artūrs Zemnieks – toreiz raidījumā jaunību atcerējās arī skrīverietis, ģitārists komponists Armands Alksnis.

Artūra Zemnieka debija literatūrā, dokumentālais pētījums „Mājās vēl negribas iet” bija veltīta dzimto Skrīveru mūziķiem un kolektīviem, kas kopš 20. gs. 60. gadu vidus priecēja dejotājus visā apkaimē. Viņi ne tikai muzicēja, dziedāja un spēlēja, bet arī meistaroja un pirka instrumentus, aparatūru, draudzējās cits ar citu toreiz un tagad, kad dzīvi palikušie bija gatavi dalīties atmiņās ar Artūru.

Savukārt ļoti personisku grāmatu šogad izdevusi dziedātāja, dziesmu autore, grupas "Astro'n'aut" dibinātāja Māra Upmane-Holšteina, kas arī paviesojās Nošu atslēgā. Pirms vairākiem gadiem kādā intervijā Māra izteicās, ka jau skolas laikā iztēlojusies, lai viņas vārds reiz būtu lasāms literatūras hrestomātijā. Interese par literatūru, protams, attīstījusies līdz ar dziesmu vārdu rakstīšanu, bet ne tikai – Upmane-Holšteina ir ieguvusi bakalaura diplomu Latvijas Universitātes komunikācijas zinātnes  programmā un reiz cerēja kļūt par žurnālisti. Tagad pie lasītājiem devusies viņas grāmata Piezīmes uz šaubu malām, kas vēsta par ceļu mūzikā no pirmajiem akordiem līdz lieliem koncertiem, un atklāta arī personiskās dzīves sadaļa, bez kuras, sevišķi sievietes, daiļrade nav iedomājama.

Autobiogrāfiska, protams, ir kontrtenora Sergeja Jēgera dzīvei un daudzpusīgajai radošajai pieredzei veltītā grāmata „Kāda laimīga sagadīšanās”. Tās autore ir Laima Gaitniece, un nosaukumā likti vārdi no vispopulārākās Sergeja izpildītās Ulda Marhilēviča dziesmas "Rēdereja".

Cikla "Nošu atslēga" būtisks temats ir mūziķu jubilejas, taču ne jau visi, kam tika veltīti raidījumi, vēl ir mūsu vidū: pieminējām dziesminieku Hariju Ozolu, par kuru stāstīja viņa dziesmu biedri Juris Hiršs un Santa Zapacka, atcerējāmies Niku Matvejevu Ilonas Matvejevas un Raimonda Macata stāstos, par savu kolēģi "Čikāgas Piecišos" Albertu Legzdiņu stāstīja Armands Birkens.

Dziesminieci Austru Pumpuri pieminējām 95. kubilejā līdz ar aicinājumu uz Austrasbērnu koncertiem, atmiņās dalījās Ēriks Pozemkovskis, Anta Eņģele un Austras biedrības projektu vadītāja Inese Sērdiene, tāpat ar koncertiem tika pieminēta Latgales rūžeņa Aija Rimša – par viņu stāstīja izdevējs Andris Dzērve un aranžētājs un mūziķis Andris Šīrants.

Savukārt par dziesminieku Gunāru Meijeru, kuram šogad būtu 65, runāja pianists Gints Žilinskis un teju ar asarām acīs savu atcerējās runāja mūziķis, grupas "Labvēlīgais Tips" un dueta "Karakums" dalībnieks Normunds Jakušonoks.

Allaž interesanti bijis studijā pie mikrofona satikties ar jaunās paaudzes mūziķiem, dziedātājiem, pavērot, kādas ir modes tendences popmūzikā, ar kādu pārliecību varam raudzīties nākotnē, kurā, cerams, allaž atradīsies vieta dziesmām latviešu valodā. Šajā ziņā liela pārliecība strāvoja no projekta "Zvaigznājs" radītājas Agneses Rakovskas, kas "Nošu atslēgā" ciemojās līdz ar savām audzēknēm Paulu Dunderi un Sabīni Mustermani, kas jau izdevušas savus debijas albumus ar pašsacerētām dziesmām, un apņēmības pilna iekarot pasaules slavu joprojām ir viena no Enigmas balsīm – Fox Lima jeb Alise Ketnere. Savukārt Kristīna Zaharova, kas ir pilnas slodzes Daugavpils aktrise, cer, ka varēs atgriezties pie tikpat pamanāmas darbības popmūzikā kā pirms dažiem gadiem, kad startēja Eirovīzijā, dziedāja Raimonda Paula koncertos, piedalījās TV šovos, un spožu nākotni noteikti var paredzēt arī māsām Dimantām – Katrīnai un Laimai, kas vasaras saulgriežos mūs iepriecināja ar albumu "Celies, Jāņu diena". Arī grupas „Tautumeitas” dalībnieces daudzbalsīgi izdzied savu sirdi, savienodamas seno un moderno, izdoti jau 3 albumi, un uz sarunu Nošu atslēgā ieradās grupas pianists Elvis Lintiņš, Ilona Dzērve-Tālute un Asnate Rancāne, lai dalītos pārdomās par latviešu tautas mūzikas vietu mūsdienās un veidu, kā "Tautumeitas" cenšas to padarīt ikvienam tuvāku.

Latvijā un ciklā "Nošu atslēga" šogad pirmoreiz atzīmējām arī Folkloras dienu. Ciemos pie mums uz Latvijas radio 2 ieradās etnomuzikoloģe Igeta Ozoliņa, kas vada etnoprieka grupu „Ogas”, un dziedātāja Ieva Mora, kura 2016. gadā pašas spēkiem iedziedāja un izdeva albumu „Latviešu tautasdziesmas”, painteresējāmies arī par to, kā pie intereses par latviešu tautasdziesmām nonāca grupas Skyforger dibinātājs, mūziķis un vokālists Pēteris Kvetkovskis. Protams, arī populārais Eirovīzijas dziesmu konkurss netika aizmirsts, kurā gan atkal Sudden Lights atstāja Latviju bez lauriem, toties par konkursu priecājās Diona Liepiņa, dueta "Neprāts" dalībnieki un grupa "Audiokvartāls".  Analizējām arī blūza norises Latvijā par godu kārtējam blūza festivālam Ropažos, ciemos ieradās tā rīkotāji  Jānis Bukovskis un Rolands Saulietis, grupas Latvian Blues Band dalībnieki, un viedokli izteica arī Liepājas blūzmenis Ainars Pūpols. Gan latviešu popmūzikas, gan džeza vienītājiem noteikti bija interesanti tuvāk iepazīties ar Eināra Verro dibibināto apvienību Assembly Singers, par to stāstīja arī ansambļa dalībnieks Ģirts Gailītis, ielūdzot arī uz koncertu. Joprojām koncertē arī grupa "Dzeltenie pastnieki", un Viesturs Slava un Ingus Baušķenieks Latvijas Radio 2 ēterā atcerējās arī senos laikus, kad jauns instruments, tā skaņa radīja iedvesmu kādas dziesmas tapšanai. Pēc tam gan bija izaicinājums ieskaņoto pienācīgi nospēlēt koncertā un šajā ziņā "Dzeltenie pastnieki" beidzot jūtas ar sevi apmierināti.

2023. gadu jubilejas zīmē aizvadīja daudzas slavenības, kuras arī aicināju pie "Nošu atslēgas" mikrofona. Tikai pirms nedēļas savās atmiņās dalījās "Mikrofona" aptaujas četrkārtējā uzvarētāja Mirdza Zīvere, par godu pagājušajā gadsimtā populārās dziesmu aptaujas 55. jubilejai. Duets "Hameleoni"Ēriks Budēvics un Andris Veinbergs nosvinēja 25. jubileju un ciemojās studijā līdz ar producentu un savu radītāju, kā arī dziesmu autoru Gaiti Lazdānu. Sajūsmā par albuma "Jauni "izdošanu, kas tika svinēta ar koncertu Palladium, "Nošu atslēgā" dalījās "Dzelzs Vilka" dalībnieki Juris Kaukulis un Kaspars Tobis. Divatā, Juris un Kaspars, izveidoja arī apvienību „Jauno Jāņu orķestris”, kurai šogad svinēja apaļu jubileju – 10 gadu! Tikmēr jau 25. jubileju šogad atzīmēja kapela „Hāgenskalna muzikanti”, kas savā daiļradē atdzīvina Aizgājušo laiku noskaņas. Tās dalībnieki ir Zane Kriumane un Rolands Zelčs, Sandra Lipska un Ilmārs Pumpurs, divi muzikāli pāri, un visi arī dzied. Varbūt visvairāk un skaļāk tieši Ilmārs, kas atnāca ciemos uz Latvijas Radio 2, lai kā pieredzes bagāts etnomuzikologs pastāstītu par kapelas muzicēšanas tradīcijām, paša rīkoto festivālu „Dzīvā mūzika” un Hāgenskalna Muzikantiem un cerams šī kapela turpinās savu auglīgo darbošanos, uzturot dzīvu mūsu vecāku un vecvecāku iemīļoto dziesmu un deju repertuāru

Ciemos uz Latvijas Radio 2 atnāca dziedātājs Laimis Rācenājs, komponists Imants Paura, dziedošais aktieris Ivars Kalniņš, dziedātāja Ieva Akuratere, kā arī dziedātājs Imants Vanzovičs. Un tas nebūt nav viss gada jubilāru saraksts, jo raidījumos skanēja sarunas arī ar jubilārēm – dziedātāju un džeza pedagoģi Ingu Bērziņu, dziedātājām Inesi Gresti, Ilonu Bageli, šī gada koncertu rekordisti, protams, Mariju Naumovu. Paviesojās pie mikrofona arī jubilāre, dziedātāja Ira Krauja-Dūduma, kas nāk no gleznainās remtes un 7. klasē sāka mācīties spēlēt ģitāru – spēcīgās balss īpašniece, kas bija soliste grupās "Modo", "Tukums 3" un "Inversija", joprojām uzstājas koncertos un pat dejās, un mammas pēdās devusies Iras meita Rūta Dūduma-Ķirse:

Kaut gan grupa "Vecās mājas" beidza darboties jau pagājušā gadsimta deviņdesmito vidū Uģis Prauliņš, Armands Alksnis, Andris Alviķis un Tālis Gžibovskis joprojām var rādīt piemēru jaunajiem, un to arī darīja savas skaņuplates prezentācijas koncertā. "Vecās mājas" ciemojās arī Latvijas Radio 2 studijā, stāstot par savu mūziku, un 17. februārī jau nākamajā 2024. gadā aicina uz koncertu Ulbrokas pērlē. Atskatoties uz aizejošo gadu un "Nošu atslēgas" raidījumiem – dzirdējāt arī sarunas ar  jubilāriem - dziedātāju un dziesmu autoru Māri Sloku un dziedātāju, trompetistu Andri Ābelīti, kā arī dziedātāju Andri Ērgli, kas savu 40. jubilejas koncertu sarīkoja Liepājā, pilsētā, kas viņam nozīmējusi ļoti daudz, un turp dziedātājs joprojām bieži mēro ceļu, pēdējos gados arī lai sadarbotos ar ģitāristu un dziesmu autoru Ingu Šplītu.

Starp citu, savulaik Andris Ērglis atveidoja Italo mūziklā "Agrā rūsa", kura jaunajam uzvedumam arī bija veltīts raidījums ciklā Nošu atslēga, tāpat kā izrādei ar Imanta Kalniņa mūziku - "Kapteiņa Granta bērni". Kas tad vēl nācis ciemos, lai ar Nošu atslēgu vestu mūs mūzikas noslēpumu pasaulē: tie bijuši dziedātāji un dziesmu autori Gatis Mūrnieks un Edvards Strazdiņš; romantiskais duets Čipsis un Dullais.

Komponists Ivars Žindulis un dziedātājs Jānis Pakalnišķis bija slaveni pagājušajā gadsimtā, bet arī šajā viņiem bija ko teikt Latvijas Radio 2 klausītājiem. Viesojāmies Liepājā, kur atklāja Raimonda Paula skaņuplašu izstādi, kas visu 2023. gadu ceļoja pa Latviju, par mūzikas nama "Daile" 10. jubileju stāstīja tā saimniece Anda Zadovska, un šajā raidījumā vārdu devu Raimondam Paulam, kas bijis klātesošs neskaitāmos "Dailes" koncertos – par to runājām arī ar dziedātāju Anci Krauzi, bet, ja būtu jārezumē, kas tad bijis "Notikums Numur Viens" 2023. aizejošā gada popmūzikas norisēs, tad, manuprāt – un cerams, daudzi, piekritīs, ka tā bija grupas "Zodiaks" atgriešanās, par raidījumā stāstīja Jānis Lūsēns un Zigfrīds Muktupāvels.

Lai muzikāli bagāts un ražīgs mums visiem nākamais 2024. gads!