Mārtiņdiena neatkārtojami daudzus gadus kopā ar saviem draugiem svinēja mūziķis, dziedātājs, dzejnieks Mārtiņš Freimanis, šogad Mārtiņdienā Aizputē uz muzikālu tikšanos aicina grupas „Tumsa” dibinātājs un līderis Jānis Daugalis kopā ar ansambļa tagadējo solistu Jāni Dreimani, savukārt pirms nedēļas, 1. novembrī Latvijas 1. Rokkafejnīcā tika prezentēts pirmais grupas „Tumsa” albums bez Mārtiņa Freimaņa piedalīšanās. Tā nosaukums ir – „Nemiera kaijas”, tas ir astotais studijas albums, un raidījumā šoreiz ieskats šajā notikumā un, protams, jaunā albuma materiālā, kas atšķiras kaut vai solista balss dēļ.

1997. gadā "MicRec" izdeva grupas "Melnā Princese" albumu, to svinēt uz Liepājas 1. Rokkfajenīcu devās izdevniecības pārstāvis Guntars Račs. Gaviļniekus iesildīja tobrīd nevienam nezināma grupa „Tumsa” :

„Negribu apbēdināt Fēliksu, bet iesildītāji mani toreiz pat uzrunāja vairāk par "Melno Princesi". Tā iepazināmies, un jau pēc gada nāca klajā „Tumsas” debijas albums „ Putni”, ierakstīts triecientempā.”

Šovasar izdots arī „„Tumsa”s” pirmo dziesmu ierakstu albums „1996”, kurā kā solists jau piedalījās Mārtiņš, kurš nebija dziedātājs kopš grupas dibināšanas. Iepriekš šie 1996. gadā Liepājas „Rietumu radio” studijā veiktie 14 dziesmu ieraksti  latviešu un angļu valodā bija sakopēti vien pāris audiokasetēs un publiski nebija pieejami.

Par to, kas piedzīvots kopā ar Mārtiņu Freimani, Račs sola uzrakstīt grāmatā, kur tiks daļēji atspoguļota arī grupas „„Tumsa””  vēsture, ieskaitot kādas radiostacijas programmu direktora iebildumus pret ansambļa nosaukumu, kas jau sen liekas pierasts: „Nevarēsim pieteikt – „Tumsa”, lai nomaina nosaukumu.”

„Viegls ceļš „Tumsai”  nekad nav bijis, vienkārši dramatiskas sastāva maiņas! Ne jau viens vai otrs, bet aiziet līderi. Kādu laiku jaunais sastāvs saucās „Pēc Tumsas”, nespējot pārkāpt Mārtiņa zaudējumam.”

Grupā „Tumsa” tagad muzicē Jānis Daugalis - basģitāra, Haralds Drekslers - ģitāra, Uldis Knapšis – sitamie instrumenti, ģitāru spēlē arī Krists Dēvics. Par dziedātāju kļuvis Jānis Dreimanis, kura tēvs Viktors Dreimanis bija grupas „Credo” perkusionists.

Pirms pieciem gadiem Dreimanim piezvanīja Jānis Daugalis – visi liepājnieki taču darbojušies netālu viens no otra, un Dreimanis agrāk dziedājis grupās „Vietu nav” un „Downtown”. Zvans dziedātāju sasniedza Zviedrijā, kur Dreimanis tolaik strādāja, lai kļūtu par solistu projektā „Pēc tumsas” viņš atgriezās dzimtenē, un turpmāk katru gadu sniegti apmēram 15 koncerti. Tagad jaunajā albumā „Nemiera kaijas” Jānis ir ne tikai dziedātājs, bet arī dziesmu tekstu autors, un „Tumsa” koncertos skan arī dziesmas no Mārtiņa Freimaņa repertuāra. 

Bet kādas ir sajūtas dziedāt pēc Mārtiņa un Valtera Frīdenberga? Saņēmis piedāvājumu Jānis nopriecājās, kaut bija zināmas šaubas – ilgus gadus mūzikā nekas nebija darīts:

„Bija arī joks par to, ka grupas „„Tumsa”” dziedātājs ir visbīstamākā profesija. Bet tagad es to nekādi neizjūtu, jo ejam savu ceļu, mēs neietekmējamies no Freimaņa. Paši rakstām melodijas, es – tekstus. Par līdzību vai atšķirību nedomājam.”

Dreimanis arī dzejā nejūt nekādas sava priekšteča ietekmes, arī improvizējot varbūt tiek lietotas citas zilbes, turklāt jauno dziesmu aranžējumu, skanējumu veido visi grupas dalībnieki kopā.

„Pagaidām rakstu par putniem, Liepāju, jūru, to, kas notiek apkārt, neiedziļinoties pārāk dziļi. Pilnīgi cits rakstības, arī dziedāšanas stils.”

Pēc solista Dreimaņa domām, „Tumsas” nosaukums ir zīmols, viņš nejūt nepieciešamību pēc cita nosaukuma, un ar patīkamām sajūtām tiek gaidīta arī Mārtiņdiena, kurā tiek gaidīta kopīga sadziedāšanās ar klausītājiem.

Dibinot grupu „Tumsa” 1991. gadā, Jānim Daugalim gribējās radīt mūziku „Depeche Mode” stilā – uz diviem bija viens sintezators, tad pievienojās ģitārists, un šis posms noslēdzās 1993. gadā.

„Sākumā es biju vokālists, tad mazu mirkli, pusotru gadu mums bija sadarbība ar Feliksu Ķiģeli, tad uzaicinājām tolaik Liepājas mūzikas koledžā iestājušos Māri Zonnenbergu-Zombergu, no filmas „Emīla nedarbi”.”

Arī ģitārists  Haralds Drekslers muzicē „Tumsā” gandrīz kopš pirmsākumiem, taču daudz nekomponē, atšķirībā no Daugaļa. Mainījušies arī bundzinieki: Matīsam Pavītolam sekoja Kaspars Boroduško, tagad Mārtiņa Freimaņa klasesbiedrs Uldis Knapšis.

„Ar otru ģitāristu viegli strādāt, satiekamies divatā, sadalām partijas, bet taustiņinstrumenti bija ierasti, deva savas krāsas,”

Atzīst Drekslers, kurš tāpat kā Daugalis strādā par mūzikas pedagogu Liepājā – māca spēlēt jaunos ģitāristus, kuru netrūkstot. Repertuārā esot arī „Tumsa” dziesmas.

Jānim Daugalim ir vēlme izdot arī tos sešus ierakstus, kad grupas solists bija Valters Frīdenbergs. Šovasar pie faniem jau devās „Tumsas” pirmo dziesmu ierakstu albums „1996”, kurā kā solists jau piedalījās Mārtiņš:

„Sākumā bija ideja to izdot kasetē, septiņas latviešu un septiņas angļu, viena latviešu un visas angliskās ir Mārtiņa. Tur var dzirdēt riktīgi ķērcošu balsi, īstus „Līvus”, jo tas bija mūsu uzstādījums, ka tā Liepājā vajag!”

29. novembrī savu jauno programmu „Tumsa” atskaņos Liepājas kultūras namā Wiktorija, bet 10. novembrī, Mārtiņdienā Aizputē ikviens aicināts uz akustiskās mūzikas un stāstu vakaru ar „Tumsas” dibinātāju Jāni Daugali un šī brīža solistu Jāni Dreimani.