Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šoreiz raidījumā dominē jautājumi par ēkas siltināšanas iespējām, materiālu izvēli un darba gaitu.
1.jautājums. Kāds būtu labākais vecas koka stāvbūves (celtas kā vasarnīca) siltināšanas veids? Māja celta 1913. Gadā. Laika gaitā oriģinālais Jūrmalas profila dēļu apšuvums aplikts ar vagondēļiem. Iekšpusē apmetums, bet vairākās iekštelpās sienas vai daļa no sienas ir apšūtas ar finiera vai lamināta plāksnēm. Māja atrodas Jūrmalā, 400m no upes, lielu koku ieskāvumā. Siltināšanu no ārpuses apgrūtina mājas ārsienu kokgriezumu dekori, bet no iekšpuses varētu būt problēmas ar mitrumu un pelējumu. Varbūt ir kāds cits siltināšanas veids, lai nav jāupurē ārsienu dekori vai jāuztraucas par mikroklimatu telpās?
2.jautājums. Jumta stāva istabas sānos aukstie bēniņi. Ziemā istabas sienas aukstas, istabas grūti sasildīt .Domāju no bēniņu puses sienas siltināt ar vati. Kādu vati likt un cik biezu? Vai uz vates vēl kaut kas jāuzklāj?
3.jautājums. Mājas apmalēm tiek likts ekstrudētais putuplasts ar stiegrojumu un betonu. Daudzi šādas apmales veido un apgalvo ka tās ir labas, jo būtiski samazina grunts sasalšanas dziļumu un pasargā seklus pamatus no izcilāšanas. Sakiet, kāda ir faktiskā situācija ar šādām apmalēm? Vai tās tiešām ir tik labas? Kādi ir to plusi un mīnusi?
4.jautājums. Vai šāds risinājums grīdas segumam būtu pareizs? Grunts slānis (smilts ar māla piejaukumu), sijāta grants 100mm, oļu slānis 10mm, celtniecības biezā plēve, ekstrudētā putuplasta plāksne 100mm, stiegrota betona kārta 70mm un uz latām likta dēļu grīda. Nav paredzētas siltās grīdas. Vai šķembu vietā drīkst izmantot oļus? Māju ceļam uz veciem akmens pamatiem. Pie būvlaukuma pieejami daudz lielu un mazu laukakmeņu. Vai var šos laukakmeņus, oļus(50-300mm) izmantot kādā no grīdas slāņiem? Vai oļi nesvīdīs?
5.jautājums. Vai gaisa spraugu starp guļbaļķiem un skaidu plāksnes iekšējo apdari drīkst piepūst ar ekovati? Pirms 3 gadiem nopirkām 1950. gadā celtu guļbūvi. Augsti gruntsūdeņi. Apmēram pirms 15 gadiem saimnieki stiprinājuši pamatus. Apakšējie vainagi līdz palodzēm aizvietoti ar fiboblokiem, tie no ārpuses nosiltināti. Iekšpusē guļbūves sienas uz profiliem apšūtas ar skaidu plātnēm. Grīdas betonētas. Ziemā gar ārsienu un uz grīdas ir mitra josla. Skaidu plātnes viegli pelē. Dažus gadus mājā neviens nedzīvoja. Vai šī gaisa sprauga mazina vai veicina mitrumu? Kā rīkoties?
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X