Raidījumu klausieties audio pielikumā. Vai būvniecībā otrreizēji var izmantot sadzīvē bieži sastopamo iesaiņojumu materiālu - putuplastu? Klausieties raidījumu un uzzināsit būveksperta viedokli un ieteikumus.

1.jautājums. Mūsdienās daudzas sadzīves elektropreces tiek iesaiņotas putuplasta kastēs. Pēc izsaiņošanas putuplasts nonāk atkritumu konteineros. Tomēr zaļi domājoši cilvēki iesaiņojuma putuplastu sadrupina smalkos gabalos un izmanto otrreizēji, bet nu jau kā būvmateriālu. Parastais variants ir šāds: izgatavo cementa, smilšu, putuplasta maisījumu, kuru iestrādā klona grīdās. Kāds ir Jūsu tehniskais un ekonomiskais viedoklis par šādu risinājumu?

2.jautājums. Ir vienstāva gāzbetona māja ar aukstajiem bēniņiem. Jumta konstrukcijai ir izmantotas jumta kopnes, kas pilda arī pārseguma funkciju. Domājam kopnēm stiprināt metāla profilus rīģipša uzstādīšanai. Vai perimetra profilus vajag stiprināt pie ārsienām, nesošajām un nenesošajām sienām vai tikai iekārt pie kopnēm. Plāns ir likt rīģipsi divās kārtās pie griestiem. Vai būtu vērts vienu kārtu parastā rīģipša aizstāt ar ugunsdrošo? Daži iesaka izmantot ēnas šuves. Siltinājumā likšu apmēram 30cm vati. Ko vajadzētu likt starp rīģipsi un vati? Kāds būtu pareizs griestu „pīrāgs”?

3.jautājums. Kādu putupolistirolu izmantot zem siltajām grīdām?

4.jautājums. Esmu iegādājies 2stāvu māju. Mājai ir koka pakešu logi, gāzes apkure. Pirmajā stāvā siltās grīdas. Otrajā stāvā radiatori, lamināts. Mājas sienas šķērsgriezums: rīģipsis, 400mm biezs vieglbetona mūris, 70–80mm gaisa sprauga aizpildīta ar poliuretāna putām, 120mm silikātķieģeļu mūris. Mājas grīdas šķērsgriezums: keramiskās plātnes flīzes, 30mm cementa javas izlīdzinošā kārta stiegrota ar B500 sietu, 40mm siltumnesēja kārta, 100mm ekstrudētais putuplasts, 50mm betona melnā grīda, 100mm blietētas dolomīta šķembas. Mājai ir izstrādāts būvprojekts, kurā paredzēta mājas ārsienu siltināšana ar 100mm putupolistirolu. Pamatu siltināšana ar 100mm putuplasta plāksnēm, 700mm zem zemes. Vai ārsienas siltināšana ar putupolistirolu nenovedīs pie tā, ka mājas sienās sāks attīstīties pelējums? Vai mājas būvprojektā saistībā ar ārsienas siltināšanu vajadzētu izdarīt kādas izmaiņas? Vai pamatu siltināšana ar 100mm plāksnēm 700mm zem zemes ir pietiekoša?