Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kā veidot ēkas sanitārā mezgla konstrukciju un apdari, kāda veida ģipškartona plāksnes izmantot. Raidījumā būveksperta ieteikumi un padomi.

1.jautājums. Par rīģipša darbiem sanitārajā mezglā. Tiks izbūvētas starpsienas no 100mm cinkota tērauda profiliem un divām kārtām rīģipša.

1.1. Vai ir iespējams montēt pirmo kārtu ar standarta rīģipsi un otro kārtu ar mitrumizturīgo rīģipsi? Vai arī abās kārtās ir jāizmanto mitrumizturīgais rīģipsis?

1.2. Kā labāk rīkoties, vai montēt no sākuma sienas un tad griestus vai otrādi?

1.3. Kā izveidot pieslēgumu starp esošo mūra sienu un rīģipsi? Vai starp mūra sienu un rīģipsi atstāt spraugu un aizpildīt ar akrilu vai citu materiālu?

1.4. Cik lielu atstāt spraugu no grīdas līdz rīģipsim?

1.5. Vai ir jāizmanto mitrumizturīgo špakteļmasu šuvju un skrūvju vietu aizdarei?

2.jautājums. Veca lauku guļbaļķu māja. Iekštelpās kaļķa apmetums, turas labi. Vēlos dažas telpas no iekšpuses nosiltināt ar kokšķiedras plātnēm. Vai plātnes var stiprināt uzreiz pie apmetuma? Virsū kokšķiedras plātnēm plānoju klāt māla apmetumu.

3.jautājums. Mājas būvniecība bez kredītiem. Pirmajā gadā ielējām pamatus. Šogad mūrējam sienas. Nākošgad būs pauze, jo jāsakrāj nauda starpstāvu pārsegumam un jumtam. Sakarā ar lēno būvniecības tempu ēkā plānojam sākt dzīvot vēl pirms mājas siltināšanas. Sienas tiek būvētas no 300mm gāzbetona blokiem, plānojam siltināt ar 150mm fasādes vati. Domāju gāzbetona ārsienas apstrādāt ar stiegrošanas līmjavu, lai gāzbetons būtu pasargāts no ārējo nokrišņu ietekmes. Vai tas ir pareizs lēmums?

4.jautājums. Koka stāvbūve. No ārpuses siltināta ar 100mm akmens vati un apšūta ar apdares dēļiem. Ārsienas un pamati veido vienu vertikālu plakni. Starp sienu un pamatiem ir metāla lāsenis. Vēlos siltināt pamatus ar 50 vai 100mm putupolistirolu. Kā to pareizi izdarīt, lai mitrums no pamatiem nenonāktu sienās? Vai drīkst nosegt savienojuma vietu starp sienām un pamatiem ar putupolistirolu? Vai šī savienojuma vieta nepilda sienu ventilācijas funkciju?