Raidījumu klausieties audio pielikumā. Ēku īpašniekiem mūsu klimatiskajos apstākļos bieži nākas saskarties ar nopietnu problēmu - mitrumu būves konstrukcijās. Raidījumā būveksperta skaidrojums kāpēc tas rodas un padomi kā novērst mitruma radītās sekas.

1.jautājums. Mājai, kura celta ap 1890.gadu, akmens mūra pamati. Pamatu aptuvenais dziļums ir 1,5m. Vietās kur zemes līmenis ir līdz ar mājas pirmo ķieģeli sienas mitras. Kur zemes līmenis ir 30cm zem pirmā ķieģeļa, tur sienas ir sausas. Kā rīkoties, lai caur pamatiem nesūktos mitrums? Domāju rakt ap māju tranšeju aptuveni metra dziļumā, tad nomazgāt akmens pamatus, apstrādāt ar hidroizolācijas materiālu un pielikt hidroizolācijas membrānu. Beigās tranšeju aizbērt ar šķembām, bet pēdējos 15cm ar smalkākiem oļiem.

2.jautājums. Māja celta 1932.gadā, labā stāvoklī. Pirms 25 gadiem mājā ievilkām ūdeni un kanalizāciju. Apmēram pirms 10 gadiem vienā no mājas iekšējām starpsienām sāka parādīties mitruma pleķi, kas pamazām palielinājās. Sākumā domājām, ka varbūt saplīsusi kāda no zemē ieraktajām caurulēm vai arī uz tām kondensējas mitrums. Tika veikta visu metāla cauruļu nomaiņa uz plastmasas caurulēm. Arī pēc tam nekas nemainījās. Māja ziemā netiek apdzīvota. Viss ūdens tiek izlaists, ūdensapgādes sistēma tiek pilnībā atslēgta. Kaimiņi runāja, ka pateicoties pilsētas rakšanas darbiem ir pārraktas vecās āderes un mainījusies to virzība. Kas varētu būt cēlonis šādai situācijai un ko tur varētu darīt?

3.jautājums. Vēlos apmest vecu kaļķa apmetuma sienu. Vecais apmetums turas stingri, uzklāts uz skaliņiem, nokrāsots ar eļļas krāsu. Domāju uz šī apmetuma skrūvēt plānās kokšķiedras plātnes un tad sienu apmest. Vai šāds risinājums ir lietderīgs? Vai labāk noslīpēt veco krāsu un veidot uz vecā jaunu apmetumu? Tā ir iekšējā siena.

4.jautājums. Ir pienācis laiks siltināt koka privātmāju. Koka karkasa māja, kurai no ārpuses koka dēļu apšuvums bet, iekšpusē rīģipsis uz alumīnija profiliem. Nevaru precīzi pateikt, kāds ir sienu sastāvs, bet ar videoskopu no iekšpuses, cik varēja redzēt, ir ļoti plāna vates kārta un daudz tukšuma. Izjaukt no ārpuses ir sarežģīti.

5.jautājums. Mūsu problēma ir tā, ka virs pamatu horizontālās hidroizolācijas ir tikai 10cm, kur veidot grīdu. Virs pamatu horizontālās hidroizolācijas sanāk 3cm. Pārējais - 7cm siltinājuma, plēve ar smiltīm un šķembas paliek zem horizontālās hidroizolācijas līmeņa. Ko lai liek uz platajiem pamatiem?

6.jautājums. Īpašumā nonākusi 1939. gadā celta dzīvojamā māja. Sienu konstrukcija - apmetums, skaidbetons, sarkanais ķieģelis, apmetums no ārpuses. Iekšējās sienas vietām ir ļoti drupenas. Plānojam siltināt no iekšas ar kokšķiedras plāksnēm. Vai šāds siltinājuma veids no iekšas ir pareizā izvēle? Kā labāk kokšķiedras plāksnes stiprināt? Ar kādu materiālu labāk siltināt, ja to veiktu no ārpuses?

7.jautājums. Esmu izdomājis pārbūvēt dārza mājiņu par pirti. Ar ko labāk nosiltināt? Mājiņa ir apšūta ar dēļiem, iekšpusē 7cm brusu karkass.