Raidījumu klausieties audio pielikumā. Uz ko jāvērš pastiprināta uzmanība un kādas darbības jāveic, ja mājas ārsienu konstrukcijās veidojas plaisas. Raidījumā būveksperta padomi un ieteikumi.

1.jautājums. Ko darīt, ja privātmājas bloku sienā zem stūra logiem veidojas plaisas? Kā šos blokus nostiprināt?

2.jautājums. Vai no 30cm keramzītbetona blokiem mūrētai 2 stāvu mājai, kura tiks siltināta ar 15cm biezu fasādes vati un apmesta, ir nepieciešams sienas siltināt arī no iekšpuses? Vai arī tas ir lieki un pietiks ar iekšpusē apmestām un krāsotām sienām?

3.jautājums. Veca gāzbetona māja, kurai piebūvēta apdzīvota piebūve. Gribam mainīt mājas plānojumu un apvienot abas ēkas daļas. Demontēt arī daļu no nesošajām sienām. Gāzbetona mājas abas gala sienas ir uzmūrētas līdz korei. Ēkā ir plaisas un redzams, ka nav veidota stiegrojošā josla. Vai būtu jānojauc abas gala sienas un jābetonē stiegrojošā josla, lai saturētu māju? Meistars ieteica siltināt ēku no ārpuses un veidot latu režģi, tas arī palīdzētu saturēt māju. Vai tā tiešām ir? Vai ir vēl kāds variants? Vai apmetums kas uzklāts uz gāzbetona ir jānoņem, ja siltina māju ar minerālvati un koka dēļu ventilējamo fasādi?

4.jautājums. Guļbūve ar mansarda stāvu. Mansarda sienu apdarei vēlos izmantot dēļus un daļai arī finieri. Arī griestiem finieri, kuru var krāsot. Vai drīkst finieri likt sienām un griestiem rīģipša vietā? Nav starp paziņām vienotības. Daļa saka, ka neelpos un līme finierī izgaros. Kā ir ar finieri? Vai drīkst finieri izskatīt kā rīģipša aizvietotāju? Kādi nosacījumi būtu jāievēro? Mansarda sienas „pīrāgs” no ārpuses: apdares dēlis, 12mm pretvēja kokšķiedras plāksne, 45cm EKO vate, tvaika izolācijas kartons, tad finieris.

5.jautājums. Vai guļbūves spraugas drīkst aizpildīt ar nemazgātu aitas vilnu?

6.jautājums. Kāda ir pareiza apsildāmās grīdas konstrukcija? Ir grunts, 15cm šķembas, plēve, 10cm XPS, betons ar stiegrojumu un apsildes caurulēm. Ir redzēts, ka stiegrojumu liek uz putuplasta vai ar distanceriem. Kā ir pareizi? Ja ar distanceriem, tad cik augstiem? Kāds ir vēlamais stiegrojuma diametrs? Cik biezam betona slānim jābūt zem stiegrojuma un virs caurulēm? Vai būtu pareizi: 2cm distanceri, stiegrojums, 2cm apsildes caurules, 2cm betons. Kopā sanāk apmēram 7cm.

7.jautājums. Vienā no iepriekšējiem raidījumiem dzirdēju par vannas istabas izbūvi ar gaisa starpkārtu starp ārsienu un iekšējo sienu. 45 kvadrātmetru koka karkasa māja. „Pīrāgs” no ārpuses: vēja plēve, 25mm kokšķiedras plāksne, 5cm latojums kas pildīts ar fasādes akmens vati, "melno" dēļu kārta, 10cm karkass pildīts ar mīksto stikla vati, folija tvaika plēve. Uzlikts arī metāla profilu karkass, uz kura plānoju likt 12mm OSB plāksnes, mitrumizturīgo rīģipsi un flīzes. Vannas istabā dušas telpa daļēji atdalīta ar stiklu no pārējās telpas. Vēdināšanai sienā caurule ar vienvirziena vārstiņu un ventilatoru gaisa izvadei. Ko darīt ar profilu karkasu vannas istabā? Vai drīkst pildīt ar minerālvati vai tomēr būtu jāatstāj tukšs? Vai jāierīko vēl viena caurule ar ventilatoru un mitruma sensoru? Vai pareizi saprotu, ka ventilators tiek iebūvēts sienā zem rīģipša un vienkārši "aizmirsts"? Vai tam būtu jāatstāj kādas durtiņas vai piekļuve? Vai OSB plāksne zem rīģipša šādā gaisa spraugā strādā? Vai OSB vispār ir vieta vannas istabā?

8.jautājums. Vēlamies siltināt vienstāvu mājas bēniņus. Mājai ir 260mm dzelzsbetona pārsegums. Bēniņi nav apdzīvoti. Ir paredzēta 400mm beramā vate. Kāds būtu tvaika izolācijas pareizākais veids un materiāls? Vai ar bitumu nosmērēt visu dzelzbetona pārseguma augšpusi vai tikai šuves? Uz dzelzsbetona pārseguma "guļ" koka pārsegums - jumta krēsls. Dzelzsbetona pārseguma šuves nav gludas. Plēves risinājums varētu nebūt efektīvs.